Canon 50D:llä raw-raakavideota

RAWia

http://www.tietoviikko.fi/kaikki_uutiset/vanha canon pantiin kuvaamaan raakavideota/a905866

"Viisi vuotta vanha Canonin järjestelmäkamera taipuu videokuvaukseen, vaikka kyseisessä laitteessa ei alun perin ole video-ominaisuutta laisinkaan. Asiasta kerrotaan Magic Latern –sivuston keskustelupalstalla.

Canon 50D -järjestelmäkameran muokkaus paljastaa, että vuonna 2008 julkaistulla kameralla on mahdollista kuvata videota jopa raw- eli raakatiedostona.

50D:ssä vaikuttaa olevan sisällä kehittyneempää tekniikka kuin sen alkuperäiset ominaisuudet antavat olettaa. 50D:n kanssa samoihin aikoihin julkistetulla Canon 5D Mark II:llä onnistuu videokuvaus, joskaan alun perin ei raakana.

Raakatiedostojen etu on niiden muokattavuus. Esimerkiksi värilämpötilaa ja valotusta on mahdollista korjata jälkikäteen paremmin kuin pakattuja tiedostoja. Ongelmana taas kyseisillä tiedostoilla on niiden suuri koko. Raakavideon kuvaamiseen vaaditaan hyvin nopea ja mieluiten iso muistikortti, joka sekin täyttyy todennäköisesti minuuteissa.

Esimerkkivideon perusteella muokattu Canon pystyy varsin hyvään jälkeen jopa hämärissä olosuhteissa.

50D:n omistavien videokuvaajien ei kuitenkaan kannata aivan vielä hihkua ilosta. Kyseistä kameramallia ei ole suunniteltu videokuvaukseen, joten laitteesta ei myöskään löydy ääntä tallentavaa mikrofonia tai liitäntää sellaiselle. Äänen tallentamiseen tarvitaan siis erillinen nauhuri".

0

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

        Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
        Maailman menoa
        257
        15231
      2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

        Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
        Maailman menoa
        125
        10156
      3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

        Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
        Maailman menoa
        108
        9371
      4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

        Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
        Maailman menoa
        23
        7109
      5. 182
        6547
      6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

        https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
        Maailman menoa
        176
        6228
      7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

        Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
        Maailman menoa
        33
        5622
      8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

        Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
        Maailman menoa
        47
        4806
      9. Jos mä joisin

        Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
        Ikävä
        25
        1806
      10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

        "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
        Maailman menoa
        151
        1707
      Aihe