neilikkaöljyä pullassa?

kekki

luin jostai että neilikkaöljyä käytettäis ihmisten hammashoidossa kipuun.neilikkaöljy on koiralle munuais vauriota aiheuttavaa myrkkyä.onkohan perää. jos on niin paljoko sitä pitää saada eimistöön.

4

51

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pullat pois

      Jos tuota neilikkaöljyä on kerran pullissa, niin pullaahan ei muutenkaan kannata koiralle syöttää,joten parasta on vaan jättää kaikki sellaiset turhat herkut ja antaa koiralle oikeanlaista sille kuuluvaa ravintoa vaan.

    • kekki

      no on sitä grillimakkarassakin ja monessa muussa.mulla tykkäävät syödä enempi koti ruokaa ja grillailla kesäsin.pullan ne varastavat pöydältä kun sekänsä kääntää.sen verta sopivan kokoisia kavereita kun ovat

    • 17+4

      No pitäsköhän ehkä pitää huoli etteivät varasta? Pullat johonkin kaappiin piiloon. Eikä ihmisten grilliruuat ole tosiaankaan sopivia koirille. Aivan liian mausteisia

    • Koiran parhaaksi

      Juuri niin,jos haluaa että koira elää terveenä pidempään, niin ei kannata mitään pullia ja maustettuja grilliruokia tai muitakaan vastaavanlaisia ihmisten sapuskoja koiralle syöttää ,vaan antaa sille sellaisia ruokia jotka koiralle on tarkoitettuja ja sille sopivat.
      Ja kannattaisi varmaan yrittää opettaa koiraansa myös ettei sillä ole lupaa varastaa pöydiltä,vikka sinne hyvin kokonsa puolesta muuten ylettyisikin. Ja sitten jos ei saa koiraansa sitä asiaa oppimaan,niin sitten olisi parasta vaan korjata ruoat pois koiran ulottuvilta silloin,kun itse poistuu paikalta kauemmas,tai sitten olla siinä vieressä estämässä koiran varastamiset.

      Nuo mausteiset ihmisten ruoat kun pilaavat vaan koiran herkät munuaiset ja saa niiden vatsan sekaisin myös ja voivat herkemmille yksilöille aiheuttaa jopa suolistotulehduksenkin myös,joten kannattaa kyllä katsoa mitä koiralleen syöttää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3784
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3395
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2751
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2408
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1859
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1769
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1736
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1437
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1397
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1198
    Aihe