Kertokaa....

mistä voin löytää " uusia" tonttujen mallia ( esim. sellaisia, mitä voi piirtää pahville ja leikata), kun tuo joulu jo kovaa vauhtia lähestyy... ;))
2425
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eduskunnasta

Äänestä

Hei! Itse etsiskelin myös näitä ikkunatonttuja muutama vuosi sitten. Aiheesta ei löytynyt sen enempää kirjaa kuin lehtiäkään. Askartelulehdissä on kyllä kaikenlaisia tontunkuvia joita voi maalata ikkunäväreillä tai leikata erivärisistä papereista, mutta näitä yksivärisiä tonttuja ei löytynyt kuin kaupasta valmiissa paketissa. Ikkunakuvia on kyllä olemassa erilaisia, näkeehän sen joulun aikaan ikkunoista. Itse ratkaisin asian kyselemällä tonttuja lainaksi tutuilta ja tutun tutilta ja näin sain muutaman uuden kuvan. Jotain 50- ja 60-luvun lehdistäkin (Kotiliesi yms.) voi kuulemma myös löytää näitä ikkunatonttuja. Huomasin että mitä vanhemmalta ihmiseltä tonttua pyysi, sen persoonallisempia ja erilaisempia tonttuja sain. Joulukoristeethan ovat yleensä vuodesta toiseen samoja, ja monet ovat säilytelleet niitä vuosikymmeniä.

Kannattaa kysellä tutuilta, varmasti sinäkin löydät näin muutaman uuden kuvan. Toivottavasti joku tekisi niistä myös kirjan/lehden.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


saunatonttu kirjoitti:

mistä voin löytää " uusia" tonttujen mallia ( esim. sellaisia, mitä voi piirtää pahville ja leikata), kun tuo joulu jo kovaa vauhtia lähestyy... ;))

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu