Olen suorittamassa työharjoittelua ja minun pitäisi päiväkodissa pitäisi pitää päiväpiiri.
En oikein tiedä mitä pitäisi. Tilaa ei ole kauheasti ja lapsia saattaa tulla peräti 22. Lauluja en halua tehdä, ei haluaisin jotain leikkejä mutta en tiedä mitä. Lasten ikäluokka on n. 3-5. Pari 6 vuotiasta kuitenkin joukossa.
päiväpiirin vetämiseen vinkkejä...
1
3353
Vastaukset
- ninnu6
Hmm.. Tuli mieleen ensimmäisenä monia leikkejä, joihin tarvii kyllä jonkin verran tilaa. Laulutkin on tosi kivoja, varsinkin sellaiset, joihin kuuluu jokin leikki/käsiliikkeet. No mutta jos laulut ei innosta, miten ois lorut? Itse en juurikaan innostu loruista, mutta kyllä lapset tykkää kun ne esittää innostavasti. Tai mites nukketeatteriesitys, jonka jälkeen lapset saavat itse leikkiä/esittää nukeilla. Tai sitten joku pieni tarina, joka herättää lapsissa ajatuksia. Siitä sitten keskustellaan. Voi kertoa tarinan esim. erilaisuuden hyväksymisestä, siitä ettei ketään jätetä yksin, siitä kuinka luontoa tulee kunnioittaa... yms.
Joskus olen myös tuonut tavaroita vieraista kulttuureista ja niihin ollaan tutustuttu yhdessä. Mielenkiintoista on valita sellaisia tavaroita, jotka ovat niistä maista joista päiväkodin lapsia on. Suomalaisia perinnetavaroita joukkoon mukaan!
Eläinten äänien kuuntelua ja arvailua mikä eläin kyseessä.
Tunnekorti, joissa käsitellään eri tunteita ja missä tilanteissa lapsilla on sellaisia tunteita.
Suujumppaa? Suun motoriikan harjoittelua. Höyhenten puhaltelua, ilmeilyä, pillillä imemistä, pärisyttämistä, suhisemista jne..
Myrkkysieni-leikki? Eli yksi menee pois huoneesta, muut päättävät mikä on myrkkysieni. Yksi tulee takaisin huoneeseen ja alkaa kerätä sieniä koriin kunnes ottaa myrkkysienen ja lapset huutavat MYRKKYSIENI. Lasketaan kuinka monta sientä onnistui keräämään.
Kortteja joista toinen puoli korttipakassa, toinen lattialla. Lapselle annetaan kortti pakasta ja hänen pitää etsiä kortiin kuuluva toinen puolisko.
Arvuuttelua. Millä on pehmoinen turkki ja pitkät korvat? Lisää vinkkejä jos ei arvaa... Se syö mielellään porkkanaa... jne
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360