Betonista autotallin luiska

jaska

Autotallin lattia on 15-20 cm korkeammalla kuin maa. Olen ajatellut valaa eteen luiskan. Ei ole kuitenkaan oikein tietoa, miten se tulisi tehdä. Ammattimiehet ja luiskanrakentajat kertokaa hyviä ohjeita.

5

12726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • betoni

      lujuus K 30

      • Rakentaja

        Vihreät arvot omaava tekee senkin puusta.


      • Inssi
        Rakentaja kirjoitti:

        Vihreät arvot omaava tekee senkin puusta.

        No tee se luiska valamalla betonista, koska esim auton renkaat(etenkin nastat) syövät puiset viritelmät ja saat paikkailla niitä sitten joka vuosi. Muista vain laittaa hyvät eristeet luiskavalun alle ja ympärille. Käytä suulakepuristettua polystyreeni-solumuovieristelevyjä eli finnfoamia, Solimatea tai vast.(Kestää puristusta paljon oaremmin kuin styrox eikä ime vetää itseensä!) Ja muista mainita betonia tilatessa, että tulee ulkokäyttöön -> pakkasenkestävää suojahuokostettua betonia!


    • mats

      Mulla ihan sama rojekti edessä. Korko sama syvyydeksi aattelin n. 120cm. Autolla tuotuna massalle hintaa 150 euroo. Ensin aattelin hakea kaupasta 500 kg säkin kuivabetonia mutta niitä menee puoleen kuutioon pari pussia. Sotkemisen vaivalta säästyisi valmiilla massalla ja hintakin mennee samoihin. Sekaan rautoja. Muotti ehkä vanerista tai laudoista.

      • salaoja?

        Meillä sama homma. Vanha rakennus, eikä salaojista tietoa - pitäisikö luiskan alle kaivaa salaoja ja kuinka syvälle?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe