Auto+teltta+lapset ja joskus ehkä jopa koira

ei-niin-innokas-äiti

Lapset haluaa telttailemaan, joten kertokaas
- miten nämä nykyiset leirintäalueet on keskimäärin varustettu,
- voiko jonnekin ottaa mahdollisesti koiran mukaan vai vienkö sen hoitoon,
- mitä kannattaa ottaa mukaan sen teltan ja makuupussien vaihtovaatteiden lisäksi (onko joku must-juttu, joka on osoittautunut kullanarvoiseksi telttaillessa)
- mikä on suosikki leirintäalueesi tai mitä suosittelisit lapsiperheelle vaikka Etelä- tai Kaakkois-Suomen seutuvilla tai niillä paikkeilla Jyväskylästä kuitenkin etelään ja Helsingistä itään tjsp
- mitä telttapaikasta kannattaa maksaa, missä menee kipuraja /vuorokausi

6

1650

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mies+hevonen

      - miten nämä nykyiset leirintäalueet on keskimäärin varustettu

      eivät ole varmaan muuttuneet puitteiltaan mitenkään sitten nuoruutesi. noin neljäsosa leirintäalueista on kieltänyt telttailun kokonaan. wc:t ja suihkut on yleensä jonkinlaisia muovi/lastulevykyhäelmiä, että välillä ihan hirvittää. keittokatokset ovat myös erittäin vaatimattomat, ettei hirveesti ruokaa kiinnosta laittaa niissä.

      joissakin paikoissa on jotain lasten leikkijuttuja ja joissakin on aikuisille viikonloppuisin karaokea tai vastaavaa. yleiset saunat ovat pääsääntöisesti viikonloppuisin.


      - voiko jonnekin ottaa mahdollisesti koiran mukaan vai vienkö sen hoitoon,

      kaikkiin voi ottaa koiran mukaan.


      - mitä kannattaa ottaa mukaan sen teltan ja makuupussien vaihtovaatteiden lisäksi (onko joku must-juttu, joka on osoittautunut kullanarvoiseksi telttaillessa)

      nykyajan telttat kestävät sadekuurot hyvin. ei ole mitään erikoista mitä tarttis mukaan ottaa. oma grilli/grillipuut voi ehkä olla se ainoa mukaan otettava juttu, mitä kannattaa harkita.


      - mitä telttapaikasta kannattaa maksaa, missä menee kipuraja /vuorokausi

      hinnat ovat yleensä perusmaksu (10-25) henkilömaksu (5-7/aikuinen, 0-5/lapsi), joskus on pelkkä telttamaksu (10-15) eikä enää henkilömaksuja päälle.

    • Satunnainen mökkeili

      Käsitys leirintäalueiden pesutilojen varustelusta on "mies hevosella" vähän turhan karu. Leirintäalueilla on tähtiluokitus, ja ainakin 4-5 tähden leirintäalueiden huoltotilat ovat hyvin varustettuja ja siistejä.

      Täältä voit etsiä tarkempaa tietoa leirintäalueista:

      http://camping.fi/template_page1.asp?sua=2&lang=1&s=528

      SF Caravanin leirintäalueluettelon saa muutamalla eurolla isommista ruokakaupoista, siihen ehkä kannattaa sijoittaa. Osa alueista on vain jäsenille ja yllättävän suuri osa alueista ei salli telttailua ollenkaan.

      • Satunnainen mökkeili

        Ai niin, niitä suosikkialueita:
        - Hartolan Koskenniemi, puistomainen alue joenmutkassa
        - Sysmän leirintäalue, keskellä kylää, tosi siistit huoltotilat
        - Kuopion Rauhalahti, moneen kertaan Suomen parhaaksi valittu, suuri alue, jolta ei puutu mitään


      • edes jotain rauhaa
        Satunnainen mökkeili kirjoitti:

        Ai niin, niitä suosikkialueita:
        - Hartolan Koskenniemi, puistomainen alue joenmutkassa
        - Sysmän leirintäalue, keskellä kylää, tosi siistit huoltotilat
        - Kuopion Rauhalahti, moneen kertaan Suomen parhaaksi valittu, suuri alue, jolta ei puutu mitään

        Joo, mutta kun ette vie rakkejanne noihinkaan paikkoihin niin on parempi.


    • airis

      Minä olen parina kesänä telttaillut neljän lapsen ja koiran kanssa. Ihan onnistuu, ei kannata liikaa vaatetta ympätä mukaan, leirintäalueilla on kuitenkin pesumahdollisuus, ja teltakankaat tosiaan nykyään sellaisia ettei tarvitse pelätä kastuvansa vaikka koko yön sataisi. Yleisillä alueilla melkein kaikissa on telttailu sallituu, karavaanarien omat alueet ovat asia erikseen, siellä yleensä sallitaan vain asuntovaunut ja -aútot. Keittiötilat ovat yleensä ihan ok, riippuu tietysti siitä minkä kokoisesta leirintäalueesta on kyse. Ainoa harmittava asia mielestäni telttailussa oli kylmäsäilytystilojen puute. Toki meillä oli kylmälaukku, jossa siis "kylmäkallet", mutta eivät ne kylmänä pitäneet kuin päivän verran, eli joka päiväl piti kaupassa käydä. Ei siis kannata valita leirintäaluetta joka on kovin pitkällä kaupoista ! Perusmaksut telttailussa näkyvät olevan 10-15€, siihen päälle henkilömaksut, lapset 1-3€ aikuiset 5-7€. Siikaranta Porin Reposaaressa on kiva paikka, ei henkilömaksuja, luonnonläheinen paikka ihan avomeren äärellä, hienompaa näköalaa et löydä mistään ! Siisti paikka, ja rauhallinen. Kävelymatkan päässä Reposaari kauniine puutaloineen, ja todella suloinen kirkko. Siellä myös Sale ja muutama ravintola/kahvila.

    • Kuopion Rauhalahti

      Rauhalahdesta löytyy leirintäalue, missä onnistuu telttailu myös karvakavereiden kanssa. Leirintäalueella on koirille pyhitetty oma uimaranta ja ulkoilutusalue. Leirintäalueelta löytyy mm. suihkutiloja, pesutupia, keittopaikkoja, grillikatoksia ja TV-tupa.
      Leirintäalueella on myös ravintola, jonka yhteydessä toimii pieni kauppa. Eikä isompiinkaan tavarataloihin ole matkaa kuin n. 2km.

      Hinta telttapaikalle on 13€/vrk 5€/hlö.

      Lisätietoja löytyy http://visitrauhalahti.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      174
      2037
    2. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      82
      1470
    3. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      182
      1404
    4. Nyt jäi velat perimättä

      Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta
      Jämsänkoski
      11
      1167
    5. Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."

      RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita
      Tv-sarjat
      39
      1057
    6. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      983
    7. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      42
      888
    8. Mitä tekisit jos kaivattusi olisi

      humalassa, kun tapaat hänet jossain seuraavalla kerralla?
      Ikävä
      96
      844
    9. Rakkauden kesä 2025

      Oletko valmis? 🥰
      Ikävä
      85
      815
    10. Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?

      Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan
      Ähtäri
      49
      775
    Aihe