Saunalahden toiminta täyttä ...

SäästöäJokaHetki

Jo on maailma mennyt kummalliseksi.. Olisin halunnut ottaa saunalahdelta liittymän, johon kuuluu netti, puhetta ja tekstiviestejä. Katselin hintoja ja törmäsin sellaiseen etten voi ottaa liittymää hyväksymättä, että minulle lähetetään mainoksia saunalahdelta ja yhteistyökumppaneilta tekstiviestein ja sähköpostilla. Todella hämmästyttävää, että en saa valita tahdonko niitä mainoksia vai en vaan ne tulevat pakollisina liittymän mukana.. Mielestäni tuo on törkeää..

Ja toinen todella hieno lisuke kyseiseen puljuun on puhelinmyynti. Minulle soitti puhelinmyyjä, joka kauppasi 4g nettiä ja puhelinliittymää ja mitä kaikkea muuta tarjolla olikaan. Koska minulla oli tarkoitus vaihtaa liittymätyyppiä jokatapauksessa, ajattelin että tämä näpsäkkä myyjähän sen tekee puolestani. Eipä vain onnistunutkaan. Olisin halunnut vaihtaa edullisempaan pakettiin, mutta tämä ei käy, koska heitä on kielletty tarjoamasta halvempaa ja myymästä minulle edullisempaa pakettia.. EI HYVÄÄ PÄIVÄÄ?

Haluaisinkin herättää näistä asioista keskustelua ja kysyä josko joku viisaampi osaisi kertoa miten tämä on mahdollista.. Asiakas ei saa sitä mitä haluaa missään tilanteessa?

Oletko sinä tullut jollain tavalla kusetetuksi kyseisen puljun toimesta?

4

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esa3esa

      EI NE halvempaa voi kieltää mut myyjä menetä rovosiot näin on ei suostu myymä

    • vneuvos kau

      No menin Elisa myymälään näyttämään puhelinta joka ei toiminut.
      Myyjä sanoi että sim kortti pitää vaihtaa
      Sitten sanoi että saat samaan hintaan saunalahden liittymän jolla
      voit soittaa ja lähettää tekstiviestejä rajattomasti kuukauden aikana
      ja kaupan päälle tulee vielä elisan viihdepaketti. Edellisessä liittymassä oli sama hinta. Myyjän olisi pitänyt tarjota halvempaa puhelin liittymää. Mutta teki silmän kääntö tempun en olisi halunnut elisa viihdepalvelua. Tähän paperiin allekirjoitus ja nimen selvennys Totesin viihdepalvelun huonoksi..Näkyy samat kanavat kun telkkarissa
      lisäksi joitakin ulkomaalaisia uutiskanavia
      Muut kanavat maksullisia elisan leffa vuokraamo 4 euroa / Leffa/vuorokausi.
      Yritin puhelin soitolla purkaa sopimuksen, sitten Elisan Asiakas palvelu henkilö yritti sotkea puheeni kysymällä viisikertaa no mikäs siinä on vikana.Yhteys kuluttajan suoja-asia mieheen, joka kertoi että jos ei purkaminen hoidu,Sitten yhdeyden otto minuun, niiin hoidetaan asia kuntoon.

    • ZZZ1

      Vai sim kortti pitää vaihtaa.

      Minun vanhemmille (ikä about 80v) kävi samoin. Vanha SIM-kortti takkuili, eivät osanneet netistä tilata uutta ja vaihtaa puhelimeen, ja minä lomareissulla. Olivat menneet myymälään korttia vaihtamaan. Lopputuloksena "kaupan päälle" puhepakettia ja 4G datapakettia. Eivät edes käytä kännykän nettiä, mutta kun myyjä suositteli. Sanoisin, että kusetusta.

    • Moi ZZZ1,

      ikävä kuulla, että näin on käynyt. Tapausta sen tarkemmin tuntematta on vaikea kommentoida tätä enempää. Näissä tilanteissa kannattaa ehdottomasti olla aina mahdollisimman pian yhteydessä asiakaspalveluun, tai käydä myymälässä selvittämässä tilanne :)

      Jarkko / Saunalahden Palstatiimi
      http://palsta.saunalahti.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      90
      3255
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3033
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1872
    4. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      19
      1832
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      30
      1757
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1701
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1369
    9. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1327
    10. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1319
    Aihe