dr 650 kysymyslista.

Metsäänkö?

Eli tuli ostettua tuommonen päristin, ja nyt olisi muutama kysymys. 1. Kuinka kireälle eturenkaan mutteri pitää kiristää (newton)? 2. Mikä on nokkaketjun huoltoväli? 3. Kyseisen pyörän vasen etupumppu vuosi (hieman), joten päätin kiristää muttereita pumpun alapuolelta. Kummatkin mutterit pyörivät, oikea kiristyi loppuun asti, vasenta kiersin noin 15-20 kierrosta ja loppua ei näkynyt. Mikäs juttu tämä on?? :)4. Mitä muuta tulisi huomioida huollon, ja turvallisuuden puolesta? Aika uusi näissä asioissa, niin kaikki apu on tarpeen. Kiitos.

5

281

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metsäänkö?

      Niin pyörä on vm. 90, jos sillä nyt on merkitystä asiaan.

    • autoilija.

      Kysymysten esittäjä on tyypillinen motoristi,heheheee...

      • no hohhoijaa

        Ja vastauksen kirjoittaja on tyypillinen peräkammarin poika jolla ei ole edes kavereita kelle vittuilla niin joutuu tänne tuleen pätemään.


    • Metsäänkö?

      No, täällähän on kovinkin mieltä avartavaa keskustelua saatu aikaiseksi. Onneksi luottoni tämän palstan neuvoihin ei ollut kovin korkealla, joten kyselin hieman muualtakin, saaden vastaukset sieltä. Pyörä on minulle ensinmäinen, joten tietoni rajoittuu tällä hetkellä lähinnä öljynvaihtoon, koko ajan lisää opiskellen. Hyviä ajoja kaikille!

    • dfdfdfdf00

      Eturengas kiristetään niin, että se on tarpeeksi kireällä. Räikällä vedät järkevästi niin tiukkaan kun saat, mutta ei hampaat irvessä.

      Nokkaketjun huoltovälistä en osaa sanoa tarkemmin, mutta ei niitä nyt ihan joka vuosi tartte vaihtamassa olla =) Kiristäjä sitten tietty samalla, jos joskus vaihtaa...

      Jos pumupn stefa vuotaa, ei kiristelyt auta, vaan uusi stefa laitettava. Pumput pitää irrottaa ja purkaa, vaihtaa stefa ja kasata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      873
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      643
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      630
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      562
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      517
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      502
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      498
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      71
      438
    9. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      425
    10. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      406
    Aihe