dubai

mä vaan

olen varaamassa matkaa poikakaverin kanssa dubaihin joulukuussa ja haluaisin kuulla kokemuksia et millainen paikka on? hyvät ja huonot puolet? ja kuinka lämmintä siel on joulukuussa?

5

953

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heip

      http://www.pbase.com/bmcmorrow/dubaimain

      Olen itekin lähdössä tammikuussa samaiseen paikkaan. Tsekkaa ylläoleva linkki, siellä on aika kivoja kuvia Dubaista.
      Joulu-tammikuussakin pitäisi olla aika kivat kelit. Öisin vähän viileämpää, mutta päivät aurinkoa..

      • Reija 47

        Olemme olleet kolmena jouluna peräkkäin Dubaissa. En lähde enää talvella mihinkään muuhun maahan. Aurinko on taattua. Päivälämpötila n. 27-29 astetta. Ei kuitenkaan tukahduttavaa. Sateista ei ole tietoakaan. Tuuli on ihanan leutoa. Ruoka on ihan hyvää. Ei olla saatu vatsanpuruja kertaakaan. Ostokset ovat edullisia ja laadukkaita. Viimeksi tuotiin autoon cd-soitin ja 10 levyn boxi. Hinta vain 169 euroa. Soittimet ovat Sonyn.Digikamera ja kännykkä. Säästöä tuli n. 650 euroa. Sillähän sai jo toisen matkan maksettua. Mitään erikoisia retkiä siellä ei tehdä. Mutta jos vain viikon on, niin kaipaako niitä edes. Me ei ainekaan. Menkää käymään siihen maailman ainoaan 7 tähden hotelliin. On muuten hieno paikka. Kaikki mikä kiiltää on kultaa. Ihania joulukuun päiviä ja öitä Dubaissa. Sinne tulemme itsekkin jouluna.


    • mä vaan

      kiitos viesteistä! nyt on matka varattu ja lähtö dubaihin on joulukuun puolessa välissä. tarkoititko sitä seitsemän tähden hotellia mikä on purjeen muotonen? onko tavallisella ihmisellä varaa käydä siellä? mites muuten toi kulta onko se halpaa?

      • minä

        Kullan hinta riippuu paljon siitä kuinka hyvin osaat tinkiä. Minä sain kyllä aika edullisesti. Maksoi noin 1/3 Suomen hinnasta. Kultaketjuthan punnitaan siellä ja hinta määräytyy painon mukaan. Ota oppaalta selvää mikä on kullan sen hetkinen maailmanmarkkinahinta ja siitä voit laskea mihin hintaan sen voi tinkiä. Kun liikkeessä tiedustelet ketjun hintaa, niin myyjä punnitsee sen. Voit pyytää nähdä painon ja tehdä ne laskelmasi sitten.


      • Pena

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      162
      10973
    2. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      114
      6232
    3. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      170
      5577
    4. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      84
      5484
    5. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      166
      4445
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      76
      4366
    7. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      45
      3856
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      53
      3850
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      17
      3504
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      85
      3110
    Aihe