Alaya apart/ Tjäreborg

minski

Olen menossa kyseiseen hotelliin, lokakuussa... olisi erittäin mukavaa,jos viitsisitte kertoa kaiken mahdollisen tiedon paikasta. Sijaitseeko keskeisellä paikalla? onko lähellä kauppoja tms? koostuivatko hotellin lomalaiset nuoremmasta vai vanhemmasta ikäpolvesta? minkämaalaisia löytyi? miten kauas täytyy kävellä päästäkseen "ihmisten ilmoille"? tuhannet kiitokset jo nyt. :)
-Minna M.

3

381

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paula

      Hotelli sijaitsee hyvällä paikalla, matkaa itäisenrannan rantakadulle ja kauppoihin on muutama sata metriä. Ainakin elokuun ensimmäisellä viikolla lomalaiset olivat nuorempaa ikäpolvea, meikäläiset nelikymppiset oli vanhimpia. Hotelli on kuitenkin rauhallinen ja henkilökunta tosimukavaa kuten alakerran ravintolassakin. Keskustaan ja basaarialueelle on matkaa noin 1-1,5 km, mutta kävelyreitin varrella on paljon katseltavaa, kävelee sitten pääkatua tai rantakatua. http://www.turkki.fi/images/alanyaplan.jpg
      löydät suurennettavan alanyan kartan ja hotelli sijaitsee atatürkstatuelta vinosti ylös oikealle menevää katua seuraten ja liikenneympyrästä oikealle Hasan Ak... kadulla suurinpiirtein sanan Hasan kohdalla. Hotellissa oli englantilaisia, norjalaisia ja hollantilaisia meidän suomalaisten lisäksi.
      Olimme Alanyassa kolmatta kertaa, mutta ko. hotellissa ensimmäistä kertaa ja mielestämme paras hotelli ja sijainti. Esitteessä ei ole mainintaa että jokaisessa huoneistossa on TV. Lisäksi jääkaapit ovat riittävän isot ja kahvinkeitinkin löytyy.
      Hyvää lomaa sinulle, toivottavasti ilmat suosivat!

    • mie

      MOI! MISTÄÄN HOTELLISTA EI OLE MIHINKÄÄN PITKÄ MATKA... KYSEINEN HOTELLI ON ITÄISEN RANNAN LÄHELLÄ JA PIENIÄ JA SUUREMPIA KAUPPOJA LÖYTYY IHAN NURKILTA. HENKILÖKUNTA IHAN OK. MUTTA SAMANLAISIA HÖPÖTTÄJIÄHÄN NE OVAT JOKA PAIKASSA. MUTTA HUOM! AINAKIN TOUKUKUUSSA ERÄÄLTÄ PORUKALTA PÖLLITTIIN HOTELLISSA KAMOJA JOITA OLI JÄTETTY AULATILAAN SÄILYTYKSEEN SOVITUSTI.. ET HENKILÖKUNTA PITKÄKYNTISTÄ, JOTEN VARO!

    • Riina

      mielestä se oli aivan mahtava hotelli! Olin siellä kaverin kanssa kesäkuussa kaksi viikkoa. Huoneet oli ihan mukavat, jopa tilavat! Meilläkin oli huoneessa loppulomasta jo se telkkari, mutta se ei kyllä toiminut...heh heh. Mutta kukas sinne lomalle lähtee telkkaria töllöttämään!?
      Ravintola siinä alakerrassa, Galipo, oli ihan kiva. Eli siellä kannattaa käydä syömässä!!!!
      Ja hotellin sijainti oli todella hyvä...tosin kaveri valitteli että aamulla heräilee vähän turhankin aikasin kadulta kuuluvaan meluun. Mutta sellastahan se on melkeinpä jokaisessa hotellissa siellä :) HAUSKAA LOMAA!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      172
      1925
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      51
      694
    Aihe