Kirkkohäät vs maistraatti

utelias pappi

Kuulin äskettäin yllättävän tilastotiedon: Vuonna 2012 Turussa puolet kirkkoon kuuluvien vihkimisistä toimitettiin maistraatissa. Siis kirkkoon kuuluvien! Tämä herätti pohtimaan, millä perusteella ihmiset valitsevat kirkkohäät tai siviilivihkimisen.

Jos ette kuulu kirkkoon, on siviilivihkimen pakollinen, mutta kirkkoon kuulumattomatkin voivat saada kirkkohäät kirkollisen siunauksen muodossa, täysin ilmaiseksi. Tätä eivät kaikki ehkä tiedä.

Ehkä ei myöskään tiedetä, että kirkollisenkin vihkimisen voi suorittaa pienimuotoisesti virastolla kahden todistajan läsnäollessa.

Toisaalta siviilivihkimiseen voi toimittaa myös viikonloppuna esim. juhlien yhteydessä. Tosin se on silloin maksullinen.

Miksi te olette päätyneet kirkolliseen tai siviilivihkimiseen? Onko ylläolevassa sinulle uutta tietoa? Olisitko valinnut toisin, jos olisit tiennyt kaikista vaihtoehdoista? Onko valinta elämänkatsomuksellinen, vai onko kyse enemmän mielikuvista ja tunnelmasta?

5

545

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajankohtainen asia

      Todellakaan tämä asia ei taida kuulua yleissivistykseen,ja tiedot näistä ilmeisesti haetaan silloin kun se on itselle ajankohtaista..ellei sitten päädytä suoraan maistraatissa tapahtuvaan liiton virallistamiseen.
      Ehkä luulo kirkkohäiden hintavuudesta järjestelyineen saa hääparin `hoitamaan homman`maistraatissa.
      Itselläkin epäselvää näissä asioissa..eli voisiko utelias pappi tai joku muu tietäväinen vastata..voiko kirkkoon kuulumattomat vihkiä kirkossa/voiko kirkkoon liittyä kirkkovihkimisen takia?
      Tämä lienee yksi asia,jolla kirkko voisi nostaa profiiliaan seurakunnassaan,ottamalla asian esiin nykypäivän mediassa.

    • juristin mies...

      Vaimoni on jo 10 vuotta sivilivihkinyt pariskuntia. Tekee viikonloppuisin vihkimiset asiakkaiden valitsemissä juhlatiloissa. Seremonia hyvin samankaltainen kuin papin suorittama kirkossa. Käyttää maistraatin suunnittelemaa papinomaista kaapua ja lukee puheen nahkakantisesta kirjasta.
      Tyypilliset asiakkaat ovat semmoiset jotka eivät halua kirkkohäitä mutta kuitenkin hieman juhlallisemmat kuin leiman saanti paperiin maistraatissa virkaaikaan.
      Eli kirkkoon kuulumattomat ja maahan muuttajat, pariskunnat jotka kuuluvuat eri kirkkoihin etc. Myös samaa sukupuolta olevat pariskunnat koska pelkäävät kirkon negatiivista suhtautumista vihkimiseen. Nouseviin määrin on myös iäkkäämmät pariskunnat jotka menevät jo toiseen kertaan naimisin. Haluavat päästä helpommalla pienemmässä piirissä avioon.

    • onnellinen rouva :)

      Minä kyllä tiesin kaikki nuo uteliaan papin mainitsemat vaihtoehdot. Kuitenkin meille siviilivihkiminen oli ideologisista syistä ainoa vaihtoehto mitä edes harkitsimme. Kumpikaan emme kuulu kirkkoon, emmekä tunnusta mitään uskontoa, joten emme olisi edes saaneet kirkkohäitä, ja myöskin avioliiton siunaaminen papin puheineen olisi ollut kornia ja ajatusmaailmamme vastaista. Vihkiminen tapahtui maistraatissa perjantaina ja juhlat olivat lauantaina. Meillä oli isot tanssihäät (130 vierasta), joten ei kaikki siviilivihkimisen valinneet halua päästä halvalla, pienellä vaatimattomalla tilaisuudella, kuten monilla tuntuu olevan ennakkoasenne kun siviilivihkimisestä puhutaan.

    • Lyhyesti

      Halusimme avioon mahdollisimman lyhyesti ja selittelemättä. Siksi valintamme kohdistui maistraattiin, vaikka molemmat olemme syvästi Jumalaan uskovia ihmisiä.

    • lkjsoeirnv

      Tiedossa ovat, koska kaikenlaisia ratkaisuja on nähty tässä vuosien varrella, kun ystävät ja tuttavat ovat menneet naimisiin. Meille maistraatti oli ainoa kuviteltavissa oleva mahdollisuus, koska emme kuulu kirkkoon ja olemme ateisteja. Muutamat sukulaiset kaipasivat kirkkohäitä, mutta meidän juhla, meidän tavalla.

      Sivumennen sanoen minusta on ollut hiukan kummallista, kun muutamat uskonnottomiksi tietämäni ihmiset ovat kuitenkin halunneet suorittaa kirkkohäät kaikkinensa - kirkollinen siunaus on kuitenkin sisällöltään vahvasti uskonnollinen, miltä se mahtaa tuntua seistä siinä alttarilla osana tällaista rituaalia?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      236
      1825
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      186
      1591
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      45
      1202
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      932
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      760
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      741
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      730
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      38
      727
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      23
      702
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      627
    Aihe