Sanokaa mitä sanotte mutta rahankerjuu häälahjaksi on niin TOLLOA kuin olla voi.
Hääkutsuun EI tarvitse laittaa mitään merkintää lahjasta!
On todella loukkaavaa kutsuvieraita kohtaan kohdella heitä yhtä tolloina kuin itse rahankerjääjänä on. Usein vieraat ovat paljon älykkäämpiä kuin itse hääpari, sallikaa heille se ilo päättää tulevatko juhliinne ja jos tulevat, tuovatko lahjan vai ei.
Rahankerjuu
3
366
Vastaukset
- Hyvä on
Monet pyytävät laittamaan tilisiirtoon, mitä rahoilla toivotaan ostettavan. Muutenkin rahalahja on parempi, niin ei tarvitse palautella lahjoja, tai harmitella turhuuksia. Lahjalista on myös hyvä. Mikset haluaisi onnitella paria, ja viedä lahjaa, jos menet juhliin? Mikään pakko ei ole osallistua, jos et tunne paria läheiseksi, tai et halua mennä.
- eri mieltä
Mitä ihmeen tolloa siinä on, jos lahjan sijaan parille annetaan rahaa?? Mitä eroa näillä kahdella asialla on? Jos hääpari tarvitsee rahaa esimerkiksi häämatkaan, niin mitäs pahaa siinä? Jos hääparilla on jo kaikkea krääsää riittävästi, niin pitäisikö muka ottaa sitä vastaan lisää.
Kirjoitit, että Hääkutsuun ei tarvitse laittaa merkintää lahjasta! MIksi ei? Senkö takia, että sinun kaltaiset ajattelemattomat ja tyhmät ihmiset voivat ostaa parille jotain turhaa krääsää?? Jos et ole juhliin menossa, niin silloin sinulta ei tietenkään odoteta lahjaa tai rahaa.
Minusta on erittäin hyvä käytäntö, kun nykyään hääpareilla on lahjalista tai ilmoittavat toiveen saada rahaa. Vieraillekin on paljon helpompaa, kun ei tarvitse päätään puhki miettiä mitä antaa parille lahjaksi. - taxman
niin... myös poliitikot keräävät vaalirahaa järjestämällä 'seminaareja'. Eräänlaista veronkiertoa nämä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1584206
- 103113
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1352690- 252278
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.472164Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää191808Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s381686Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?301684Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.581266Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?341141