Rahankerjuu

minimi älykkyys

Sanokaa mitä sanotte mutta rahankerjuu häälahjaksi on niin TOLLOA kuin olla voi.
Hääkutsuun EI tarvitse laittaa mitään merkintää lahjasta!
On todella loukkaavaa kutsuvieraita kohtaan kohdella heitä yhtä tolloina kuin itse rahankerjääjänä on. Usein vieraat ovat paljon älykkäämpiä kuin itse hääpari, sallikaa heille se ilo päättää tulevatko juhliinne ja jos tulevat, tuovatko lahjan vai ei.

3

470

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvä on

      Monet pyytävät laittamaan tilisiirtoon, mitä rahoilla toivotaan ostettavan. Muutenkin rahalahja on parempi, niin ei tarvitse palautella lahjoja, tai harmitella turhuuksia. Lahjalista on myös hyvä. Mikset haluaisi onnitella paria, ja viedä lahjaa, jos menet juhliin? Mikään pakko ei ole osallistua, jos et tunne paria läheiseksi, tai et halua mennä.

    • eri mieltä

      Mitä ihmeen tolloa siinä on, jos lahjan sijaan parille annetaan rahaa?? Mitä eroa näillä kahdella asialla on? Jos hääpari tarvitsee rahaa esimerkiksi häämatkaan, niin mitäs pahaa siinä? Jos hääparilla on jo kaikkea krääsää riittävästi, niin pitäisikö muka ottaa sitä vastaan lisää.

      Kirjoitit, että Hääkutsuun ei tarvitse laittaa merkintää lahjasta! MIksi ei? Senkö takia, että sinun kaltaiset ajattelemattomat ja tyhmät ihmiset voivat ostaa parille jotain turhaa krääsää?? Jos et ole juhliin menossa, niin silloin sinulta ei tietenkään odoteta lahjaa tai rahaa.

      Minusta on erittäin hyvä käytäntö, kun nykyään hääpareilla on lahjalista tai ilmoittavat toiveen saada rahaa. Vieraillekin on paljon helpompaa, kun ei tarvitse päätään puhki miettiä mitä antaa parille lahjaksi.

    • taxman

      niin... myös poliitikot keräävät vaalirahaa järjestämällä 'seminaareja'. Eräänlaista veronkiertoa nämä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1446
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1051
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      861
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      806
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      163
      752
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      81
      662
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe