Jalasmökki saareen?

Mökkimummi

Kuka osaa sanoa, kuinka iso pitää olla saaren pinta-ala että sinne saa viedä jalasmökin?

4

1092

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noekb4

      Jeesus jos tulee toisen kerran niin tietää vastauksen.

      • Ei paloa

        Pitää pystyä kiertämään se kuivin jaloin, ei muita säännöksiä! Eikun mökki ponttooneille ja saarta kohti! Hyvä idea tuo jalasmökki, sehän ei tarvitse edes rakennuslupaa, vaikkei saarta muutoinkaan koske mantereen säännökset..


    • Anonyymi

      Minulla on vuokrattuna erään järven jakokunnan (Ent. kalastusosuuskunta?) puolen hehtaarin saari.
      Saaressa on minun synnyinkotini, pieni hirsinen synnyintorpoa on jo laho eikä ole järkevää eikä resursseja sitä korjata. Saaren päässä on rannassa hirsinen pieni sauna jota kunnostan.
      Uutta rakennusta ei saareen saa rakentaa, vanhoja saa korjata mutta entäs pieni jalasmökki. Onko luvallista sellainen saareen viedä. Talvella voisi vetää jäätä pitkin ja maille vinssillä.
      Tarvitaanko mitä lupia.
      Jalasmökki käsittäisi vain seinät, lattian, katon, ei vesiputkia, ei sähköä, ei tulisijoja.

      • Anonyymi

        Ensi vuonna kun Maankäyttö- ja rakennusaki muuttuu, saat rakentaa sinne kunnan voimassaolevien rakennusmääräysten mukaan enintään 30 neliön rakennuksen, joka ei ole asuinrakennus, eikä loma-asunto. Sun pitää vain jättää se laho torppa paikalleen, että se alue pysyy rakennuspaikkana. Lisärakentaminen on sallittua noudattaen kunnanrakennusjärjestystä. Eli riippuen kunnasta, joku tietty etäisyys rantaviivaan pitää olla, yleensä jotain 25 - 150 metriä riippuen kaavatilanteesta. Etäisyys kiinteistön rajalle yleensä 5 metriä. Rakennusoikeus luultavasti noin 10 % tontin pinta-alasta miinus jo olemassa olevien rakennusten ala. Tai sitten jotain muuta on määrätty, mutta se täytyy katsoa kuntasi rakennusjärjestyksestä, joka on useimmissa kunnissa saatanavana nettisivuilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      37
      4494
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      156
      2655
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      103
      2216
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      22
      1734
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      78
      1696
    6. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      14
      1450
    7. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      65
      1436
    8. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      73
      1408
    9. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      81
      1390
    10. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      82
      1381
    Aihe