Pystyykö 3d-kortin tuulettimen käyttöjännitettä nostamaan jostain?
kortti on asus geforce4 TI4200.Vaihdoin siihen uuden tuulettimen ja se on aivan rajamailla lähteekö se pyörimään aina konetta käynnistettäessä.Välillä lähtee, mutta useimmiten ei.Kyllä se lähtee sitte pienellä tökkäsyllä.
Tuuletin
5
922
Vastaukset
- -alfred-
mistä otat sille tuulettimelle virran? näytönohjaimesta? jos niin koitapa ottaa virta esim molex liittimestä( sellainen iso valkoinen liitin) otat maan mustasta ja plussan punaisesta niin toimii.. jos teet näin jo valmiiks ni sit vika on tuulettimessa..
- ahaa
Tällä hetkellä tuuletin ottaa virran näyttiksestä.. onko se molex liitin nelipinninen???
onko siellä suurempi jännite? tuuletin on 12v abit... - -alfred-
ahaa kirjoitti:
Tällä hetkellä tuuletin ottaa virran näyttiksestä.. onko se molex liitin nelipinninen???
onko siellä suurempi jännite? tuuletin on 12v abit...just.. molex on se nelipinninen suorakaiteen muotoinen liitin.. siitä kun otat virran ni johan tuuletinkin herää.. eli musta mustaan ja punainen punaiseen ja muista ottaa virtajohto irti ku kytket..
- .....
....
- Asentaja
Molex liittimen nastat:
musta Gnd (-)
punainen 5 V
keltainen 12 V
Jos tuulettimessa kerran lukee 12 V, niin pyörii osanopeudella ja käynnistyminen voi olla epävarmaa kytkettäessä 5 volttiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi724929Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1134640- 804113
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak1004029Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1223044- 352788
- 282727
- 372702
- 392683
Olisitpa se hellä
Ja herkkä minkä kuvan sain sinusta irl. Haluaisin että elämässäni olisi sellainen joka arvostaa minua juuri sellaisena k232534