Kuka Kajaanissa paras tekohampaan tekijä.Lähteekö kaikki lomalle kohta puolin.
tekohampaat Juhannukseksi
kiire55V
19587
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Oletko niin avuton että et osaa mennä hammasteknikolle? Käytä googlea. http://www.google.fi/#gs_rn=15&gs_ri=psy-ab&suggest=p&cp=18&gs_id=119&xhr=t&q=hammasteknikko kajaani&es_nrs=true&pf=p&output=search&sclient=psy-ab&oq=hammasteknikko kaj&gs_l=&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.47244034,d.bGE&fp=aebd9e5b7215e0e1&biw=1024&bih=404
Paljonko tekarit maksaa, löytyykö linkkiä?
Hukkaat ne kumminkin viimeistään jussina, mene kauppaan ja osta laatikollinen Legoja.
tai mee huoraksi ruotsiin,ei suihin otossa hampaita tarvitse.
Jaa, ei kääny kiierekiltä ilimi oliko miesvae naane. Naaesilla voepi olla huonompi kysyntä mutta jos oot mies nii sitte saattaa olla paremmat mahollisuuvet ryotsissai.
Joku kierrätysrinki saattaa myydä edullisesti jotain käytetyä. Ostin viimeksi ainakin ompelukoneen.
Jotkut pankit ja muut tarjoavat vanhoja silmälaseja. Kannaatta kysellä löytyyskö vanhoja tekareutakin.
55 v ja tarviit tekarit? Etkö tiedä että hammasharja on keksitty?
Hammasharjallako puret itse? Kerro kuinka se tapahtuu tai laita mieluummin kuva näytille.
Tuohan on hyvin jos vasta 55v. tarttee tekarit, ennen ne laitettiin rippikoululahjaksi.
Nyt on taas uusköyhyys ja syrjäytyminen lisääntymään päin, joten aika moni voi joutua laittamaan tekarit entistä nuorempana.
Öh, miten köyhyys ja syrjäytyneisyys on syynä hampaiden lähtöön? Jokaisin pitäisi jo lapsena oppia huoltamaan hampaansa niin että riittää kun hammaslääkärissä käy vuosittain tai kerran kahteen, tarkastuttamassa hampaansa ja poistattamassa hammaskivet ja paikkauttamassa kenties ne reiät mitä on alkanut ilmaantumaan.
Niin yksinkertaista se on.
Itselläni 44 v ei ole edes yhtään paikkaa hampaissa, jos ei lasketa lohjennutta hammasta mukaan jossa siis pieni paikkaus.
En tiennytkään, että tekareihinkin tulee reikiä ja niitä täytyy paikailla ja hoidella.
Tämä olikin eka kerta kun kuulen, että jollakin olisi jotain paikkoja tekareissaan. Joku tosin korjasi jonkun lohkeaman kun puolikas roikkui melkein ulkona suusta.
"Öh, miten köyhyys ja syrjäytyneisyys on syynä hampaiden lähtöön?"
Lyhyesti sanottuna se syrjäytyneisyys tarkoittaa passivoitumista ja välinpitämättömyyttä omien ja yhteisten asioiden suhteen. Tällöin omasta hyvinvoinnista ja terveydestä huolehtimisen taso laskee, prosessiin saattaa liittyä myös alkoholismia sekä muiden päihteiden runsasta käyttöä, mutta ei aina. Työttömyys, taloudelliset vaikeudet, eroprosessi, perintötekijät, masennus ja muut mielialahäiriöt yms. syyt toimivat usein alkuun panevina tekijöinä. Tämän ymmärtämisen pitäisi olla ihan peruskauraa jokaiselle perussivistyksen saaneelle aikuiselle ihmiselle. Enpä olisi uskonut, että tällaistakin pitää täällä opettaa.
Myös geeniperimällä on hampaiden kestävyyteen suuri merkitys.
Itselläni 56 v ei ole yhtään paikkaa hampaassa, ei ole kylläkään kuin yksi hammas. Kummalla on paremmat hampaat ? Reikiä nolla.
Kaikki kainuulaiset on sisarusten kanssa keskenään nussittuja oikeita paska läjöjä.
Kerrotko vielä meille uunoille mikä tuo läjö on. Ihan outo sana täälläpäin.
Turhaan te niistä hammashoidoista saarnaatte, jos kaverilla on jo hampaat naulassa. Myöhäistä kait se nyt on opettaa hampaatomalle harjausta. Voihan ne tekohampaatkin ottaa mukaan tuonpuoileiseen jos ne ovat maksettu, eli omat hampaat hautaan.
Tilastollisesti ihmisillä jotka ovat käynnyt vähemmän hammaslääkärissä on vähemmän hammasongelmia. Tilastot osaavat kertoa ettei hammaslääkärissä kannata käydä.
No tästä ei Kajaanissa ole pelkoa, harvakseltaan tulee käytyä kun tarkastukseenkin on jo tullut 14 kuukautta ventattua.