Miinuspisteet pääsykokeissa

Moikka,

Vähennetäänkö ammattikorkeakoulujen pääsykokeissa pisteitä vääristä vastauksista? Ainakin Helsingin Kauppiksen (UNI) kokeissa näin toimitaan, mietin, että onko esim. Haaga-Heliassa (AMK) sama periaate?
1272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos pisteitä vähennetään vääristä vastauksista, se tulee ilmoittaa koepaperissa tai ennen koetta yleisesti. Jos ei sanota, eikä paperissa niin lue, niin ei vähennetä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hölkkö24 kirjoitti:

Moikka,

Vähennetäänkö ammattikorkeakoulujen pääsykokeissa pisteitä vääristä vastauksista? Ainakin Helsingin Kauppiksen (UNI) kokeissa näin toimitaan, mietin, että onko esim. Haaga-Heliassa (AMK) sama periaate?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu