Asekaapin

piirustuksia

Tuota noin, mahtaakohan kukaan tietää mistä löytyis edes jonkinnäköisiä piirustuksia asekaapista. Lukkolaite, saranat ym rakenne tulisi varmasti paremmin selville yksityiskohtaisista piirustuksista kuin pelkistä kaapin ulkopuolelta otetuista kuvista. Helpottais näin ollen kyseisen kaapin tekemistä, koska ei tarttis keksiä kaikkea ihan heti uudelleen. Yritin tosta Kuukkelilta katella muttei sieltä löytyny oikein mitään kunnollista.

7

1870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • halvemmaksi

      Tuota juttua olen istekkin laskeskellut ja päätynyt, että ostamalla saa asekaapin paljonkin halvemmalla, kuin itse rakentamalla.

      Mutta, jos sinulla on sille erikoisvaatimuksi ja sinne on mahdutettava muutakin, kuin haulikko, niin sitten on rakennettava itse.

      Oma ideani on, että makuuhuoneen kulmassa komerorivin viimeisenä olisi 50 senttinen tyhjä tila ja se olisi ollut mielekäs täyttää asekaapilla, niin pohdin syvällisemmin asiaa.

      Toinen syy miksikö asekaappi kannattaisi valmistaa itse on ettei noin huonoa kaappia itse tekemällä saakkaan, kuin mitä kauppamiehet meille tarjoaa.
      Miksi niissä pitää olla yhtähuonot lukot, kuin lentolaukuissa, ei tuollaiset montaa vuotta kestä ja sitten aseet pysyy kaapissa ja joudut rikkomaan kaappisi itse.
      Poikkeuksen väittämääni tekee tietenkin runsaasti ylihintaiset kaapit.

      Laki ei määrää metallista asekaappia aseitten säilytyspaikaksi, se voi olla puuta, tiiltä tai vaikka lastulevyä.

      Omani väliaikaiskaapin hankin romulasta, entisen sähkökaapin. Tuurilla löysin siistin ja siihen kiinnitin raksit ja riippulukko lukituksen.
      Palvelee tehtävässään mainiosti, eikä maksanu, kuin 30 euroa lukko.

    • marko

      parempi ku ostaa kaapin einemaksa paljoa ei ole järkeä tehä!!!!!!

      • niin...

        että asekaappi on lopputyöni ammattikoulussa, joten ei siihen voi mennä ostamaan kaupasta tehdasvalmisteista kaappia ja alkaa väittämään sitä sitten oma tekeleeksi :-)


      • eriasia
        niin... kirjoitti:

        että asekaappi on lopputyöni ammattikoulussa, joten ei siihen voi mennä ostamaan kaupasta tehdasvalmisteista kaappia ja alkaa väittämään sitä sitten oma tekeleeksi :-)

        Se on sitten eriasia, kun sinulla on hyvä syy valmistaa kaappisi oppilastyönä.

        Teekki se sitten kunnolla.

        Käy kaupan kaapista kopioimassa sarana ja lukitussalpasysteemit.
        Valitse riittävän vahna levy, josta lähet kanttaamaan. Ohuesta tehdessä on ongelmana rakenteitten veteleminen hitsatessa
        ( lämpövääntyily ) ja näin kaapista ei tule siisti, tai joudut paklaamaan.

        Saranoihin bronssihelat ja rasvanipat.

        Kaapin tietenkin mitoitat omien tarpeittesi mukaan ja kuten ensin kirjoitin siellä voi säilyttää muutakin arvotavaraa, kuin haulikkoa.

        Lopuksi hiekkapuhallus, pohjamaalaus ja laadukas pintamaali.

        Välihyllyt voi olla vaikka puuta / vaneria ja niiden on huvä olla siirreltäviä.

        Laadukkat asekaapit painaa nykyisin 150 kiloa ja ei pidä säikähtää, vaikka siitä tulisi tuntuvasti painavampikin.

        Ihan kuriositeettinä kerron. Olen nähnyt asekaapin, joka oli valmistettu kotipajassa 250x250 RHS putkesta ja menetteli....


    • imppu
      • kiitoksia...

        hyvistä linkeistä ja vinkeistä. Osa tosta oli kyllä jo entuudestaan tuttua, mutta oli siinä paljon uuttakin. On se vaan vahvaa oltava toi itsetehdyn asekaapin levyt jos sen haluais tehdä normien mukaan. Taitaa koulun koneet hajota kun 5 millistä levyä rupeaa taittelemaan... :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      38
      3662
    2. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      27
      3219
    3. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2855
    4. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      82
      2677
    5. Miks tän meidän

      Rakkauden on pitänyt olla näin vaikeaa?
      Ikävä
      35
      1748
    6. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      80
      1680
    7. Elän vastoin

      Kaikkia arvoja kun en pysy sinusta erossa.
      Ikävä
      28
      1507
    8. muista olla

      VAROVAINEN! m
      Ikävä
      15
      1485
    9. Olisitpa se hellä

      Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k
      Ikävä
      23
      1474
    10. Onneksi on edes yksi kuva

      Susta mitä voin välillä ihastella ja kaipailla sua😔
      Ikävä
      28
      1468
    Aihe