Koh Samet vs Khao Lak

Koh Sametko?

Moi,

olemme olleet Khao Lakissa yhteensä 5vko eli tykkäämme paikasta kovasti mutta nyt mietimme että olisiko aika vaihtaa vähän maisemaan ja käydä Koh Sametilla.
Osaako kukaan verrata sitä Khao Lakiin?
Eli kannattaako mennä lomailee sinne 2vkoksi vaiko mennä taas tuttuun ja "turvalliseen" Khao Lakiin?

2

231

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtelu virkistää

      Henkilökohtainen mielipiteeni on että molemmat hyviä kohteita mutta vaihtelu virkistää. Olen aina ihmetellyt näitä aina samaan kohteeseen thaimaahan matkustavia 17 krt Hua Hin ym tyyppejä tai vain Phuketissa tai Pattayalla viihtyviä. Kerran täällä eletään ja kokemuksia kannattaa kerätä monista kohteista. Thaimaa on hieno maa ja sama aurinko siellä paistaa joka kohteessa.

    • vaihda ihmeessä

      Koh Sametilla on Khao Lakiin verrattuna enemmän villiä luontoa luonnonsuojelualueella. Etuna on että siellä voi käydä patikkaretkellä tapaamatta juuri ketään päivän aikana ja varsinkin saaren eteläosassa voi yöpyä mökeissä ilman että on hotelleja lähimaillakaan. Toki, jos viihtyy hotelleissa niin niitä löytyy saaren pohjoisosasta ja länsirannalta enemmänkin, myös erittäin tasokkaita hotelleja kuten Khao Lakistakin.

      Itse en jaksaisi olla Khao Lakissa kahta viikkoa pitkästymättä. Enkä menisi Koh Sametillekaan 2 viikoksi, vaan teksisin ýhdistelmämatkan esim. viikko Rayongiin tai Bangkokiin, ja toinen viikko Koh Sametille. Suosittelen teillekin, että vaihtakaa ihmeessä välillä maisemaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      293
      1185
    2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      294
      1071
    3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      50
      928
    4. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      106
      899
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      101
      849
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      78
      843
    7. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      108
      712
    8. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      578
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      561
    10. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      11
      518
    Aihe