Täällä saa tämän tästä lukea, kuinka koira on tyhmä ja on yritetty kaikkea jne. Ja sitten on ongelmia. Tuli mieleen, kun yleensä "kaikkea" on = makupalaa tai ei sanaa. Tehtäiskö lista muista vaihtoehdoista ?
Itselle tuli mieleen, voisiko joku pieni kilikello toimia ? Omalla koiralla on pallo, jossa on kilikello sisällä, sillä saa poikaan aina vauhtia, kilinää ei voi vastustaa.
Eli kantaisi pientä kilikelloa (vaikka tonttulakista) mukana, ja kilisyttää kun koira pitäisi saada kuuntelemaan ?
Itselle tuli mieleen, voisiko joku pieni kilikello toimia ? Omalla koiralla on pallo, jossa on kilikello sisällä, sillä saa poikaan aina vauhtia, kilinää ei voi vastustaa.
Eli kantaisi pientä kilikelloa (vaikka tonttulakista) mukana, ja kilisyttää kun koira pitäisi saada kuuntelemaan ?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Yksi vähän vieroksuttu keino jolla koiran saa kuuntelemaan, on oikea-aikainen karjaisu 179dB:n voimalla. Ja sen jälkeen välitön paluu normaaliin tai jopa kuiskaavaan ääneen. Tehoaa muuten yllättävän hyvin, vaikka tietysti ympärilläolevat eivät sen merkitystä huomaakaan. Hehän eivät yleensä kiinnitä huomiota alkutilanteeseen, vaan kiinnittävät huomion tapahtumasarjaan vasta karjaisun jälkeen. Lisäksi yleisöllä ei ole tietoa koiran historiasta, vaan he näkevät sen lutuisen koiran joka se sisimmältään onkin muulloin kuin itse ongelmatilanteen alkuvaiheessa. Ja jonka eskaloituminen mahdolliseksi vaaratilanteeksi on ehkäisty juuri sillä oikea-aikaisella äänenkäytöllä.
Ihmiset ei vaan osaa kouluttaa, siksi esim. makupalan sanotaan olevan toimimaton.
Sinne ongelmatianteeseen mennään ja kun tilanne on päällä, ruvetaan "kouluttamaan" ja todetaan sitten ettei toimi.
Pitäisi kuitenkin olla ihan selvää, että kun tilanne on päällä, ei kannata kouluttaa, vaan kouluttaminen tapahtuu muualla.
Eihän kukaan mene suoraan toko-kokeeseenkaan ja aloita siellä kouluttamista, ja sitten ihmettele kun koira ei osaakkaan.
Ensin koulutetaan, sitten tilanteeseen.
Ihmiset vaan haluaa tuloksia niin nopeasti, sormia napauttamalla samantien.
Oikeasti ei edes vaivauduta kouluttamaan.
Periaatteessahan ton pikkusen kellon virkaa voi toimittaa ihan mikä vain, jokainen vain valitsee itselleen sopivan.
Mä olen käyttänyt "shaping"-aatteella ihan kielellä naksauttamistakin. Eli alkuun opetin, että kun naksahtaa, lentää suusta nami.
Se on silloin kyllä palkitsemiseen liittyvä asia, eli ei sinänsä huomion herättämiseen varsinkaan toiminnasta, joka on jo menossa väärään suuntaan - sillä muutenhan "palkkausääni" tulisi ns tuhmista ajatuksista.
Jos kiinnitän ulkona vain huomiota, naksutan remmin lukkoa tai vislaan pikkasen. Se tarkottaa sitä, että kohta suattaapi tulla käsky tai täytyy muuten vähän skarpata (esim pysyä lähempänä tms)
Mielipahani saatan ilmoittaa vaan "hmph"- yskäsyllä.
Tuota juuri tarkoitin, kun monet kehuvat että ovat kokeilleet kaikkea, mutta entäpä joku yllättävä, pienikin ääni voi loppupeleissä toimia. Itse myös sanon koiran nimen ja vihellän, kääntyy katsomaan, että kuulolla ollaan. Jos esim. huutaa sitä ei-sanaa niin teho loppuu, varsinkin jos koira ei edes tiedä mikäs nyt on kiellettyä.
No se on varma, että kaikkea ei ole kokeiltu ja jos onkin (?), niin ei ainakaan oikealla tavoin. Eli ongelma ei välttämättä ole metodissa vaan sen käyttötavassa.
Mutta se siitä, ettei mene taas aiheet ihan sekaisin =)
Kaikelta loppuu teho, jos se ei koiran mielestä ole jossain mielessä "motivoivaa" ja pysyvän motivoinnin saamiseksi kaikki keinot (kuten esim namit) eivät aina riitä.
Yksi esimerkki on ihmiset, jotka huutelevat koiraa koko ajan lenkillä tyylliin "sessuuu, tules nyt, tules nyt, seesssuu" ja koira kulkee vain missä sattuu.
Näin koirasta tulee helposti "kuuro", eli sen oma nimikin on jo käynyt merkityksettömäksi. Tässäkin on kyse koulutustavan väärästä käytöstä, ei sen itsensä toimivuudesta.
Mulla on "eritasoisia" juttuja.
On tuo huomioääni esim remminlukolla, joka on merkki skarpata vähän. "Hei!" taas on astetta voimakkaampi, joka on melkein jo huomauttamista. Sitten kun sen sanoo vielä painokkaammin, on kyse ehdottomasta tilanteesta, jolloin tottelemattomuudesta seuraa tarvittaessa "tukkapöllyä".
Positiivisessa mielessä käytän ääntäni todella paljon, vaikka se muista ihmisistä voikin olla aika hullunkurisen kuulosta. Aika korkealta saatan sellaisella tietyllä äänensävyllä "jooOOO!" kertoa että olipa hienoa ja aina silloin posket venyy pojallakin hymyyn ;)
Erilaiset äänensävyt jne... olen huomannut niiden ylläpitävän helpommin koiran ns luontaisia toimintamekanismeja, sillä sen on paljon helpompi ymmärtää niitä "puupökkelöinnin" sijasta.
Hyvä esimerkki mm pillin käytöstä ovat varsinkin monet noutajaharrastajat ja on aivan uskomatonta seurata sivusta sitä, miten sen äänensävyjä jne hyötykäyttämällä he kykenevät ohjaamaan koiraa !
Tätä äänimaailmaahan hyödyntää kaikki kehitellyt pillit, räminäpurkit jne.
Joop, näin keväällä pari seisojaa, mahtavasti menivät kuono maassa pitkin rapakoita, kun isäntä vihelsi pillillä, kääntyivät samantien ja menivät isännän luo. Sitten olen nähnyt sellaisen tapauksen, jossa isäntä vihelteli pilliin, mutta koira ei korvaansa lotkauttanut, eli ei ollut selvillä mikä se pillin tarkoitus on.
Itse sen takia otin tämän kilikellon, kun osa koirista saattaa todella säikkyä isoja ääniä, esim. kolinapurkkia.
ps. itsekin olen väliin tuota pilliä ajatellut, mutta omalle koiruudelle riittää vihellys, toistaiseksi, 10 kk nyt ja ei pidä isoista äänistä, vaikkei esim. ukkosesta välitä tuon taivaallista, mutta lähellä tulevat isot äänet säikäyttää.
Meillä oli käytössä saippuakuplat jossain vaiheessa kun hajut vei ja kontakti ei pitänyt. Niillä oli kätevä palkata, kun tälle hajut vie sata nolla ruokaan nähden, saippuakuplien jahtaaminen kuitenkin kelpaa aina.
Nykyisin aptukka ajaa motivoinnin. Nuo kuplat olivat ainkana, jolloin aptukan kanssa oli muuta ongelmaa, kiihtyi liikaa, ei irrottanut ja luoksetuleminenkin oli niin ja näin. Sai patukan ja läti. Saippuakuplat siitä käteviä, että kun sai kiinni hajosi ja joutui ottamaan kontaktia saadakseen uusia.
Kuulemani käsky tänään koiranomistajalta: Lopeta nyt vittu!
Ja sillä oli vielä kolma koiraa??
Koiranhankintaa harkitseville pitäisi olla ehdottomasti kypsyyskoe.