Rahankerjuu

minimi älykkyys

Sanokaa mitä sanotte mutta rahankerjuu häälahjaksi on niin TOLLOA kuin olla voi.
Hääkutsuun EI tarvitse laittaa mitään merkintää lahjasta!
On todella loukkaavaa kutsuvieraita kohtaan kohdella heitä yhtä tolloina kuin itse rahankerjääjänä on. Usein vieraat ovat paljon älykkäämpiä kuin itse hääpari, sallikaa heille se ilo päättää tulevatko juhliinne ja jos tulevat, tuovatko lahjan vai ei.

3

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä on

      Monet pyytävät laittamaan tilisiirtoon, mitä rahoilla toivotaan ostettavan. Muutenkin rahalahja on parempi, niin ei tarvitse palautella lahjoja, tai harmitella turhuuksia. Lahjalista on myös hyvä. Mikset haluaisi onnitella paria, ja viedä lahjaa, jos menet juhliin? Mikään pakko ei ole osallistua, jos et tunne paria läheiseksi, tai et halua mennä.

    • eri mieltä

      Mitä ihmeen tolloa siinä on, jos lahjan sijaan parille annetaan rahaa?? Mitä eroa näillä kahdella asialla on? Jos hääpari tarvitsee rahaa esimerkiksi häämatkaan, niin mitäs pahaa siinä? Jos hääparilla on jo kaikkea krääsää riittävästi, niin pitäisikö muka ottaa sitä vastaan lisää.

      Kirjoitit, että Hääkutsuun ei tarvitse laittaa merkintää lahjasta! MIksi ei? Senkö takia, että sinun kaltaiset ajattelemattomat ja tyhmät ihmiset voivat ostaa parille jotain turhaa krääsää?? Jos et ole juhliin menossa, niin silloin sinulta ei tietenkään odoteta lahjaa tai rahaa.

      Minusta on erittäin hyvä käytäntö, kun nykyään hääpareilla on lahjalista tai ilmoittavat toiveen saada rahaa. Vieraillekin on paljon helpompaa, kun ei tarvitse päätään puhki miettiä mitä antaa parille lahjaksi.

    • taxman

      niin... myös poliitikot keräävät vaalirahaa järjestämällä 'seminaareja'. Eräänlaista veronkiertoa nämä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      107
      1173
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      62
      1133
    3. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      146
      856
    4. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      64
      853
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      68
      757
    6. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      108
      657
    7. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      93
      607
    8. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      54
      598
    9. 78
      571
    10. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      538
    Aihe