Tilastokeskus pläjäytti taas faktaa pöytään. Nousussa on hinnat siis edelleen. Tuo palstan sanonta "Kautokeinona" vaivasi sen verran, että viikolla piipahdin katsomassa paikkaa. Mukava saamelaiskylähän sieltä norjan puolelta paljastui. 26 oli lämmintä ja Suomen puolella 30. Skoda Superb, tuo ok-asukkaan ykköstykki, pyyhkäisi yli tuhat kilometria sivu että heilahti. Kiva välillä lomailla kun siihen on varaa. Vuokrakösseille en voi Norjaa suositella, sillä luulen että pussi ei kestäisi noita hintoja. Nyt en tarkoita asuntoja, vaan kaikkea, mitä rahalla voi ostaa.
Hinnat nousee Kautokeinona....
Ok-Kautokeinomies
262
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"Vuokrakösseille en voi Norjaa suositella, sillä luulen että pussi ei kestäisi noita hintoja"
Siksikö sinäkin vain piihahdit, et tainnut edes yötyä yhdessäkään kylän viidestä hotellista?
En ole eläissäni käynyt edes Suomen Lapissa. Sellainen käsitys minulla on noista maisemista että hinnat jo siellä ovat hirveitä, ja Norjan puolella hinnat sitäkin kovempia, Ruotsin puolella voisi Lapissakin olla vähän halvempaa.
No eipä tuo Lappi ole minua muutenkaan innoittanut, erämaita ja hyttysiä joskin monet vaan niistäkin pitää ja tykkää siellä samoilla.
Mieluummin sitä menee etelään Balttian puolelle, siellä on paljon mielenkiintoisia juttuja, ja hintataso enimmäkseen selvästikkin alle meidän hintojemme, ja aurinkoakin ja lämpöäkin vähän enemmän, Riianlahdenrannalla jo hyvinkin asian huomaa.
Mutta nyt on hieno sää täällä ja aionkin tästä lähteä pitkälle fillarilenkille eteläsumen metsäteille, uimassakin voisi käydä jossain sopivassa paikassa.