Uudessa CZ Americano 9,3x62 kiväärissäni tukin pää on kiinni raudoissa. Raudat on istutettu tukkiin kahden pilarin avulla ja kahdella ruuvilla. Kun kiristän etumaisen ruuvin alkaa tukki päästään koskea piippuun.
Onko tämä suunniteltu ominaisuus vai pitäisikö asialle tehdä jotain. Esim lisätä metallilevy etumaisen pilarin alle.
CZ Americanon petaus
6
277
Vastaukset
- ammuskelija
Kuinka ase käy? Jos se käy hyvin, niin älä tee mitään. Jos kasa on huono, itse hioisin tukista sen verran, että piippu on vapaastivärähtelevä.
Kasa oli halkaisijaltaan noin 100mm viime perjantain tuulisissa olosuhteissa 150m matkalta Norman Jaktmatch patruunalla 15g luodilla ja punapistetähtäimellä ammuttuna. Tehtaan testitaulu oli noin 1 MOAn luokkaa muistaakseni - en tähän hätään sitä löytänyt.
Laitoin sen petauspilarin alle pienen korotuspalan, johon etumainen kiristysruuvi kiinnitty. Käynti parani selevästi. Kasa on nyt 55-60mm 150m matkalta noilla samoilla norman jaktmatch patruunoilla. Ei mielestäni ollenkaan paha ottaen huomioon että patruunat/luodit eivät ole mitään huippua. Tosin tällä kertaa ei juurikaan tuullut.
- 8+3
Niin, että mitä tuolla sitten saavuta?
Kaliberi on suuremmalle riistalle ja ampumamatkat 50-100m. Yleensä vielä liikkuvaan maaliin. On aivan sama onko kasa 100 vai 50mm.
Punapisteella tarkkuuspotentiaalin arvioiminen on muutenkin vaikeaa ja varsinkin noinkin kaukaa piste käytännössä haittaa tarkkaa tähtäämistä.
Aivan totta mitä sanot noista suurriistan metsästystilanteista. Ampumaradalla - sekä 150m kivääriradalla että liikemaaliradalla - itse kuitenkin tykkään että ase vie mahdiollisimman tarkkaan sinne minne tähtään varsinkin kun tarkkuuden lisääminen ei suurempia investointeja vaatinut. Omat virheet tulevat paremmin ja luotettavammin esiin tarkalla aseella. Lisäksi aion käyttää asetta lisäksi kyttäysmetsästyksessä sekä peuralle että ns. vahinkoeläimille, jolloin tarkkuutta vaaditaan hiukan enemmän kuin 50m päästä seisovaan hirveen ammuttaessa.
2 MOAn punapisteellä pystyy melko tarkkaan työskentelyyn.- 14+11
Peuralle tuo 9,3x62 vielä menee, mutta "vahinkoeläimiä" ammuttaessa taustan vaara alue on suuri. Luoti menee läpi että heilahtaa ja saattaa muuttaa suuntaansa arvaamattomasti ja lentää pitkiä matkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä921939Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2781771Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3071575Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1831455Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em891040- 511007
- 56977
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤56968- 67944
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40941