Liikennesäännöt

1. Liikenneympyrään ajettaessa ja sieltä poistuttaessa ajoneuvon on väistettävä pyöräilijää!!!

Autoilijat rikkovat Kajaanissa tuota sääntöä jatkuvasti.


2. Kääntyvän autoilijan on väistettävä risteävää tietä ylittävää pyöräilijää. Auto ei siis saa kääntyä eteen, ei vaikka pyöräilijä ajaisi punaisia päin. Pyöräilijä toki toimii tuolloin liikennesääntöjen vastaisesti mutta se ei oikeuta ajamaan päälle.
22231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

oikeuttaa.sulla palaa punaiset,ei ehdi seurata teitä ku itellä palaa vihreet ni mie seuraan eessä olevaa liikennettä.noudata ite l-sääntöjä apina.suojatiellä ei saa ajaa pyörällä,se on talutettava.jos ajat minun eteen ni oma syysi.kippeesti käy.pökiö.

Äänestä
  • Suojatiellä saa ajaa pyörällä jos pyörätie jatkuu suojatien yli.

    Äänestä

  • ei ole liikennevaloja :)

    Äänestä

  • Kyse oli ympyrästä? Onko vaikea lukea vai onko muuten vaikea ymmärtää..JUNTTI.

    Äänestä

jopolla ajajaa koskee samat säännöt ku autoilijaa.lue liikennesäännöt-polkupyöräwiki.

Äänestä

ja vääriä vastauksia sillä pyörä pitää taluttaa suojatien yli eikä ajaa sillä siitä yli!
sekä mikä näitä teini ihguja sekä vanhempia päässä jyllää kun ei tajuta että jokaisessa kohtaa ei vaan yksinkertaisesti voi sillä pyörällä ajaa siitä jalkakäytävän yli vaan se pitäisi taluttaa siitä yli!

Äänestä
  • Vaan näin:


    "Ajoradan voi ylittää suojatietä pitkin pyöräillen, jos suojatie jatkuu pyörätien jatkeena. Suojatietä voi pitää aina pyörätien jatkeena, jos pyöräilijä saapuu pyörätieltä tai kevyen liikenteen väylältä suojatielle (riippumatta siitä jatkuuko pyörätie tien toisella puolella vai ei). Toisin sanoen, suojatie ei ole pyörätien jatke vain niissä tapauksissa, joissa suojatielle saavutaan polkupyörällä jalkakäytävältä, jolla ajaminen pyörällä on muutoinkin kiellettyä. Suojatien lisäksi pyörätien jatke voidaan osoittaa jatkeen molemmin puolin olevalla valkoisella katkoviivalla. [6]

    Korkein oikeus on ennakkopäätöksessään (1996:125) todennut, ettei ole selvää, missä tilanteissa suojatiemerkintä katsotaan pyörätien jatkeeksi, mutta tullessaan pyörätieltä ajoradalle pyöräilijä on oikeutettu käyttämään suojatietä tien ylittämiseen. Tästä syystä vuonna 2010 voimaan tullut tieliikenneasetuksen muutos velvoittaa muuttamaan kaikki suojatie-maalauksella merkityt pyörätien jatkeet varsinaiseksi pyörätien-jatke maalaukseksi noin viiden vuoden siirtymäajan kuluessa. Tulevaisuudessa (noin vuoden 2016 jälkeen) pitäisi olla vain uudenlaisia tiemerkintöjä kuten uusi asetus määrää: "Pyörätien jatke merkitään kahdella valkoisella katkoviivalla. [7]

    Huomaa, että pyörätien jatkeena toimivan suojatien käyttö ei anna pyöräilijälle automaattisesti etuajo-oikeutta. Pyöräilijällä on etuajo-oikeus, mikäli autoilijan väistämisvelvollisuus on osoitettu erillisellä liikennemerkillä (kärkikolmio tai stop-merkki) ennen suojatietä tai jos autoilija kääntyy risteävän tien yli. Muissa tapauksissa pyöräilijä on väistämisvelvollinen esim. ylittäessään risteävää ajorataa pyörätieltä tullessaan."

    Polkupyöräwiki

    Äänestä

ja pyöräilijä väistää jalankulkijoita jalkakäytävällä.se ei ole pyörätie.

Äänestä

hidastettava vauhtia, kun jalankulkija lähestyy suojatietä......kertoo tieliikennelaki, monesti, kun lähtee suojatien yli, auto kiihdyttää vain vauhtia, kun on ylittämässä suojatietä, kerran autoilija koukkasi kovalla vauhdilla selän takaa, kun ylitin suojatien se on totta, että jalankulkija ei saa empiä menemästä suojatien yli, mutta autoilija on väistämisvelvollinen......tätä tapahtuu usein pohjolankatua ylitettäessä.
Ja jos toinen autoilija pysähtyy suojatien eteen, toinen rinnalle ajaja, pitää pysähtyä siihen rinnalle, viime viikolla joka päivä, kun ylitin lönrotinkadun suojatietä, tätä rikottiin......ihan joka päivä......ja nyt puhutaan liikennevalottomista suojatien ylityksistä !

Äänestä

jääräpäisyys johtaa "minä itse" -henkilöt herkästi kolariin. Kolarissa jalankulkija ja pyöräilijä ovat aina altavastaajan asemaassa autoon nähden. Terveen järjen käyttö ei ole kielletty, jos sitä järkeä nyt sattuu olemaan.

Äänestä
  • Liikenteessä oikeassa olijoita on haudattu melkoinen määrä. Onhan se tietysti mahtavaa saada teksti hautakiveensä "Olin oikeassa".

    Äänestä

  • Todella fantastista kirjoitti:

    Liikenteessä oikeassa olijoita on haudattu melkoinen määrä. Onhan se tietysti mahtavaa saada teksti hautakiveensä "Olin oikeassa".

    Kyllä siinä saattaa häkki heilahtaa helposti yliajajallekin. Ja liikennevakuutuskaan ei aina kaikkea korvaa.

    Ja liikenneympyrässä käyttäytymisestä sen verran, että Lehtikankaan ympyrässä väistämissäännöt tuntuvat olevan hukassa melko monella autoilijalla. Tilannehan ei ole nyt ollenkaan sama kuin ennen liikenneympyrää. Ennen pyöräilijät odottelivat suojatien laidalla, että autoilija antoi tietä jos antoi, mutta nyt väistämisvelvollisuus on kokonaan autoilla. Kuitenkin siinä ajetaan kuin mitään muutosta ei olisi tapahtunut. Vaikka tarkoitushan nimenomaan oli kun ympyrä rakennettiin, että kevyen liikenteen turvallisuus paranisi.

    Äänestä

suomessa on liikennesääntöjä joita tulis päivittää.
pyöräiliän tulis AINA VÄISTÄÄ AUTOA _ heikonpi väistäköön
pikkukujien väistäminen ihan tyhmää _ helposti jää huomaamatta.
pyörätiet vilkkaan ajotien ylitse _ hyvinvaarallista

Äänestä
  • Tuohan olisi hyvä myös yleissääntönä, että heikompi väistäköön. Silloin tulevilla 76-tonnisilla olisi etuajo-oikeus aina ja kaikkialla.

    Äänestä

ja 76 tonninen väistää 100 tonnin monster-rekkaa...

Äänestä

Ohjeelliset säännöt ovat eri asia mitä oikeuslaitoksen päätökset.

Äänestä

ei missään nimessä ole kenenkäänpäälleajo sallitua.
pyörä ja käveliä pysähtyy nopeammin.

Äänestä

Näyttäkää hyvät ihmiset vilkulla, millon meinaatte poistua liikenneympyrästä. Menee joustavammin koko ruletti ja mummat saa vähemmän sydänkohtauksia.

Äänestä
  • älkää kuitenkaan puolta kierrosta ennen näyttäkö, siitä sitä vasta sydämentykytystä ja peltiruttua seuraa. Parempi kun ei käytä ollenkaan kuin käyttää väärin.

    Äänestä

onko ihan oikeasti saaneet ajokortin --- suomen huonoin kuski.
kyllä pitäis hyllyttää .

Äänestä

Liikenneympyrän nurkilla kuultua: Kato perkule auton alla on liikenneinsinööri. Ja vielä kuollut sellainen, No, jospa se LUULI olevansa oikeassa, vaikka oli väärässä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


älä käänny eteen kirjoitti:

1. Liikenneympyrään ajettaessa ja sieltä poistuttaessa ajoneuvon on väistettävä pyöräilijää!!!

Autoilijat rikkovat Kajaanissa tuota sääntöä jatkuvasti.


2. Kääntyvän autoilijan on väistettävä risteävää tietä ylittävää pyöräilijää. Auto ei siis saa kääntyä eteen, ei vaikka pyöräilijä ajaisi punaisia päin. Pyöräilijä toki toimii tuolloin liikennesääntöjen vastaisesti mutta se ei oikeuta ajamaan päälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu