Olen vielä opiskelija, mutta olen seurannut aktiivisesti viestintäalan työpaikkoja, jotta saisin hyvän kuvan alasta ja hahmottaisin sitä, mihin kannattaa panostaa. Olen seurannut tilannetta nyt kolmen opiskeluvuoteni aikana, ja avoimien työpaikkojen määrä alalla näyttäisi mielestäni nousseen MOL:n sivuilla. Kuvittelenko vain, vai ovatko muut huomanneet samaa? Jotakuinkin joka päivä näyttäisi tulevan uusia viestintäalan avoimia paikkoja, kun aiemmin tahti oli hitaampaa.
Viestintäalan työtilanne piristymässä?
6
256
Vastaukset
- 15+9
viestintäalalla saa työtä ihan mukavasti, mulla itelläni on vakipaikka mut uutta työtä on tarjottu jo kahdesti tämän vuoden aikana, mol.fi:ssä ei tosin parhaista paikoista ilmoitella
- 33musseli
Sellaisen kuvan olen saanutkin, että läheskään kaikki työpaikat viestintäalalla eivät työkkärin sivuille päädy. Olen siitä sitten päätellyt, että jos työkkärin sivuillekin päivitetään joka päivä uusia avoimia paikkoja, niin ei työtilanne nyt aivan niin katastrofaalinen voi olla.
- media-alalla
Kyllähän niitä avoimia paikkoja aina löytyy, joka alalla. Välillä enemmän, välillä vähemmän. Työnsaannin kannalta merkitystä on vain sillä, miten monta ihmistä niistä paikoista kilpailee. Ja media-alalla se määrä on melkoinen.
On niitäkin, joilla on aina töitä. Totta kai. Kyllä suurin osa kuitenkin saa töitä. Mutta myös iso osa on ilman tällä alalla. - alaa seurannut
Tarkoitatko viestintäalan työpaikoilla tiedottajan töitä vai toimittajan töitä? Tiedottajan paikkoja voi ollakin aika paljon auki, myös näin alkukesästä. Toimittajien paikat ovat sen sijaan koko ajan vähentyneet. Verkkotoimittajien paikkoja saattaa tulla auki silloin tällöin, mutta uusia paikkoja syntyy vähemmän kuin mitä printtipuolelta on kadonnut tai katoaa lähivuosina. Monissa toimituksissa on viime vuosina käyty useat yt-neuvottelut, ja työttömien toimittajien määrä vain jatkaa kasvuaan. Tästä on ollut juttua esim. Journalistissa.
Kannattaa hankkia monipuolista osaamista digitaalisesta viestinnästä ja tähdätä tiedottajan töihin. Media-alan työtilanne on surkea eikä lähivuosina muuksi muutu. - 33musseli
Tarkoitan viestintäalan töillä erilaisia viestintään liittyviä töitä, en vain toimittajan tai tiedottajan töitä. Mol.fi-sivulla katson usein myös kaupallisen ja tietoteknisen puolen töitä, koska niissä on usein avoinna myös viestintää opiskelleille sopivia töitä.
Olen saanut saman mielikuvan siitä, että työllistyäkseen viestinnän lisäksi pitäisi osata muutakin, esimerkiksi ymmärtää tuon tietotekniikan päälle. Opiskelenkin digitaalista viestintää ja ohessa mahdollisimman paljon kauppatieteitä, kuten markkinointia. - Että näin.
Itse löysin nykyisen työpaikan alalla ihan itse, ei auttanut MOL:llin sivut yhtään. Ei sielä ilmoita kuin 5% yrityksistä, että tarvitsee tekijöitä.
Ei ne ehdi ilmoittamaan, kun on töitä niin saatanasti!
Ja ala on nousussa, kun siihen vain uskoo!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979