siimaleikkuriin vesakkoterä

ei jymmärrä

miten vaihdetaan ?
ostin tokmannilta ja poistin siimaosan mutta kuinka tämä vesakkoterä siihen kiinnitetään ?

6

7191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EI mitenkään

      vaan siimaleikkuri otetaan pois ja akseliin asennetaan vesakkoterä.Jos olet ostanut sellaisen räpsyn jossa on vain siimapää siihen ei voi vesakkoterää laittaa,

    • se on kiva se

      Minä modifioin sillei että laitoin teräsvaijerin pätkät siimojen tilalle, nyt leikkaa. Aloittajalle : jos siihen on tarkotettu se vesakkoterä, niin kyllä se siihen siimarullan tilalle sitten käy.

    • Raivaussahassa

      Keskittävä istukkaprikka ja mutteri.

    • siimaleikuri

      On niitä pieniä siimaleukureita joihin ei voi laittaa raivaus tai kaislaterää.Raivaus sahaan sitten sopii kaikki terät.

    • VAROITUS:
      Siimatrimmeriin ei saa laittaa raivausterää, ellei sitä valmistaja siihen myy!
      - Koska heikoimmissa trimmereissä voimansiirto on pienellä vaijerilla, se menee tangon sisällä sylttyyn, kun terä osuu puuhun.
      - Osassa trimmereitä on heikko muovikannake, siihen kun pistät terän, tuplaa vekotin irtipäästessään varpaittesi lukumäärän.
      - Osassa trimmereitä on niin heikko moottori / huonosti suunniteltu, että se sulaa kun pistät siihen raivausterän
      - Osassa muovihemputuksia tasapaino järkkyy ja raivaussahan terällä trimmeri lähtee lentoon...

      Vaikka trimmerin muuttaminen raivaussahaksi houkuttelee, älä tee sitä. Jos siima ei kestä ja pitää pätkiä enintään 1cm paksuista pajukkoa, jotkut laittavat siiman tilalle rautalangat. Mutta varo, se rautalanka menee nilkasta/pohkeesta läpi, jos irti pääsee!

      MInä kokeilin tässä vuosi sitten stigan pienintä "raivuria", oliko se ST52 tai jotain sellaista, siinä oli alumiinivarsi, punottu vaijeri-voimansiirto ja 2-tahtimoottori. Oli siimapää oletuksena mutta paketissa tuli myös raivausterä. Valjaiden virkaa toimitti yksi vyö, jonka vempula-pidike hajosi puolen tunnin käytön jälkeen.

      Kyllä sillä senttiset pajut ja koivuvesaikot napsi poikki, mutta 2 cm järeämpi puu ei enää katkennutkaan. Kone lämpesi hurjasti huudatettaessa ja isolle miehelle (185cm) ei raivuri asetu tasapainoon, ei riitä vyössä pituus. Ammatti-mielipide on "vaarallinen lelu aloittelijoille".

      • Vu odatus

        Vähän off-topic:

        Ostin Stigan polttomoottorisiimaleikkurin, ja en olisi uskonut että Stiga kehtaisi laittaa merkkinsä sellaiseen kötöstykseen! Ajattelin että tuollainen hinnat alkaen malli sopisi omakotitalon nurmen trimmaukseen, mutta Stigan laite on niin herkkä ettei sitä uskalla tuoda ovesta pihalle.

        Ekan vartin aikana bensatankin korkki halkesi, siimapää levisi ympäri tontin ja senjälkeen ylipitkä siima ei leikkautunut sopivaksi vaan mursi koko siimapään.

        Nyt on niin kova viha sitä laitetta kohtaan että potkaisen sitä aina ohi kulkiessani.

        Stiga painii samassa sarjassa Deuzerin ja Kätsykalle yms TM-toolsin kanssa. Ei muuten kaduta että ostin Husqvarnan raivaussahan vaikka vähän maksoikin. Satasen Stigassa ainoa käyttökelpoinen oli tulppa-avain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3240
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1640
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1482
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1399
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      159
      1265
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1198
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1029
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      51
      838
    Aihe