Kannettavassani on käytössä Windowsin oma palomuuri. Käytän selailuun Soneran mobiililaajakaistayhteyttä. Verkkosijainniksi oli asetettu koti, mutta luin ohjeesta paljon myöhässä että mobiililaajakaistayhteyttä käyttäessä verkkosijainniksi pitäisi asettaa julkinen. En ollut lisännyt mitään ohjelmia palomuurinohituslistalle, sillä olivat ainoastaan ne oletukset. Kotiverkon asetuksissa oli kohta että palomuuri sallii verkon etsinnäin. Tuohan tarkoittaa sitä että minä voin löytää jonkun toisen koneen ja joku toinen omani. Mutta mitä vaikutuksia tuolla on tietoturvalle, onko voinut tulla esimerkiksi verkkomatoja koneeseen tai hakkeri päästä läpi kun se verkkosijainti oli asetettu väärin. Myös etätuki oli sallittu kotiyhteydelle. Eikä kiitos kommentteja virusskannauksista. Siitä ei ole minulle nyt apua.
Sattui vahinko
6
182
Vastaukset
- sdfghjrfv
no jos sinä kusipää olet etätuen sallinut niin jos on ollut joku joka osaisi edes vähän tehdä pahaa niin hyvinkin mahdollista. mutta tuskimpa on mitään.
Kotiverkko on ihan turvallinen vaihtoehto. Ja halutessaan sen voi vaihtaa julkiseksi verkonhallinnasta.
- asdefrgthyjukiloöp
Itse laitan aina julkinen, on verkkojaot pois käytöstä...yms...
Ja ota raksi pois ruudusta salli etäyhteydet.
Klikkaa "Tietokone" -kuvaketta hiiren oikeella, valitse alin vaihtoehto(Ominaisuudet),
Ja sieltä valitset "Etäkäyttö" - Reijokeijo!
Kiitos vastauksista, mutta pelottaa hirveästi että kun mulla oli tässä varmaan vuoden palomuurin verkkosijaintiasetuksena koti ja sitten luin että jos käyttää mobiililaajakaistayhteyttä tai on suoraan yhteydessä verkkoon ilman reititintä (mitä mulla ei ole) niin pitäisi valita verkkosijainniksi se julkinen. Eli ainoat oletusasetuksilla olevat erot on ne, että kotiverkko sallii etätuen ja verkon etsimisen. Eli pitääkö pelätä että kun palomuuri salli noi vaikka oli mobiililaajakaistayhteys eikä ollut reititintä niin on voinut tulla vaikka mitä hakkerihyökkäyksiä?
Ei tarvitse pelätä. Palomuurin toimivuuden voit halutessasi testata täältä
https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2
Ja sieltä " All service port"
Jos se näyttää vihreätä kaikissa kohdissa niin muuri toimii oikein.- 5+12
Eikös nykyään kaikki mobiililaajakaistat ole natin takana.
Miten sitten kun tulee ipv6?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233133Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3753Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68750Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3680Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35597Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32591Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es19530- 40521
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3519- 37513