Pikkukoiran ruuan määrä?

koirahölmö

Hei! Tämmöinen tyhmä kysymys ihmiseltä, jolla ei ole kokemusta koirista.

Otin itselleni pienen mittelspitzin, ja muuten kaikki on sujunut oikein hyvin, mutta en ollenkaan tiedä, kuinka paljon sitä pitäisi ruokkia. Koira on jo aikuinen ja painaa 3,6kg. Ruokana nappuloita ja koiranmakkaraa kahdesti päivässä aika runsas annos, mutta aina innokkaasti on juoksemassa keittiöön ja toivoo ruokaa.

Niin että paljonko sitä ruokaa annetaan 3-5kg koiralle?

3

736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pois kerjuulta

      Vähän sitä annetaan, pieni massu ei paljoa tarvitse. Pelkällä nappulalla syöttäessä tuon kokoiselle menee pari desiä/ pv. Omalle käppänälle annetaan kolme kertaa päivässä ( 8 kiloinen ja 10kk) ruokaa, juuri siksi ettei jaksa syödä paljoa kerrallaan, joten annan tiuhemmin mutta vähemmän, ei pahemmin keittiössä viihdy, eikä syö kuin sen mitä tarvitsee. Osa koirista taas mättäisi mahdottomasti ja sitten lihovat, olisivat siis koko ajan syömässä. Ruokinta pitää suhteuttaa, eikä kuvitella että koiralla on nälkä kun se keittiöön tulee kerjuulle.

      • Vilhokulta

        1-2% koiran painosta saa antaa ruokaa. Se suhteutetaan aktiivisuuteen ja koiran kuntoon. Jos kakkaa usein ja paljon, syö liikaa, se on helppo tapa huomata.
        Kuivamuonapaketeissa tai purkkiruoissa on mainittu painon mukaan syöttö. Raakaruokinnassa grammojen mukaanja suhteutettuna enemmän lihaa, luita ja rasvoja kuin kasviksia.


    • Pienivinkki

      Kannattaa antaa pienille roduille suunattua muonaa (small breed) niin siinä on valmiiksi arvioitu kuinka paljon pitää antaa päivän aikana tai sitten raakalihalle missä tosin pitää itse miettiä päivän saantiannos vitamiineissa ym.

      Eläinkaupassa varmasti neuvovat kanssa mielellään vaan jos jo saa laadukasta muonaa sekä voi hyvin niin sitten. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      74
      4036
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2151
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      237
      1406
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      153
      1380
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      116
      1207
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      112
      1178
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1089
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      7
      1056
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      994
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      926
    Aihe