Golf 1,9 SDI
Autossani alkoi vilkkumaan hehkutuksen merkki valo, joten mistä asia voisi johtua. Auto on vuosimallia 2000 sekä ajokilometrejä on takana jo yli 250 tuhatta. Huoltokirja neuvoo kääntymään valtuutetun merkkiliikkeen puoleen. Onko muilla ollut vastaavia ja millä toimenpiteellä asia on korjaantunut.
hehkumerkkivalo vilkkuu
8
9157
Vastaukset
- Golf
Jossakin mallissa oli se moottorin vikavalo kytketty toimimaan myös silloin kun jarruvalot tai muut tärkeät valot eivät toimi.
- Make
niin jarruvalo kytkin (siellä jarrupolkimella) tarvii säätöä.
- Golf 1,9 SDI
Kiitos vastauksista, vielä tarvitaan lisää tietoa. Jarruvalot eivät toimi, toinen lamppu oli palanut. Vaihdoin uudet polttimet, kuitenkaan jarruvalot eivät syty. Tarkistin jarruvalokytikimen joka toimii. Myös jännite tulee valokytkimelle saakka, ei polttimoille. Onko valoille jossain sulake joka on mahdollisesti palanut.
- puuha
vaihda jarruvalokatkaisin,,,voipi olla että joudut mennä merkkikorjaamolle tyhjennyttämään vikamuistin,,,ja kyllä se jarruvalokatkaisimen asentaminenkin kannattaa jättää merkkikorjaamon asiaksi,,,on meinaan kinkkinen laittaa,,nimim.kokemusta.
- noniin
sulake ja tyhjennytä vikamuisti.
- puuhapete
noniin kirjoitti:
sulake ja tyhjennytä vikamuisti.
kun luetuttaa volkkarilla vikamuistin niin komoottiin tulee teksti,jarruvalokatkaisin,vastus liian suuri,,siinä ei taida sulakkeilla sählääminen auttaa,,,voihan sitä koitaa mutta loppujenlopuksi korjaamolle joutuu menemään,kun se vikamuistin tyhjennyskään ei aina auta vaan pitää tehdä se ohjattuna toimintona laitteella jonka joku tietää ja joku ei,minä tiedän.
- Golf SDI
Kiitos vastauksista, kerronpa miten sain vian korjattua. Toinen jarruvalo oli siis palanut, mikä oli samalla polttanut sulakkeen. Ongelmana tietysti oli löytää se oikea sulake. Sulake on kuljettajan oven pielessä F13 Kuvamerkkejä kun oppii lukemaan sekin oli merkitty jarruilla joita ei heti tajua valoiksi. Siis ympyrä jossa laahaukset sivuilla. Asian löytymiseksi auttoi kirjastosta lainattu kirja josta löytyi selkeät sähkökytkentä kuvat. Jotka helpottivat asian korjaamista täältä saatujen vinkkien lisäksi. Noita jarruvaloja olisin viimeksi epäillyt tällaisessa tapauksessa. Joten kiitos vinkeistä.
- Anonyymi
vai kannattaa jarruvalonkytkin jättää korjaamon huoleksi!ei kyllä helpompaa olekkaan kun sen vaihto..no jos peukalo on keskellä kämmentä ni ei siitä autoa voi syyttää..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam20313388Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu546710Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö1686363K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon934671Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju674602Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos694273Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä214161Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754092Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta983862- 933640