Kumpi näistä kahdesta vaihtoehtoisista koneista suositeltavampi:
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=966131&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19651&compartmentId=20152&categoryId=31154
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=963599&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19651&compartmentId=20152&categoryId=31154
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=966131&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19651&compartmentId=20152&categoryId=31154
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=963599&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19651&compartmentId=20152&categoryId=31154
Vastaukset 16
Vanhimmat
http://keskustelu.afterdawn.com/t.cfm/f-213/alle_vuoden_vanha_hp_lappari_kuumenee_aarimmaisyyksiin-949229/
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10622290
http://dawn.fi/keskustelu/t/f-213/949229
http://www.demi.fi/keskustelut/tekniikka-ja-netti/miten-välttää-ylikuumentuminen-simsiä-pelatessa#.Uag2k9Lxqlg
http://murobbs.plaza.fi/kannettavat-tietokoneet/807056-hp-pavillion-kuumenee-niin-maan-saatanasti.html
En kysellyt noita asioita mitä noissa linkeissä mainitaan.
Siis noista kahdesta koneesta kysyin lähinnä sentakia että toisessa on intelin ja toisessa amd n osia, kumman ottaisin.
olen itse tuon intel prossu koneen kannalla, mutta toiseen saisi 3 vuoden lisäturvan veloituksetta.
Koneen valinta riippuu siitä, mitä sillä teet.
En pelaa eikä ole mitään isoja projekteja eikä elokuvien tekoa :)
Ihan norminettiä ja muuta kevyttä, luulen että kone ei kuumene liikaa näillä mun tekemisillä. Vanhja kone oli jo 6v ja on melko lopussa ja olen lähdössä kauppaan tunnin sisällä joten pitäisi päättää :)
Nettisurffailussa ei ihan sama. Ottaisin AMD, takuun vuoksi. Tosin HP:llä itsellään on todella hyvä after sales
Edit edelliseen: Piti olla Nettisurffailussa ihan sama kumman valitset :)
Taidan sitten ottaa tuon Hp, g7-2357 17,3".
Kiitos mielipiteestä, ymmärsin kyllä ettei ole väliä käytön kannalta kumman otan mutta ajattelin lähinnä tuota kestävyyspuolta.
Intelin suoritin on nopeampi ja taitaa tuossa koneessa olla parempi näytönohjainkin (millä ei tietysti ole merkitystä kun et pelaa). Keskusmuistia on tuossa Intel -kannettavassa puolet vähemmän, mutta tuo nopeamman prossun voit jopa huomata tuossa surffauskäytössä, 4 gigaa ramia kun riittää aivan varmasti.
HP Pavilion -koneita en kyllä itse ostaisi mutta näitähän ne kuluttajat kuitenkin yleensä ostaa, 1-2 vuoden päästä sitten uusi kun HP kärähtää.
Jospa ihan ensimmäisenä vaihdat liikettä. Anttilassa on muihin nähden hintaa lisää vähintään se sata euroa läppäreissä.
-Rr
Noita malleja kun katselee niin muualla on kalliimpia
Kerro sitten kumman ostit ;)
Mulla on 2 HP:n konetta läppäri 6730b ja pöytäkone joku pöytäkone, molemmat noin 5v vanhoja eikä mitään ongelmia.
Enemmän ongelmia on ollut Toshiban ja Acer kanssa. Niihin enää koske edes pitkällä tikulla.
Muistaakseni HP sai korjattua Pavilion koneiden kuumenemis ongelmat. Mutta jokatapauksessa läppärissä olisi hyvä olla vähintään 2-vuoden takuu. Jos siinä on vain vuoden niin itse en ostaisi sellaista.
Nin tuossa toisessa HP koneessa on 3 vuoden lisäturva. mitä se mahtaa tarkoittaa.
Luulisin että se on jonkinlainen lisätakuu joka kattaa mahdolliset korjaukset.
Vielä voi kommentoida valintaa, kiiotos.
Tarkoittanee tuota takuuta.
Ostin sitten Acer Aspire V3 - 771G i5 kannettavan, tämä tuntui paremmalta kuin nuo HP koneet.
On muuten hiljainen kone. Asentelin käyttiksen :) ja tässä sitä mennään taas nettiin kovaa vauhtia.
Koneella on VAIN vuoden takuu, mutta tämä tuntuu erittäin laadukkaalta vehkeeltä joten on mahdollista että ei tulis ongelmia tämään kanssa )
Tässähän on 2 näytönohjainta ja turbo toiminto prossulle, että puhtia riittää mun tarpeisiin.
Voin suositella päivän kokemuksen jälkeen :DD
Toivotaan että tuo kone kestää yli 2-vuotta.