Mökki yhdelle perillisistä?

Ei perintöriitoja

Miten kannattaisi toimia, kun yksi kolmesta perillisestä on hankkiamassa suvun mökin itselleen mökin omistavan vanhemman vielä eläessä? Kannattaako vanhemmann antaa mökin hankkijalle 1/3 lahjana ja ottaa vastaan 2/3 arvosta rahaa, jonka hän edelleen tasapuolisuuden nimissä jakaisi kahdelle sisarukselle? Olisiko jokin muu tapa järkevämpi, kun tavoitteena olisi päästä taloudellisesti järkevimpään lopputulokseen eli välttyä maksamasta tietämättömyyden takia "turhia" veroja? Mökin myyjä/lahjoittaja saisi pitää hallintaoikeuden. Mitä oikein pitäisi ottaa vielä huomioon?

13

902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 9+6

      Ehkä vastaan onnella ymmärryksen sijaan, mutta esittämäsi tavan vaikeudeksi koen tasapuolisuuden funtsailun tuon hallintaoikeuden osalta.
      Jospa kullekin lahjoitetaan kolmannes, että kukin saa sen 3999 euroa verottomana ja myös hallintaoikeuden ansiosta pienemmän lahjaveron.
      Sitten kaksi myy osuutensa kolmannelle noin lahjaveroarvolla, mutta muistaakseni vasta vuoden kuluttua. Jos myy lahjan aiemmin, niin olikohan siitä sääntö, että hankintamenoksi ei kelpaa lahjaveroarvo, vaan edellisen saannon arvo. Kannattaa tarkistaa verottajalta ja funtsia voden odottelun tuskaa ja luotatteko toisiinne, ettei ahneus iske ja homma mene rettelöksi.
      Suomipoikahan kärsii ja tuhlaa melkein mitä tahansa kun saa edes hiukan verojaan pienemmäksi. No, enpä ny keksi enempää junailuja. .

    • Perintöriita todennä

      En tiedä niinkään noista veroista ja niiden vähentämisestä, mutta sukuriidat tulivat ainakin meille siitä, että isä salaa kahdelta muulta sisarukselta möi mökin alihintaisesti yhdelle lapsista, tietenkin nuorimmalle pojalle. Muut lapset saivat pienen rahalahjan, mutta rahalahjojen arvo vain vähentynyt kun sitävastoin merenrantamökin arvo moninkertaistunut. Rettelö todella paha, ja nyt mökin saanut vierittelee käräjänoikeudessa muille sisaruksille äidin sanoilla Jumalan rankaisua yms., kun eivät ole tyytyväisiä vähempään perintöönsä. Hallintaoikeudella myyntiarvo saatiin verotuksellisesti alemmaksi, mutta vanhemmat eivät käyttäneet hallintaoikeuttaan, joka sekin aiheuttaa jälkikäteen repivää riitaaa.
      Tilanteesi on tulenarka, ole varovainen!

    • 5+5

      Kaikista paras on, kun keräät yhteen vanhempasi ja sisaruksesi, ja puhut asiasta.

      Tässä ollaan itse menossa riitoihin, kun mökki on luvattu yhdelle sisaruksista. Kukas sen hinna sitten määrittää? Muutenkin on isojen riitojen pilviä taivaalla....

    • Perintöriita todennä

      Ainoa todella hyvä neuvo tilanteeseen on 5 5:llä edellä. Kannatan. Voipi kuitenkin tapahtua niin, että porukkaa ei saada kokoon, eikä siinä olla yksimielisiä. Silloin minä antaisin neuvon, että kannattaa myydä ulkopuoliselle ja jakaa rahat sitten tasan. Näin vältetään 5 5:n mainitsema hinnan määrityksen vaikeus ja riidanalaisuus, josta itse olen menossa käräjille. Laillisten kiinteistövälittäjien tai Maanmittauslaitoksenkaan faktat eivät näytä riittävän hinnan arvioiksi vastapuolelle. Saapa nähdä mitä käräjäoikeus tulee tuumaamaan, kun mikään todiste ei riitä. Riidat sävyttää koko elämää... Ehkäise ennalta, jos voit.

    • >>Voipi kuitenkin tapahtua niin, että porukkaa ei saada kokoon, eikä siinä olla yksimielisiä>Silloin minä antaisin neuvon, että kannattaa myydä ulkopuoliselle ja jakaa rahat sitten tasan.>Näin vältetään 5 5:n mainitsema hinnan määrityksen vaikeus ja riidanalaisuus, josta itse olen menossa käräjille.

    • 14+9

      nix_nax, neuvot koskivatkin lähinnä sovun säilyttämistä. Oikeastaan hyvä tapa on, että ei ennalta päätetä kuka mökin saa, vaan kaikki saavat tehdä tarjouksen, mitä ovat mökistä valmiita maksamaan.

    • Perintöriita todennä

      On vaikea löytää tapaa, jolla sopu voisi säilyä, jos mökki on lapsuusmuistoineen rakas kaikille sisaruksille. 14 9:n ehdotus hyvä. Siinäkin voisi tulla kateutta, koska toisilla on enemmän varaa kuin toisilla ja hyvät rantamökit ovat erittäin kalliita. Jos isä haluaa tietyn lapsen jatkamaan mökissä, se aiheuttaa vaikeita tunteita niissä, jotka myös haluaisivat mökin itselleen. Vanhempien tulisi olla hyvin herkkiä ja tasapuolisia tässä tilanteessa, ja asiaa tulee pohtia joukolla, jos vanhemmat haluavat lapsensa pysyvän väleissä heidän kuoltuaankin. Itse voin vain todeta, että halveksin kuollutta isääni todella paljon salakaupasta, enkä voisi häntä vähempää kaivata tai kunnioittaa. N. 85 -vuotiaana pilasi koko perheen suhteet.

      nix_naxille: Mielelläni kertoisin vastaajan ja erityisesti vastaajan asiamiehen, mutta se ei valitettavasti edes vihjailuin olisi korrektia julkisesti.

    • nix nax

      Nyt olet taas ymmärtänyt asian väärin. Minua ei kiinnosta henkilöllisyys, san paremmin vastaajan kuin hänen asiamiehensä, vaan se, minkälainen asema vastaajalla on suhteessa sinuun. Ja mitä/millä perusteella olet vaatimassa.

    • Perintöriita todennä

      Okei. En kyllä huomannut, että olisin aiemmin ymmärtänyt tarkoituksesi väärin, mutta se siitä. Vastaaja on veljeni. Vaadin hänen mökkikauppaansa isäni kanssa määriteltäväksi ennakkoperinnöksi. Mökin käyväksi hinnaksi oli arvioitu n. puolet silloisesta todellisesta käyvästä hinnasta, jonka todellisen hinnan olen määritellyt sekä kahden toisistaan tietämättömän ja riippumattoman kiinteistönvälittäjän kirjallisilla lausunnoilla (he kävivät paikanpäällä ja ilmaisivat arvioidensa perusteet) että käymällä läpi kunnan jokaikisen mökkikaupan kyseisenä, edellisenä ja seuraavana vuonna, ja vertaamalla pinta-ala-, rakennus- yms. tietoja lausuntonsa antaneiden laillistettujen välittäjien arvioihin. Tilastotiedot vastaavat hyvin välittäjien arvioita, mutta vastaaja kiistää tämän. Mökin käyvän hinnan mitoittamisen lisäksi kaupassa on käytetty kaikki mahdolliset lailliset juridiset hinnanalennusniksit kuten tietenkin ns. syytinki, jota ei toteutettu, alihintaisuusmahdollisuus, hintaosan korvaaminen lahjana jne. Mitäs tähän sanot?

      • >>Näin vältetään 5 5:n mainitsema hinnan määrityksen vaikeus ja riidanalaisuus, josta itse olen menossa käräjille. // Mitäs tähän sanot?


    • eriarvoisia

      Sisko osti vanhempieni kesäpaikan jossa vanhuksilla hallintaoikeus.Mistä saisin tietää toteutuneen kauppahinnan koska sitä ei äitini halunnut kertoa minulle ja samalla puhui ennakkoperinnöstä siskolle?Välit menivät poikki koska tämä asia hoidettiin niin salamyhkäisesti.Vai onko minun odotettava vanhempieni kuolemaa,jotta saan tiedon asiasta.

      • Siskon on tullut 6 kk:ssa hakea lainhuuto saannolleen. Tilaa maanmittaustoimistosta jäljennös kauppakirjasta.


      • Turhia riitoja

        Miksi vanhemmat eivät saisi toimia parhaaksi katsomallaan tavalla? Hehän ovat itse omaisuutensa hankkineet ja myös lapsensa kasvattaneet parhaaksi katsomallaan tavalla.

        Meillä ainakaan asiat eivät menneet taloudellisesti tasan, mutta en silti katso itseäni väärinkohdelluksi. Elämän alkuun laittoivat minutkin ja en nyt ihan osattomaksi jäänyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      175
      1209
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      644
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      562
    7. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      559
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      231
      551
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      529
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      510
    Aihe