Hei, oletteko tinkineet muuttovalmiista paketista ja paljonko? Meillä ajatuksena designtalo ja sievitalo. Kuvittelisi että jotain ilmaa hinnoissa on?
Onko antaa vinkkiä missä asioissa tinkiä tai vasta loppusummasta?
Kiitos!
tinkiminen muuttovalmiista?
12
781
Vastaukset
- 0%%
Kaveri ei saanut designtalolta mitään tingittyä, silloin myytiin syksyllä viimeisiä kesän asennusviikkoja jouluksi kotiin
- juuri rakentanut
Päin vastoin, usein hinta on alkaen mallista eli sinun pitää ottaa vielä lisäjuttuja vaikka kuinka. Elämä uudessa talossa ei kuitenkaan ole niin ihanaa kun mainoksien perusteella kuvittelisi. Ja en tunne ketään kenen budjetti olisi pitänyt.
- rakennuttaja
Itseäni kiinnostaisi tämä myös... olen nyt "toisella kierroksella" kolmen talopakettifirman kanssa, ja ainoastaan designtalo ei ole suostunut antamaan alennuksia. Mutta mites muilla? Onko muutenkaan prosenttialennuksia saatu, vai euromääräisiä?
- 20-30% normi
Kyllä sellainen 20 - 30% näinä vaikeina aikoina on realistisia. Jopa 50%:iin voi hyvällä tuurilla ja taidolla päästä.
- antitroll
20-30% normi kirjoitti:
Kyllä sellainen 20 - 30% näinä vaikeina aikoina on realistisia. Jopa 50%:iin voi hyvällä tuurilla ja taidolla päästä.
Hyvä trolli...
Tällä hetkellä voin kertoa että n. 1-2% eduista on puhuttu.
Jos jollain olisi todellista tietoa niin olisin kiitollinen jos jakaisit.
- ordinary house
Meillä ainakin alle pari prosenttia eli muutama tonni. Tietysti euroja maksetaan muutosten takia paljon enemmän kuin listahinta.
- voi voi
maksoitte kunnon ylihintaa, voi poloisia.
Noeise ole tyhmä joka pyytää, vaan joka maksaa ! - ordinary house
voi voi kirjoitti:
maksoitte kunnon ylihintaa, voi poloisia.
Noeise ole tyhmä joka pyytää, vaan joka maksaa !Ai sori unohdin kokonaan talvialennuksen. Siitä tuli monta tonnia aletta lisää. En tosin suosittele talvialeen tarttumista kenellekään, koska ne rahat hupenee kyllä hyvin helposti talven lisäkustannuksiin ja tulee kaupan päälle hermoilut pakkasesta. Meillä oli onneksi helpoin mahdollinen talvikeli, joten jotain saattoi ehkä säästyäkin.
- hjhjäjlä
Ja siis tänä huonona aikana..? Kysyntää on yllättävän paljon uusille taloille varsinkin.
- Rai3
Ei niistä hirveitä alennusta saa jos vakiotalon ostaa.
Kauppaan kannattaa tingata lisätavaraa, esim. autokatos. - Anonyymi
Nykypäivänä ei varmaan saa hirveitä alennuksia kun ala on niin kilpailtu ja hinnat ovat valmiiksi tiukat.
- Anonyymi
Varokaa Sievitaloa. Laatu todella surkeaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1185576Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744511756- 2001213
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk201199Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1111183Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861063Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.48975- 64951
- 64906
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64856