Opettajan erinomainen aamu

Tänä aamuna on erinomaista olla opettaja! Ensimmäinen kesälomapäivä alussa ja sitä lystiä riittää kymmenen viikkua! Palkka juoksee koko kesän ajan ja heinäkuussa vielä lomarahat rapsahtaa tilille. Työt ei paljoa paina, mitä nyt kaljaa koetaan jääkapista hakea.
Piltit ovat tyytyväisten vanhempien huomassa, lopultakin ne saavat sellaista kasvatusta ja opetusta siellä kotona mitä vanhemmat aina meiltä vaatii, mutta eivät konsaan koe saavansa. Kaikki ovat siis tyytyväisi elokuun puoleenvälin asti.
Jolloin minä jäänkin puolen vuoden vuorotteluvapaalle. Yhteiskunnan kustannuksella tietenkin.
14207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Et ole opettaja, hyvä jos olet kansakoulun läpäissyt. Jos olisin muualta niin voisin ihmetellä miten tuollainen vuodatus kauniina kesäaamuna. Mutta kun ollaan Kainuussa niin se selittää kaiken.

Äänestä

munan venyttäjä oot etkä opettaja.ei ne täällä tuommosia kehus.

Äänestä

Kainuu, Kateeliisten maakunta

Äänestä

Mikä oli kirjoituksesi pointti? Sekö, että todistelet itsellesi, että kyllä sinulla on asiat hyvin vaikkei siltä tunnu? Vai halusitko tuoda esille tyypillisen opettajan asenteen, joka selittää pitkälti tämän päivän koulujen ja opetuksen rappion; opettajien taidot, tiedot ja asenteet eivät todellakaan vastaa tämän päivän tarpeita (onneksi on poikkeuksia), johan tuo kirjoituksesi kertoo sen.

Hyvää lomaa sinulle ja hyvää vuorotteluvapaata, josta varmasti ovat onnellisia niin oppilaasi kuin myös heidän vanhempansa. Et jäisi eläkkeelle??

Äänestä
  • Kyllä kansakunnan koulutus on ykkösasia, ja siinä sivussa luetunymmäetäminen. Jos olisit fiksumpi olisit heti huomannut alotuksen olevan "rolli", jolla saadaan yksinkertaiset ihmiset sotajalalle.

    Äänestä

  • Koulutus tarpeen kirjoitti:

    Kyllä kansakunnan koulutus on ykkösasia, ja siinä sivussa luetunymmäetäminen. Jos olisit fiksumpi olisit heti huomannut alotuksen olevan "rolli", jolla saadaan yksinkertaiset ihmiset sotajalalle.

    Voi kuules, on ihan sama mikä aloitus on tai minkä takia se on tehty, aiheeseen voi kommentoida siitä huolimatta. Luetun ymmärtäminen kirjoitetaan erikseen.

    Ja toisten kirjoittajien fiksuudesta pienellä ymmärtämisellä tai analysointitaidoilla ei kannata sen kummemmin pulista.

    Kivaa kesää sinullekin!

    Äänestä

Jos aloittaja on maisteri, niin minä olen siinä tapauksessa kolminkertainen tohtori.

Lisäksi voin panna paremmaksi: Kun kohta jään lomalle, niin sinnepähän jäätte työelämään ryynäämään. Itse en enää palaa.

Äänestä

No on monenlaista tossunpohjan kuluttajaa, kun eivät usko asiallista asiaa! Minä jätän asian ratkaistavaksenne ja avaan jallupullon. Kas, kun huomenna ei ole työpäivä. Eikä edes ylihuomenna.

Äänestä
  • Minusta on kivaa olla kesällä töissä ja ylipäätään milloin vain kun on mielenkiintoinen työ. Jallupullolla ei ole koskaan tarvinnut pelastaa lomaani.

    Äänestä

Aloittajalla paistaa onni elämäänsä. Voin olla vain kateellinen kun ite täyttää noita työkkärikuponkeja. Muut kommentoijat ovat muuten vaan kateellisia.

Onnea valitsemallesi uralle!

Äänestä

Aloittaja ei ole opettajaa nähnytkään sitten peruskoulun. Yritti vain kateuskortilla herättää lukijoissa pahastusta sekä saada heidät reagoimaan toivomallaan tavalla. Joidenkin kohdalla tämä onnistuu aina. Tälläiset provosoijat tunnistaa viikonloppuiltaisin nakkikioskin jonossa verta valuvasta nenästään. Trolli mikä trolli.

Äänestä
  • Minäkin huomasin aamuneljältä torilla erään opettajan vieressä makaavan rähisijän jolta valui verta nenusta solkenaan. Opettaja on karaten harrastaja nimittäin.

    Äänestä

Kyllähän se tahtoo mennä josku ihan üüberiksi koko kevätjuhlan vietto, mutta onneksi on aikaa selvitä. Monta kuukautta.

Äänestä

Kello on puoli kaheksan maanantaiaamuna. Alakakaahn kiiruhtaa töihin. Pieraisen ja kiännän kylykeä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pie Raisin, FM kirjoitti:

Tänä aamuna on erinomaista olla opettaja! Ensimmäinen kesälomapäivä alussa ja sitä lystiä riittää kymmenen viikkua! Palkka juoksee koko kesän ajan ja heinäkuussa vielä lomarahat rapsahtaa tilille. Työt ei paljoa paina, mitä nyt kaljaa koetaan jääkapista hakea.
Piltit ovat tyytyväisten vanhempien huomassa, lopultakin ne saavat sellaista kasvatusta ja opetusta siellä kotona mitä vanhemmat aina meiltä vaatii, mutta eivät konsaan koe saavansa. Kaikki ovat siis tyytyväisi elokuun puoleenvälin asti.
Jolloin minä jäänkin puolen vuoden vuorotteluvapaalle. Yhteiskunnan kustannuksella tietenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu