Moikka, millainen on tuo Primera 1,8l, 2004. Jos meinaa ostaa, mitä kannattaa tarkistaa?
Primera 2004
Lupes
5325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
tarkista öljynkulutus viikon välein ja lisää sitä jos tarvis.En ostais jätä väliin,netistä löytyy enemmän tietoa....
todella hyvin vähän!!
Aikasemmin öljyä kului liki 1.5 l vaihtovälillä, jopa enemmänkin. Sitten lisäsin erään autolehden artikkelin ohjeen mukaisesti öljyn lisäainetta suositellulla tavalla ja suositellun määrän määrän. Kun seur. öljynvaihdon aika tuli, vaihdoin öljymerkkiä kalliimpaan huoltoliikkeen ohjeen mukaan. Nyt olen ajanut vaihdon jälkeen n. 4000 km ja öljyn pinta on alentunut mittatikusta katsottuna n. 2 mm.
Ilmeisesti nuo jokaputiikissa myytävät tavanomaiset öljyt kuluvat nopeammin, mutta vähän kalliimpi öljy ei niinkään. Onko syynä laatuero vai joku muu tekijä, en tiedä. Nyt seuraan öjynkulutusta, kuten ennenkin, pitämällä kirjaa ajokilometreistä ja öljynlisäyksistä.
Lisäyksenä edelliseen: kyseessä on Primera 1.8 koneella v. 2007, ajettu reilusti yli 100 000 km. Öljyn kulutus alkoi n. 45-50000 km kohdalla.
PRIMERA 1.8 KONEELLA EIHÄN SE LIIKU MIHINKÄÄN KYLLÄ PRIMERA TARTTEE 2.0 MYLLYN .
Toivottavasti et ostanut!surkein autoni oli koskaan.tukivarsia, palloniveliä, kallistuksen vaimentimia meni paljon n.5 vuodessa.ja öljyä!