P12 Primera 1.6 vm 2003, on pari viikkoa pitänyt outoa ääntä alustasta. Ikäänkuin joku ottaa tasaseen välein pyörään kiinni tai voisko sitä kuvata sanalla tasanen napsutus. Auto ollut pukilla, mikään ei voi ottaa renkaaseen/vanteeseen kiinni. Ei kosketusjälkiä. Yksi koiranluu oli väljä, vaihdettu, ei vaikutusta ääneen. Etupää ollut ylhäällä ja pyörät liikkeellä 1. vaihteella käyden. Ei kuulu silloin. Ääni kuuluu ajaessa vaihde päällä, ilman vaihdetta ja vapaalla ja auto sammuksissa. Pääasiassa että liikkuu. Kun painaa kaasua ääni joko häviää tai en enää kuule sitä moottorimelulta.
Koska liittyy pyörien pyörimiseen, niin voisko olla vetarien sisäpäät? Miksei silloin kuulu pyörien ollessa ylhäällä? Kääntäminen ei siis vaikuta ääneen. Parhaiten äänen kuulee moottorijarrutuksessa ja vapaalla ja on silloin häiritsevä.. Normaaliajossa radion soidessa normaalisti, äänen juuri ja juuri kuulee. Eli sen tasoinen ääni. Ei alkanut renkaanvaihdosta. Onks kellään kokemusta tälläsestä?
P12 alusta ääntelee
vinkkejä kaipaava
2
250
Vastaukset
- vinkkejä kaipaava
Tarkennuksena ja koeajojen jälkeen. Kyseinen napse kuuluu mielestäni etuvasemmalta. Epäilen itse vetoakselia ja vaihteiston päätä?
- 2002primmu
mulla on napsunut jo vuosia.Ei muuta kun kaasua ja kovaa ajoa.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322269Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749486Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297470Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806315SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825950Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344966HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084620Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014376Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo862049Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k791345