Olen ollut jo jonkin aikaa ihastunut rinnakkaisluokkalaiseen tyttöön. En nähnyt häntä koulussa paljoa (ei yhteisiä tunteja), mutta silloin kun näimme, katseemme yleensä kohtasivat. Uskaltauduin sitten eräänä päivänä alkaa juttella hänen kanssaan chatissa. Chatissa oli hymiöitä aikas paljon ja sellasta ystävällistä keskustelua. Nyt meillä on ollut taukoa chattaamisesta jo pidemmän aikaa, mutta tässä lähipäivinä hän tykkäsi minun profiilikuvastani. Eli kysymykset:
-Mitä luulette onko kiinnostunut
-Mistä asioista kannattaisi jutella chatissa
-TÄRKEIMPÄNÄ: Miten aloittaa keskustelu chatissa?
-Mitä luulette onko kiinnostunut
-Mistä asioista kannattaisi jutella chatissa
-TÄRKEIMPÄNÄ: Miten aloittaa keskustelu chatissa?
Vastaukset 14
Vanhimmat
no millä tavalla sie alotit aiemmi sen keskustelun chatis?
Vastaus 1: Tuon perusteellaa hän pitää sinua normaalina kaverina, jonka kanssa on mukava keskustella
Vastaus 2: Ihan perus asioita, ei tarvitse olla mitään syvällistä. Muista vaikuttaa aidosti kiinnostuneelta hänen asioistaan ja vältä liiallista avautumista.
Vastaus 3: Senkus menet ja aloitat, ei siihen mitään taikasanoja tarvita. Voin antaa siinä neuvon että jos haluat aloituksesta ystävällisemmän ja rennomman niin käytä hymiöitä, tytöille niillä on suurikin merkitys.
" -Mitä luulette onko kiinnostunut"
tätä ei voi kukaan muu tietää kun kyseinen tyyppi itse
" -Mistä asioista kannattaisi jutella chatissa"
ihan mitä vaan
" -TÄRKEIMPÄNÄ: Miten aloittaa keskustelu chatissa? "
miten olis vaikka radikaali MOI?
Lähinnä mietin sitä, että mitä radikaalin "moi":n jälkeen sanoisi, ettei keskustelu jäisi tällaiseksi
"Moi"
"Moi"
"Mitä kuuluu"
"Hyvää"
Koska tohon se saattaisi jäätyää (ehkä ) ni mitä ton jälkeen
jos se keskustelu jää tohon niin sehän kertoo vain sen, ettei tätä toista tyyppiä KIINNOSTA JUTELLA SUN KANSSA.
ei se keskustelun ylläpitäminen ole pelkästään TOISEN harteilla!
Totta se on!!
no siis tytöt tykkää ku alotat vaa juttelee esim.
-Moi
-Mitä kuuluu?
-Onko kiva ku loma?
-Onko lomasuunnitelmii?
-Mitäs meinaat tänää tehhä?
jne.. (:
Sittenhä sää voit kyssyy että voisko se joku päivä alkaa ja sillee! ((:
Rohkeesti vaaaaa!
Olen jutellut kikissä (tuntemattoman) ikäiseni pojan kanssa, joka oli laittanut tänne suomi24seen viestii että tytöt kikkailee ja kikkinsä siihen. No mä päätin kokeilla, ja eka viesti moin jälkeen oli "No mitä haluut tietää musta?" ja se oli nolo moka mun mielestä, se failas heti tokassa viestissä.
Ja tää sama tyyppi vastaa tosi usein mun kertomiin juttuihin "oke" ja "ookke" ja "ok" ja kerran kun kerroin eräästä koulumme inhottavasta opettajasta sille, se vaikutti siltä ettei sitä oikeestaan ees kiinnostanut, joten kysyin siltä et "kiinnostaaks sua ees tää?" ja se laitto "Ei oikeestaan :)" ja mä laitoin "ok no ens kerral sanot vaan suoraan et jos ei kiinnosta :D"
Mut vaik sanoin sille noin, niin älä ikinä myönnä et sua ei kiinnosta. Se on iha joku top5 tai top3 pahin moka mitä voit tehä. Jos sua ei kiinnosta, esitä et sua kiinnostaa. Vastaa mieluummin vain ":)" kuin vaikka "ok :)" (siis normaaleihin juttuihin, tyyliin kertomuksiin sen toisen tyypin päivästä)
Nykyään en oikeastaan edes juttele tän pojan kaa, ja jos se lähettää viestiä niin en mene katsomaan sitä, ettei se näe et oon lukenu viestin.
Lifemocker: meinasin lähinnä sitä, että en haluaisi keskustelun jäävän tuohon, mutta tod. näk se vielä tosta jatkuisi :).
Mutta nyt älä vastaa "kaikesta mahdollisesta", vaan mistä yksittäisistä asioista voi jutella, mistä kannattaa, jotta saa luotua useita jatkokysymyksiä yms.
jos tyyppi on susta kiinnostunut niin kyllähän HÄNKIN keksii puhuttavaa sinun kanssasi. jos vaan vastailee nihkeästi sun kysymyksiis niin miksi vaivautua häntä kiusaamaan, kun hän ei selvästikkään ole kiinnostunut sinun seurastasi?
Jos hän on ujo ja häntä pelottaa, että vastaa "huonosti" tai nolosti?
miksi sitten haluaisit jonkun sulkeutuneen ihmisen rinnallesi? ei nimittäin ole kovinkaan helppoa elämä sellaisen kanssa
Mulla kävi just näin. MInä pidin keskustelua yllä ja hän antoi mulla sitten pakit :(
mä isken pojan nii et laitan sille viestii et jtn
niin kai...
no iiha kiva :/
puhun vaisusti nii se älyy ja katon sitä sillon ku nään sen.
välillä on päivii millon läpätän liikaa mut käsken itteeni pitää pääni kiinni