Löytyykö koulua, jossa EI olisi sisäilmaongelmia?

Onko Lappeenrannassa yhtään koulua, jossa ei olisi sisäilmaongelmia? Onko ketään astmalapsen vanhempia paikalla, missä koulussa lapsenne ei tarvitse lääkitystä voidakseen käydä koulua?

Kiitos vastauksista!
17377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Tietääkseni Lönrotin koulussa ei ole sisäilmaongelmia - sen verran hatara vanha rakennus kyseessä.

Äänestä

Jos olet oikeasti kiinnostunut löytämään lapsellesi terveitä tiloja, etkä vain halua nostattaa homehysteriaa, niin kannattaisiko kysyä suoraan kaupungilta (terveystarkastajat, tilakeskus).

Tässä foorumissa vastausten luotettavuus vaihtelee vastaajan älykkyysosamäärästä sekä muista ongelmista riippuen.

Äänestä
  • Tilakeskukselta kysyminen on ihan yhtä tyhjän kanssa. Hehän tämän homeongelman ovat aiheuttaneetkin ja sitä ansiokkaasti vuosikymmeniä salanneet.

    Äänestä

Erittäin hyvä kysymys. Kaukaan koulussa ei liene ilmennyt oireilevia lapsia. Lappeen uudessa koulussa Ruoholammella ei myöskään vielä ole hometta, sillä koulu on vasta vajaan vuoden vanha. Rakennusvaiheessa ontelolaattojen sisään jätetty vesi tosin varmasti valuu elementtiulkoseinien sisään, jolloin rakennus on homeessa 10 vuoden sisällä.

Äänestä
  • Onko tuo ontelovesi faktaa vai veronmaksajan valistunut arvaus? Melkoista hommaa levitellä näillä palstoilla kaikenlaisia arvauksia varmasta homeesta. Asutko muuten itse hometalossa?

    Äänestä

  • bolshevikki kirjoitti:

    Onko tuo ontelovesi faktaa vai veronmaksajan valistunut arvaus? Melkoista hommaa levitellä näillä palstoilla kaikenlaisia arvauksia varmasta homeesta. Asutko muuten itse hometalossa?

    Siellähän ne kuivurit pyörii tälläkin hetkellä ja rakenteita on purettuina. Luuletko niiden siellä olevan arvausten vuoksi? Arvaukseni on, ettei siellä ole hometta vielä, koska se on uusi rakennus, mutta kymmenen vuoden kuluttua on.

    Ontelolaattojen sisään jätetyt vedet valuvat jo sisäseiniäkin pitkin, eikä kukaan tiedä kuinka paljon niitä on jo valunut ja tulee valumaan seinien villaeristeisiin kahden betonielementin väliin.

    Äänestä

Uskoisin sellaisia kouluja kyllä löytyvän,mutta siinä on pikku ongelma sillä ne vanhat kansakoulut on lopetettu ja myyty muuhun tarkoitukseen.Olivat liian kalliita ylläpitää,vaikka lapsia ei tarvinnutkaan siirrellä taxilla ympäri pitäjää.Nyt kaikki on toisin ja saatii isot slummikoulut joissa opetus on "tehokasta" ja ennenkaikkea halpaa.Tätähän me halusimme kun äänestimme päättäjiksi nykytasoisia politikkoja ,vai halusimmeko.Kansakoulua ja oppikoulua käyneenä,ei mussutettu oppilasmääristä eikä muustakaan nykyajan "vitsauksista",vaikka oppilaita oli 42 luokassa tai yksi opettaja opetti kahta luokkaa yhtäaikaa.Nyt kaikki on toisin ja teatteria tehdään kaupungintalolla.

Äänestä
  • Teatteria tehdään myös itse teatterissa. 30 miljoonaa koululaisten rahoja laitettiin teatterin rakentamiseen ja lisäkuluja 800.000 euroa vuodessa. Mitä tällä rahalla olisi saatu jos se olisi sijoitettu lasten terveyteen?

    Kaikille uudet tai uudenveroisiksi korjatut koulutilat!

    Äänestä

Melkosta hommaa.

Äänestä

Mites Myllymäen koulu Hiessillassa? Eihän sekään ole kovin vanha?

Äänestä
  • Juuri viime syksynä tiedotettiin Myllymäen koulun sisäilmaongelmista. Lattiapinnoitteita uusittiin ja alakerrassa lattialaatan kosteusvaurio. Johan se homeessa pitää ollakin, kun jo pian 10 vuotias rakennus.

    Äänestä

Arvaan jo mihin tää keskustelu johtaa......

Äänestä

jossa ei varmaan olisi tärtä ongelmaa ja se on kiertokoulu!

Äänestä

Ehdotan että kaupunki tekisi seuraavaksi hirsirakenteisen koulun, joka voitaisi tarvittaessa siirtää, eikä virolaisia rakentajia päästettäisi lähellekkään, näin säästyttäisi homeongelmilta ja mittavilta jälkikorjauksilta.

Äänestä

Lauritsalan yläkoulussa (jokunen vuosi sitten remontoitu) ei ole sisäilmaongelmia, mutta alakoulussa sitten senkin edessä. Riippuu varmaan ihan lapsesi iästä mille luokalle olisi menossa

Äänestä

Kuinkahan monen lapsen homeoireilu johtuukin kodin homeongelmasta ja kodin huonosta siisteydestä?

Onko astmaattisten lasten kotien sisäilmat tutkittu?

On helppo syyttää yleisiä tiloja homeongelmasta, vaikka itse asuisi hometalossa ja altistus olisi huomattavasti pitkäkestoisempaa.

Äänestä

No kukas sitä myöntäs et oma mökki on homeessa. Työpaikan oloja on helpompi syyttää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


--------- kirjoitti:

Onko Lappeenrannassa yhtään koulua, jossa ei olisi sisäilmaongelmia? Onko ketään astmalapsen vanhempia paikalla, missä koulussa lapsenne ei tarvitse lääkitystä voidakseen käydä koulua?

Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu