Alaya apart/ Tjäreborg

minski

Olen menossa kyseiseen hotelliin, lokakuussa... olisi erittäin mukavaa,jos viitsisitte kertoa kaiken mahdollisen tiedon paikasta. Sijaitseeko keskeisellä paikalla? onko lähellä kauppoja tms? koostuivatko hotellin lomalaiset nuoremmasta vai vanhemmasta ikäpolvesta? minkämaalaisia löytyi? miten kauas täytyy kävellä päästäkseen "ihmisten ilmoille"? tuhannet kiitokset jo nyt. :)
-Minna M.

3

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paula

      Hotelli sijaitsee hyvällä paikalla, matkaa itäisenrannan rantakadulle ja kauppoihin on muutama sata metriä. Ainakin elokuun ensimmäisellä viikolla lomalaiset olivat nuorempaa ikäpolvea, meikäläiset nelikymppiset oli vanhimpia. Hotelli on kuitenkin rauhallinen ja henkilökunta tosimukavaa kuten alakerran ravintolassakin. Keskustaan ja basaarialueelle on matkaa noin 1-1,5 km, mutta kävelyreitin varrella on paljon katseltavaa, kävelee sitten pääkatua tai rantakatua. http://www.turkki.fi/images/alanyaplan.jpg
      löydät suurennettavan alanyan kartan ja hotelli sijaitsee atatürkstatuelta vinosti ylös oikealle menevää katua seuraten ja liikenneympyrästä oikealle Hasan Ak... kadulla suurinpiirtein sanan Hasan kohdalla. Hotellissa oli englantilaisia, norjalaisia ja hollantilaisia meidän suomalaisten lisäksi.
      Olimme Alanyassa kolmatta kertaa, mutta ko. hotellissa ensimmäistä kertaa ja mielestämme paras hotelli ja sijainti. Esitteessä ei ole mainintaa että jokaisessa huoneistossa on TV. Lisäksi jääkaapit ovat riittävän isot ja kahvinkeitinkin löytyy.
      Hyvää lomaa sinulle, toivottavasti ilmat suosivat!

    • mie

      MOI! MISTÄÄN HOTELLISTA EI OLE MIHINKÄÄN PITKÄ MATKA... KYSEINEN HOTELLI ON ITÄISEN RANNAN LÄHELLÄ JA PIENIÄ JA SUUREMPIA KAUPPOJA LÖYTYY IHAN NURKILTA. HENKILÖKUNTA IHAN OK. MUTTA SAMANLAISIA HÖPÖTTÄJIÄHÄN NE OVAT JOKA PAIKASSA. MUTTA HUOM! AINAKIN TOUKUKUUSSA ERÄÄLTÄ PORUKALTA PÖLLITTIIN HOTELLISSA KAMOJA JOITA OLI JÄTETTY AULATILAAN SÄILYTYKSEEN SOVITUSTI.. ET HENKILÖKUNTA PITKÄKYNTISTÄ, JOTEN VARO!

    • Riina

      mielestä se oli aivan mahtava hotelli! Olin siellä kaverin kanssa kesäkuussa kaksi viikkoa. Huoneet oli ihan mukavat, jopa tilavat! Meilläkin oli huoneessa loppulomasta jo se telkkari, mutta se ei kyllä toiminut...heh heh. Mutta kukas sinne lomalle lähtee telkkaria töllöttämään!?
      Ravintola siinä alakerrassa, Galipo, oli ihan kiva. Eli siellä kannattaa käydä syömässä!!!!
      Ja hotellin sijainti oli todella hyvä...tosin kaveri valitteli että aamulla heräilee vähän turhankin aikasin kadulta kuuluvaan meluun. Mutta sellastahan se on melkeinpä jokaisessa hotellissa siellä :) HAUSKAA LOMAA!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      77
      9040
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      5947
    3. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      104
      4965
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      33
      4037
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      48
      3995
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      77
      3829
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      49
      3679
    8. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      113
      3070
    9. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      58
      2885
    10. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      98
      2849
    Aihe