Perjantain Urheilusanomissa ex-päävalmentaja Pekka Vähäsöyrinki puolestaan yritti pestä itseään viattomaksi hiihdon dopingista,ainoa mikä haastattelusta puuttui oli rehellisyys.Hän peräänkuulutti "sivistynyttä keskustelua" ettei tulisi "lisää ihmisuhreja-samaan hengenvetoon hän leimasi valehtelijoiksi Kyrön-Mäkelän-Myllylän-Kuivalaisen jotka olivat hänet maininneet dopingin yhteydessä.
Itse hän ei tiennyt dopingista Suomen maajoukkueessa mitään (vaikka oli päävalmentaja jopa kahteen otteeseen:),Lahden MM-kisojen v.1989 epäilyttävän hyvät tulokset olivat vain suomalaisten erityisen hyvän tasatyönnön ja suksihuollon ansiota.
Lopussa hän kehtaa verrata itseään jopa sotasyyllisiin-huh huh-itkeä STT-oikeudenkäynneissä hänelle määrättyjä korvauksia -Vähäsöyrinki tuomittiin 9kk:n ehdolliseen vankeuteen törkeästä petoksesta.Mika Myllylä oppi lopussa puhumaan totta kun tunnusti EPO:n käytön,tätä ei kansa eikä varsinkaan Hiihtoliiton herrat halunneet kuulla-olisiko aika kokeilla puhua totta Pekka Vähäsöyrinki?
Vähäsöyrinki jatkaa hiihtovalehtelua
KUNTOHIIHTÄJÄ
2
669
Vastaukset
Aivan sama. Tietäähän sen jo jokainen että kaikki huiput ympäri maailmaa ovat käyttäneet ja käyttävät tänäänkin dopingia.
Miten Suomalaiset olisivat voineet ainoana hiihtomaana jäättää käyttämättä suoritusta parantavia dopingmenetelmiä. Ei Suomalaiset niin tyhmä kansa ole.Juuri mainitsemasta päästyäni uutisoi maailman media Olympiavoittajien ja MM-mitalistien Tyson Gayn, Asafa Powellin ja Sherone Simpsonin kärystä.
http://www.iltasanomat.fi/yleisurheilu/art-1288582266463.html
http://www.iltasanomat.fi/yleisurheilu/art-1288582300627.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1303827Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso83149Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai322854Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani122682Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1322423- 421900
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es611205"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For831146Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t361109Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 781099