Apua opintotuki ja asumislisä

help1996

Voiko 17v saada opintotukea ja asumislisää? minulla on sellainen tilanne,etten voi enään asua kotona yksinhuoltaja äitini,sekä sisaruksieni kanssa. Äitini tienaa n. 2000e/kk ja eletään aika tiukoilla. Haluaisin muuttaa lähemmäs kouluani omaan asuntoon,koska en pärjää kotona enään. Riitelyä ja väkivaltaa ja haluan päästä pois. miten paljon rahaa saan elämiseen jos vuokraan menee noin 500-600e muut menot ja sit vielä koulukirjat jne.?Rittääkö kelalta saama apu? Opiskelija-asuntoihin on niin pitkät jonot että joutuisin odottamaan vähintään vuoden...Toivottavasti joku viitsisi vastata,kiitos!

4

479

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koita kestää

      Noh ulkona ei tila lopu kesken.Jonkun kodittoman lämmin kainalo aina löytyy.Tulee koditonki iloseks ku saa nuoren tytön seuraksee.Ja muutenki meillä täällä suomes on ihan tarpeena näitä sossupummei,jotka elää kaiken mailman tuilla.

    • *965

      Asumislisä on osa opintotukea. 17-vuotias voi saada kaikkia opintotuen osia - opintorahaa, asumislisää ja lainantakauksenkin.

      Tuollaisilla vuokrakuluilla rahaa jäisi elämiseen noin 0 euroa. Jos alkaisi lainaa nostaa heti, voisi ruokaan jäädä satanenkin kuukaudessa. Toisin sanoen siis noin suuri vuokra olisi aivan mahdoton, jos ei käy töissä.

      Tosin on mahdollista, että sossukin tulisi tuossa kohdassa avuksi. Näillä tiedoilla on kuitenkin aika mahdotonta sanoa mitään varmaa mistään paitsi se, että tuo vuokra tosiaan on liian suuri opiskelijalle.

    • mustikka9

      Itse olen 17-vuotias opiskelija ja asun yksin. Kelalta saan asumistukea opintotukea yhteensä 380e/kk. Asun pienessä yksiössä, jossa vuokra 300e/kk.
      Eli siis vuokran maksun jälkeen muuhun jää rahaa 80e/kk.

      Joten voin siis sanoa että tuo 80e/kk ei riitä, ja koska olen alle 18v. en voi saada toimeentulotukea. Eli jos haluat omillesi muuttaa on melkeinpä pakko käydä koulun ohella töissä tai mahd. saada vanhemmilta rahaa elämiseen :)

      • oipin

        Miksi saat asumistukea etkä asumislisää?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      808
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      776
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe