Yksi tupla-ILP vaiko kaksi tavallista?

alliumaporrum

Mitäs olette mieltä, kannattaako 2- kerroksiseen taloon mieluummin ostaa molempiin kerroksiin omat "tavalliset" ILPit, vaiko yksi sellainen johon saa kiinni kaksi sisäyksikköä?

Kyseessä n. 190 neliöinen puutalo ja käyttötarkoituksena on lähinnä lämmittäminen, toki satunnaisesti myös viilennys mutta se ei ole niin olennaista.

Pros/cons?

13

3631

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • m.itsu

      kaksi tavallista, yläkertaan pienempi.

    • Voitko antaa myös hieman perusteluja; miksi kaksi olisi parempi?

      • Joku vaan

        Sopiva lämpötila on aika monella erilainen. Siksi kaksi pumppua on hyvä ratkaisu. Lauantaina jäähdytettiin mökkiä pumpulla, ja lämpötila oli 19 astetta. Meille se oli sopiva, mutta kyläilemään tullut tyttäreni paleli. Kerrotaloasujana on tottunut lämpiin asumuksiin.


      • m.itsubishi

        Kaksi on hyvä jos toinen hajoaa niin toinen vielä toimii.


      • Dsevvvc
        Joku vaan kirjoitti:

        Sopiva lämpötila on aika monella erilainen. Siksi kaksi pumppua on hyvä ratkaisu. Lauantaina jäähdytettiin mökkiä pumpulla, ja lämpötila oli 19 astetta. Meille se oli sopiva, mutta kyläilemään tullut tyttäreni paleli. Kerrotaloasujana on tottunut lämpiin asumuksiin.

        Ja kahdella sisäyksiköllä ei saa eri lämpötiloja?


    • Mites muuten hinta? Luulisin että on kalliimpaa ostaa & asentaa 2 täysin erillistä pumppua?

      • minävaantaas

        2 sisäyksikkö ja yksi isompi ulkoyksikkö on 30% edullisempi paketti kuin 2 erillistä. energiansäästö mielessä, 2 erillistä pienempää hakkaa copeilla yhteispaketin sillä mitä suurempi ulkoyksikkö, sitä huonompi kokonaiscop (vähän yleistystä, mutta antaa suuntaviivaa). yleensä myös ylempää kerrosta ei tarvitse lämmittää, jos uudehko talo. rintamamiestaloja en tunne/kommentoi.

        yleensä talvella molemmat lämmittää (mutta kesällä ylempää viilennetään ja alempaa kuivataan, ei onistu yhellä ulkoyks.) korjatkaa jos olen ymmärtänyt väärin.


      • urpolegenda
        minävaantaas kirjoitti:

        2 sisäyksikkö ja yksi isompi ulkoyksikkö on 30% edullisempi paketti kuin 2 erillistä. energiansäästö mielessä, 2 erillistä pienempää hakkaa copeilla yhteispaketin sillä mitä suurempi ulkoyksikkö, sitä huonompi kokonaiscop (vähän yleistystä, mutta antaa suuntaviivaa). yleensä myös ylempää kerrosta ei tarvitse lämmittää, jos uudehko talo. rintamamiestaloja en tunne/kommentoi.

        yleensä talvella molemmat lämmittää (mutta kesällä ylempää viilennetään ja alempaa kuivataan, ei onistu yhellä ulkoyks.) korjatkaa jos olen ymmärtänyt väärin.

        "yleensä myös ylempää kerrosta ei tarvitse lämmittää, jos uudehko talo."

        Siinäpä taas yksi tyypillinen ubaanilegenda vai pitäisikö sanoa urpolegenda.

        Esimerkiksi meillä on tyypillinen kaksikerroksinen talo, ylhäällä makkareita ja oleskelutiloja (=enimmäkseen tuloilma venttiileitä) ja alakerrassa mm. pesutilat (=paljon poistoilmaa).

        Meillä on alakerrassa takka välittömästi avoimen 2x2m porrasaukon vieressä ja siitä ei merkittävästi tule talvella lämmittäessä lämpöä yläkertaan. Syy on se että porrasaukossa ilman kulkusuunta on yläkerrsta alakertaan, eikä lämpö juokse vastatuuleen. Eli nimen omaan uudessa rakennuksesessa ei kannata laskea sen varaan että alakerrasta menisi lämpöä yläkertaan, rintsikassa kyllä menee jos on painovoimainen ilmanvaihto.

        Itse olen myös harkinnut ILPin hankkimista ja pähkäillyt tuota sijoitusongelmaa. Yhden sisäyksikön luonteva paikka olisi yläkerran oleskelutiloissa, mutta siinä kävisi varmaan niin että kylmä karkaisi juuri tuosta porrasaukosta alakertaan. Joten sisäyksiköt pitäisi kai sijoittaa yläkerran makuuhuoneisiin, joten laittaakko kolme erillistä laitetta, vai isompi kolmella sisäyksiköllä. Vai odottaakko että kakarat lähtee maailmalle ja laittaa vain yksi laite makkariin. Ei kehtaa jättää lapisia ilman jäähdytystä, löytää ne pian aamulla omasta sängystä nukkumassa.


    • Panapatteri

      Kuivaaminen ja viilentäminen on sama asia mutta vähän eri parametreilla.
      Molemmissa jäähdytetään sisäkennoa. Kuivauksessa puhallinnopeus pidetään sen verran pienenä että vesi kondenstoituu mahdollisimman tehokkaasti.
      Viilennyksessä isommalla puhallin nopeudella saadaan suurempi jäähdytys vaikutus.

      • puh nop

        miten puhallin nopeus muka vaikuttaa kondensoitumiseen tai jäähtymistehoon?

        Eiköhän lämpöä siirry suunnilleen sama määrä puhallinnopeudesta riippumatta ja kosteuttakin kondensoituu ihan samalla tavalla.

        Puhallusnopeus taitaa vaikuttaa lähinnä siihen että minkälaiselle alueelle kylmä ilma saadaan leviämään.


    • o oh oh oyh oiuy o

      Ei kokemusta. Mutta samoilla linjoilla ton jonkun kommentoijan kanssa. Kaks konetta, alakertaan tekkaampi, lämmin ilma kun nousee ylöspäin.

      • urpolegenda

        Koneellisen ilmanvaihdon kanssa lämpö ei välttämättä nouse ylös.

        Olen joskus mittaillut ja tutkinut asiaa omassa talossani. Talossa on lattialämmitys ja perinteinen ilmanvaihto siten että poistot on likaisissa tiloissa ja tuloilmat puhtaissa. Ensinnäkään lämmin ilma ei ainakaan meillä kerrostu huoneeseen. Lämmityskaudella lattian tuntumassa on ehkä noin 0.5 astetta lämpimämpää kuin katon tuntumassa. Toisekseen, koska ilmanvaihdon tasapainoituksen ansiosta alakerrassa on enemmän poistoa ja yläkerrassa enemmän tuloilmaa, niin porraskäytävässä ilman virtaussuunta on yläkerrasta alakertaan. Lämpö ei liiku ilmavirtausta vastaan, vaan sen mukana.


    • harkittiin

      2 sisäyksikköinen on inan halvempi ,mutta todellisuudessa saattaa tulla samaan hintaan tai kalliimmaksi jos sisäyksikkö viedään toiselle puolen taloa. Eikä putkia tahdo saada toiselle puolen taloa siististi mitenkään. Päädyttiin 2 erilliseen toinen ylös toinen alas ja eripuolelle taloa. kotitalousvähennyksen jälkeen tuli vielä halvemmaksi 2 erillistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      347
      2784
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1549
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1370
    4. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      15
      1026
    5. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      997
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      27
      944
    7. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      923
    8. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      898
    9. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      898
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      839
    Aihe