Kiven käsittely

Heippa

Kysymys koskee korukiven käsittelyä sellaiseksi, että se näyttäisi märältä kuivallakin maalla. Onnistuuko? Pitäisi olla myös myrkytön ja kestävä.
41421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ole kokeillut, ainoastaan sisustuksessa käyttämiini kiviin. Kivet ovat peräisin merenrannalta, ja halusin säilyttää juuri tuon wet-lookin. Olen vetänyt pintaan kevyen lakkakerroksen, jonka ansiosta kivet näyttävät märiltä ja värit tulevat paremmin esiin.

Äänestä

Hiominen. Lakkaaminen.

Äänestä

Millä lakalla?

Äänestä
  • www.liberon.fi /lakka metallipintojen suojaksi,kävisikö tuollainen? tai käynti hautakivi-liikkeessä "utelemassa" että "kestääkö varmasti 50v.",mitäs te sitten käytätte että kivet kiiltäisi vuosikaudet...?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kivitapaus kirjoitti:

Heippa

Kysymys koskee korukiven käsittelyä sellaiseksi, että se näyttäisi märältä kuivallakin maalla. Onnistuuko? Pitäisi olla myös myrkytön ja kestävä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu