Onko kellään tuoreita kokemuksia kromispray maaleista. Onko markkinolla vielä sellaista tuotetta joka kestäisi ulkona ja olisi edes hieman kiiltävämpi kuin normaali "vannehopea"
Ruiskua ei ole käytettävissä, eli pitäisi olla ihan kilikoli-purkissa..
Ruiskua ei ole käytettävissä, eli pitäisi olla ihan kilikoli-purkissa..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ovat hieman kiiltävämpiä, mutta on eri asia kestää ulkona ja kestää autoilua. Mutta jos sulla on hermoja riittävästi, niin pääsee noilla spraymaaleillakin jonkinlaiseen lopputulokseen.
Osaisiko koku suositella jotain tiettyä merkkiä, joka on kestänyt ulkona? Tulee siis moottoripyörään, joten on säälle alttiina.
Itse maalasin Motonetin kromispraylla, olikohan Motip, joitain auton osia, hetken kiilsi iloisesti lähes kuin oikea kromi, mutta parissa kuukaudessa muuttui harmaaksi.
Kotona on autotallissa joitakin koepaloja mihin testasin maalia, ne näyttävät aika hyvin vieläkin kromin värisiltä kolmen vuoden jälkeen, mutta ulkona tuo ei väriään tosiaankaan kauaa pitänyt.
Jotkut ovat ruiskuttaneet kromisparyn päälle vesiohenteista akryylilakkaa, en tiedä auttaako tuo, kromispray purkeissahan sanotaan ettei sitä saisi lakata tai maalata päälle, mutta vesiohenteinen lakka ei ilmeisesti reagoi kromimaalin kanssa?