Helsingin väkivaltaisimmat alueet.
1 Helsingin keskusta
2. Kamppi
3. Kalllio
4. Kontula.
Tämä on oikeaa tilastoa, kallion lähtölaskentahan alkoi jo ajat sitten, kun vain sijoittajat ostavat sieltä asuntoja, niihin muuttaa nuoret vuokralaiset ja loput asuvat alueen asuntoloissa, pakolaishotellissa ja tukipisteissä.
1 Helsingin keskusta
2. Kamppi
3. Kalllio
4. Kontula.
Tämä on oikeaa tilastoa, kallion lähtölaskentahan alkoi jo ajat sitten, kun vain sijoittajat ostavat sieltä asuntoja, niihin muuttaa nuoret vuokralaiset ja loput asuvat alueen asuntoloissa, pakolaishotellissa ja tukipisteissä.
Vastaukset 61
Vanhimmat
http://www.hs.fi/ihmiset/Valokuvaaja inspiroitui puliukoista/a1370319289420
Hs: Kallion kasvot näyttely: Kallion puliukoilla on omat jengnsä, tokoinrannassa omansa, vaasiksella omansa ym,, harmitonta porukkaa, paljon pahempia ovat nämä kallion narkki ja ulkomaalaisjengit, jotka ryöstelevät vanhuksia ja heiluvat aseiden kanssa.
Kallio on oikeastaan ykkönen, sillä keskusta ja kamppi vetää väkeä muista kaupunginosista että tilastot nousee, mutta kalliossa riehuu vain kalliolaiset ja tietenkin vuosaarelaiset.
http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/mies_osoitteli_ihmisia_aseella_parvekkeelta/
Totta, kallio on ykkönen, mutta siellä riehuvat vain kallion asukit, onhan alueella monta asuntolaa ja leipäjonoa ja narkkien tukipistettä.
Näidenkin kallion asukkaiden kämpästä löytyi asejäljitelmä, kirves, kaasusumutin ym, huh, huh, mitä porukkaa siellä asuu.
Asukaslukuun nähden eniten väkivallantekoja tehdään maaseudun pikkupaikkakunnilla. Siellähän melkein jokaisella on ase tai sitten kirveet heiluu. Sisäsiittoisia keskikaljaa litkiviä kyräilijöitä siellä riittää, toki suurin osa on ihan normaaleja kuten täällä Kalliossakin.
Pysy poissa Kalliosta jos pelottaa, ei tänne tarvitse tulla. Mikä on kirjoituksesi pointti? Minä omistan velattoman ison yksiön ja asun täällä loppuikäni, hyvin viihdyn. Minulle on aivan samantekevää vaikka asuntojen hinnat romahtaisivat Kalliossa, en ole myymässä. Täältä muutan Malmin hautuumaalle.
Kyllä se vähän askarrttaa miksi ne jotka sanovat muuttaneensa Kalliosta ja ylipäätänsäkin kerrostaloista pientaloihin niin agressiivisenkin innokkaasti meuhkaavat siitä miten kurjaa se asuminen näissä on. Näin vaikka tämä asia ei heitä itseään pitäisi paljon liikkuttaa tai kiinnostaa.
Oliskohan näin, että ne asuu oikeasti niissä kallion narkkiasuntoloissa ja koittaa mielikuvissaan ponnistaa parempaan, mutta kun uppoaa, niin uppoaa, ei ole sisua, eikä älyä päästä parempaan.
Synkältä kuulostaa. Kalliossa muuttuu noin synkkämieliseksi. Ihan ymmärrettävä kyllä, ei tuolla alueella voi muuta kuin synkistellä.
http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/is_99-vuotiaalta_varastettiin_siunattu_risti/
Huh, huh, peloittaa täällä, levottomaksi on mennyt, ei mene hyvin täällä kalliossa, mutta köyhän on asuttava, ei auta, ei auta.
Kuka hullu muuttaa kallioon, huh,
Vaikkapa minä perheineni. 25 vuotta asuttu, lapsi kasvatettu kunnon nuoreksimieheksi, omillaan toimeentulevaksi. Asuu jo omillaan.
Nyt me vanhemmat asumme edelleen Kalliossa uudehkossa 4h k asunnossa, perheen vuositulot yli 120 k€, ylempiä toimihenkilöjä kumpikin.
Ihan kiva nautiskella näin kesällä skumppaa omalla aurinkoisella partsilla ja kävellä kumpikin töihin aamulla. Ja kävellen myös torille ja kauppoihin. Talon autohallissa majailevalla autolla mennään lähinnä vain mökille maalle. Ihan kivaa elämää täällä kauheassa Kalliossa.
Rane_hilda. asutko eli siis kuvitellun perheesi kanssa, samassa asunnossa, kuin ne kallion pakolaiset ja narkomaanit ja muut hörhöt, Olet kyllä taavi kun jaksat palstalla esittää perssoniasi ja perverssioitasi, kaikki tunnistaa tekstisi kallion hilda-rane, palstan "asiantuntijat " nauraa itseäsi toistaville teksteillesi. Heh, sinähän olit taas menossa hahmojesi kanssa risteilylle, olet kyllä ääliö,
Noinko harmittaa, että Kalliossa asuu hyvin toimeentulevia ihmisiä?
Paljastan salaisuuden: suurin osa Kallion asukkaista on normaaleja työssä käyviä ihmisiä. Juoppoja luusereita toki on Kalliossa mutta niin on muuallakin, maaseudun pikkupaikkakunnillakin.
Eikös hoitolaitoksissa koneiden pitäisi jo olla kiinni tähän aikaan?
Niihinkö yksipuolisiin Kallion minipuoteihin ankeassa katukuvassa, hajussa ja pölyssä? Ihminen tottuu kaikkeen ja turtuu Kallion roskaläjässäkin asumaan.
Mutta kun näkee jotain viihtyisämpää ja kauniimpaa, ei enää kelpaa heikko asumistaso. Kalliossa asuessani hyvin harvoin kävin ulkona, kun ei huvittanut likaisilla, ahtailla kaduilla liikkua. Nyt Aurinkolahdessa asuessani en malta jäädä sisään nyhjöttämään, on ihan mahtava mennä kauniisiin maisemiin. Tulee hyvä mieli. toisin kuin Kallion nuhjuisilla kaduilla. Suurin osa Kallion asukeista on juoppoja. Kapakoita alueella riittää, nimenomaan rähjäjuottoloita. Eihän sitä aluetta selvin päin viitsi katsella.
Oletteko muuten siskoksia te Aurinkolahden asukit? Vai miksi kirjoitatte aina samaan aikaan?
Onhan se paha paikka, ihan tilastoissakin ja ammutaan ja puukotetaan, mutta minulle se on urbaania elämänmenoa, eli pikku hiprakassa aina ja kalliossa pärjää ja aina tarjoan röökin ja fyrkkaa, näin olen yhä pystyssä.
Mikä hiton paha paikka? Milloin viimeksi Kalliossa on ammuttu tai puukotettu ihminen? Maaltahan tuollaisia uutisia tulee.
Minä olen asunut Kalliossa yli neljännesvuosisadan. Vaihtelevissa kunnoissa olen sen kaduilla kulkenut, koskaan ei kukaan ole satuttanut minua. Rennolla asenteella pärjää.
Kalliossa saa turpiinsa ja saa huumeneuloja, mutta arvostettu alue, heh, ainakin sijoittajien mielestä, jotka ei siellä asu..
Mepä asumme Kalliossa velattomassa 4h k-asunnossa ja meillä on lähes velaton sijoituskaksio Kalliossa. Aika kiva juttu. Asuntojen yhteisarvo jotain 600-700 k€. Mites sulla?
Kalliossa asunut 15 vuotta eikä kukaan ole edes uhannut vetää turpaan. Yhtään huumeneulaa en ole nahnyt. Ihmeellisiä juttuja, ette ole täällä asuneet, tuskin edes käyneet.
Ei kai kukaan kotiin tule turpaan vetämään. Sinähän et koskaan ulkona käy, kun et uskalla Kalliossa ulos mennä. Kallossa asuva tuttuni on ryöstetty Helsinginkadulla kaksi kertaa. Sen jälkeen hän on oppinut varomaan. Hän sentään liikkuu ulkona toisin kuin sinä.
Valitettavan tutuksi Kallio on tullut. Olen asunut siellä useammassakin paikassa. Paikka on asumisen alin noteeraus. Voihan sulkea silmänsä kaikelta Kallion väkivallalta ja se onkin helppoa niin, että ei käy koskaan ulkona. Ja ohittaa ne kaikki uutiset Kalliossa tapahtuvilta karmeilta tapauksilta,, joita melkein päivittäin voi netistä ja lehdistä lukea. Viimeaikaisia tuoreita uutisia: 99- vuotias nainen ryöstettiin Kallion Hämeentiellä. Mies heitti kukkaruukun ja kengän ikkunasta. Nuori mies lyötiin nyrkillä tajuttomaksi ja potkittiin. Kalliossa myös mies osoitteli aseella parvekkeelta vasta äsken. Noita uutisia riittää. Turha on vähätellä tosiasioita. Eikä Kallio asuinpaikkana ole viihtyisä.
Minulle on ihan sama, jos joku pitää Kallion roskaläjässä asumisesta. Enkä edes tänne kirjottaisi, jos et Kallion kotiin ummehtunut muumio avaisi jatkuvasti Aurinkolahtea herjaavia valheellisia ketjuja. En voi olla puolustelematta Aurinkolahden ihanaa aluetta.
Tottakai käyn ulkona, kuka sitä nyt pelkästään kotonaan käkkii. Ei siinulla mitään tuttuja ole Hesarilla, ihan keksitty juttu.
Minä en tiedä millaista on Aurinkolahdessa eikä edes kiinnosta, aivan samantekevää. Minä viihdyn Kalliossa ja se riittää minulle.
Uutisista päätellen väkivallantekoja tuntuu olevan suhteessa enemmän pikkupaikkakunnilla, kuten viime viikonloppuna Alavudella, jossa nuoret tappoivat julmasti miehen. Eikös maaseudun idyllissä pitäisi kasvaa tasapainoisia nuoria? Oma lapseni täällä Kalliossa ei ole koskaan juopotellut eikä rähinöinyt kännissä viikonloppuisin.
Aurinkolahdessa on ihan kiva joskus käväistä Cafe Kampelassa kahvilla, hyvä paikka, Sitten onkin taas mukava ajella kotiin Kallioon, Täällä on tori ja muut palvelut kävelymatkan päässä, samoin oma ja puolison työpaikka.
Kumma vaan, että samoja typeriä luritukisia tulee sinulta jatkuvasti. Tyylin tuntee. Toistat itseäsi. Helppo tunnistaa. Siitä päätellen et käy ulkona. Muutenkin kirjoituksistasi tulee esiin mökkihöperyys. Et tiedä, onko aamu vai ilta, pyhä vai arki ym. vastaavaa.
Minulla on montakin tuttua Kalliossa asuvaa. Yksi muutti pois monenkymmenen vuoden asumisen jälkeen sieltä, kun kyllästyi alueen rauhattomuuteen ja turvattomuuteen.
Minä en kerro satuja kuten sinä. Minulla on muuta elämää kuin netissä kirjoittelu. Täällä käyn harvoin. Selailemalla näen, että taas tuo aatu eli sinä olet kirjoittanut koko päivän ja yölläkin. Jos et ole saanut vastausta, olet vastannut itse itsellesi. Niitä mielikuvitusroolihöpinöitäsi tulee jatkuvalla syötöllä. Mielikuvitusjutuissasi ehdit vain ulos netin ääreltä, et muuten.
Minua ei kiinnosta se vaikka kaikki Kalliossa asuvat tuttusi olisivat täältä pois muuttaneet. Minä viihdyn täällä enkä aio muuttaa minnekään.
Kallioon en muuttaisi, vaikka maksettaisiin..
Totta Karzea paikka, nistit ja asuntolat ja likaisuus.
Hyvä, älä muuta. Miten se liittyy asuntojen hintoihin, romahtaako hinnat Kalliossa?
Sinulle sama kysymys, romahtaako hinnat Kalliossa, paljonko lähtee pois, 50%?
Meillä on Kalliossa 4k k vakituinen asunto ja sijoistuskaksio. Jotain 600 k€ yhteensä, velattomia ovat. Ei paha.
Enpä ihmettele kallio ryöstö ja huumetilastojen ykkönen, hup, hup, ei enään sinne ikinä.
Niinpä, paha paikka, syrjäytynedien aluetta..
Eikös tuo kallio ole niitä narkkien ja asuntoloiden aluettaa, mellastavat Metroissa ja raitiovaunuissa, täässä taanoon oli tapaus kun kantakaupungin asuntolan asukas, iski kirveen tuntemattoman päähän, näitä sekopäitä riittää kantakaupungin kallion asuntoloissa, joku hetti kalliossa miehen alas 7.kerroslen ikkunastakin ja eilen joku riehui kantakaupungissa aseiden kanssa, olikohan kallion nistialueelta tulossa, kauhea paikka..
Kallion leipäjonoistahan alueen aktivistit kertovat, että narkit paskantavat Flemarin pusitoon ja heittävät leivät perään, huh, huh, hyvä paikka asua vai onko vaikutusta.
Jos Kallio on maanpäällinen helvetti niin eikö asuntojen hintojen pitäisi olla alhaalla, muutama tonnia neliö? Näin kuitenkaan ei ole, miksi?
Juurikin näin, mutta kun suurimman osan kallion pienistä asunnoista omistavat sijoittajat ja missään muualla ei ole niin paljon niin pieniä asuntoja ja pienissä minikopeissa neliöhinnat ovat korkeat ja vuokralaiset niissä asuu.
Myöskin asuntoloita ja tukiasuntoja on paljon, suurin osa kallioin asukkaista elää vuokralla tai asuntolapaikassa.
Pienellä rahalla saa kalliosta pienen asunnon, siksi neliöhinta/kysyntä, kas kun oikeasta asunnosta joutuu maksamaan 300-700 tuhatta ja kalliosta saa kopin 120-150 tuhatta, se selittää sinullekin.
Kallio listan kärjessä, Kluuvi ykkönen, mutta Kluuvin alueeseen kuuluu mm Helsingin rautatieasema, eli kallio todella paha paikka ja karuahan se on, että sinne keskitetty narkomaanit ja asuntolat, leipäjonot ja tukipisteet.
Kovat on neliöhinnat pikku läävissä, sijoittaja tekee tiliä ja asukas kärsii syräytyneiden alueella, josta pääsee nopeasti pois helsingin keskustaan, moni onkin juossut lujaa kun nisti tikkaa puukolla ilmaan. Helsingin Uutisissa oli hiljan Siwan myyjän haastattelu kalliosta, oli pelkoa ja tuskaa, kun jatkuvat ryöstöt ja häintintä. Jotain on vialla.
Kammottavaa katsottavaa kallion osalta, mutta ymmärrän, kun asuin etukalliossa, niin viereisellä Alppiadulla heitettiin mies ulos 7. kerroksen ikkunasta ja nuorta misetä ammutiin kadulla jalkajousella, jatkuvasti siellä puukotettiin ja tapelitiin, oli näitä asuntoloita, joita kalliossa on paljon. Muutin pois, ja olen lukenut samojen kauheuksien jatkuvan kalliossa.
Ikäväähän tuo on ei ollut minun juttuni.
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/149563-”kallio-on-kuin-suomen-bronx”
Hirvittävä ja väkivaltainen paikka tämä kallio, kalliosta oli se kirvesurmaaja, nuoren taksikuksin surmaaja, parturin surmaaja ja vanhusten ryöstelijät ja kiduttajat. Minkälaisia ihmisä tuolla asuu ja asustelee.
Kyllä Helsingissä ja pk-seudulla muuallakin on yksiöitä kuin Kalliossa. Jos se on niin hirveä paikka niin asukkaat muuttaisivat pois, hinnat ja vuokrat romahtaisivat. 120-150 tuhannella saa lähiöstä kaksion, miksi eivät muuta sinne, mikä pitää omassakin asuvat Kalliossa?
http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/huumeiden_kayttajat_riivaavat_leikkipuistoa/
Kallio/Alppiharju huumeiden käyttäjien paratiisi, rapuistakin löytyy neuloja ja narkit paskantavat rappuun ja rapun eteen ja ryöstävät kaiken minkä irti saavat..
Asuuhan kalliossa se kuuluisa palstan mekkomieskin, hänkin viihtyy, kuten Loordina ja Porhonakin, mikä ettei, välillä äitinsä auttaa ..
Asuntolan asukki esiintyy mm. ok-loordina ja muina persoonina. Täyttää suurelta osin tämän palstan. Pilaa sen jutuilla, jotka eivät liity mitenkään asuntojen hintoihin.
Totta, totta
http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/autoilija_haukkui_siveettomasti_pysakoinninvalvojaa/
Minkälaisia ihmisiä asuu kalliossa, näiden alueen narkomaanien ja asuntola asukkien lisäksi. Jokin aika sitten kaupungin virkamies pysäköinninvalvoja pahoinpideltiin kalliossa, nyt taas ahdisteltiin kalliossa pysäköinninvalvojaa, kallion asukkaat eivät noudata mitään sääntöjä, näkee palstallakin tämän Hilda-Ranen jutuista, että avohoitopotilaiden ja nistien ja rikollisten paikka on kallio. Kallion kirvesurma, parturin surma, taksikuksin surma, 99 vuotiaan vanhuksen ryöstö ym ym. tämä on jokapäiväistä elämää kalliossa, mutta Palstan Rane-hilda, Ok-porho, Okpi, Loordi 4 ever ja mitä nimiä hullu käyttääkään ei käy koskaan ulkona, tasaista valhetta vaan tulee palstalle aamsuta iltaan, huh, huh, kallio on omituinen paikka.
Tämä se jaksaa heilua täällä oli sitten arki tai pyhä.
Irina-Moga ei ymmärrä sitä että palstan nimi on asuntojen hinnat. Kalliossa hinnat ovat nousussa ja Vuosaaressa laskussa.
Siitä on kyse ja Moga itse asiassa näillä kaheleilla kirjoituksillaan ainoastaan edesauttaa Vuosaaren hintaromahdusta.
Mutta, Mutta, Irina-Hilda-ranehna se aina aloittaa valheilla ja kun kalliosta puhutaan totuuksia niin jatkaa valheillaan, kallio pikku pervo.. Eipä näy tilastoissa Hilda valheet. aurinkolahdessa neliöhinnat 5-6 tonnia ja asunnot maksvat 300-600 tuhatta, sillä saa monta kallion läävää. Rane-hilda miksi et käy koskaan ulkona?
Miksi esitä eri hahmoja, pelkäätkö kallion narkkeja?
Kallion Asukasaktivistin kertomaa" Narkomaanin vatsa on pieni ei vedä paljon, Helsinginkadun leipäjonossa ottvat leivät, sen jälkeen heti housut kinttuun ja paskannetaan Flemarin puistoon, loput leivät heitetään puistoon, josta kallion rottalaumat lihovat. Haju on karmea helsingin nistialueella kalliossa, josta vian sijoittajat ostavat minilääviä, asuntoloita on paljon ja avohoidokkeja, kuten HUH, eli palstan mielisairas kallion asukki. Puhu Hilda väillä tottta, onko totuus kiusallinen, kun keskit tarinoitasi, miksi et käy koskaan ulkona? Hoitaako äitisi sinua kalliossa Irina-Hilda-Rane eli Loordi ym
HUH! Selvästi tuot esiin, että olet Kallion asuntoloiden asukki. Joku tukisellainen, niitähän Kalliossa riittää. Terapiaa sinulle hoidokille on avata täällä tuhansilla eri persoonilla, nimimerkeillä aamusta iltaan, yölläkin kaiken aikaa. Kieut kuin kukko tunkiolla. Tunkiohan Kallio on. Siltä haisee ja näyttää.
Kukaan normaali ihminen ei availe sinunlaillasi uusia ja uusia herjaketjuja. Mitä enemmän kirjoitat noita valhejuttujasi, sitä enemmän vahvistuu epäily sinun asuntolataustastasi ja kurjuudestasi. Kateudesta kaakatat.
Voidaan ihan vapaasti verrata Kalliota ja Aurinkolahtea toisiinsa. Miltä ne näyttävät?Aurinkolahti näyttää kauniilta, Kallio rumalta rähjältä. Aurinkolahdessa on kaikki asumisen viihtymisen laatutekijät. rannat, kaunis luonto, harrasteet, nykyaikaiset palvelut. Kalliossa on vain juottoloita ja thaihieromoita. Ei mitään viihtyisää. Sinne on asettunut kaikki epäsosiaalinen ihmisaines kuten HUH- kirjoituksen kirjoittaja ja tuhansien muiden kirjoitusten ulostaja.
Et Kallion asukki käy koskaan ulkona. Istut pimeässä verhojen takana. Ja synkistelet ja purat katkeruuttasi typerillä kirjoituksillasi.
Ihmettelen josko kalliossa asunnon hinnat nousee, kun päivittäin näitä hirmutekoja, vanhukselta vietiin uskonnon ristikin, kalliossa liikkuvat, ulkomaalaisjengit ja huumejengit sun muut hunsvotit.
Täältä muualta suomesta katsoen vaarallinen paikka, velejenpoika asui kalliossa hetken, mutta ei halunnut asua siellä pitempään, kunnon poika, ei käytä huumeita, eikä juopottele.
Totuus sattuu, kuin myös kokeneena.
http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/seksuaalisesta_suuntautumisesta_uteleminen_johti/
Aika järkky paikka, joka päivä saamme lukea kalliossa tapahtuvista hirmuteoista, nytkin useampi pahoinpitely, miten yhdellä alueella voi joka päivä tapahtua? Nyt monta pahoinpitelyä, sitä ennen virkamiehen kimppuun käytiin työssää, 99 vuotias vanhus ryöstettiin, parevekkeelta osoiteltiin aseella. Vaikuttavatko kallion asuntolat ja narkomaanit tilanteeseen, miksi kaikki myyvät asuntonsa pois ja vain sijoittajat ostavat kalliosta, huh, huh, Onko alue jo menetetty ulkomaalaislle ja huumeiden käyttäjille.
Tuonko takia kallion Rane-hilda ei käy koskaan ulkona, ettei joku tule kyselemään seksuaalista suuntatumistaan ja vedä turpaan, heh, heh.. Tämä saattaa selittää.
Täh, Kallio ykkösenä listalla ja suomen Top, no huh, huh, eipä ihme, kun katsoo jokapäiväisiä väkivallantekoja, no mutta kalliossahan asuu yli 70% "asukkaista" vuokralla.
http://metro.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/is_99-vuotiaalta_varastettiin_siunattu_risti/
Kallio on pahamainenen kaupunginosa, täynnä rosvoja, narkkareita ja ulkomaalaisia, asuntolat, pakolaishotelli, romanien tukipisteet, huumepisteet.
Mitään häpeää ei ole jopa 99 vuotias vanhus ryöstetään kalliossa ja sairas Hilda-Rane kehuu aluetta, kun ei itse käy koskaan ulkona..
Kalliossa ainakin riittää Thaihieromoita ja räkäbaareja, muita palveluita siellä ei ole, vaan pakko mennä keskustaan tai Itikseen, jos jotain haluaa ostaa normaali ihminen.
Tosiasioita paha kiistää, sen sijaan Hilda-ranen kallion asukin jutut on aina sairaan mielen keksimiä, pahasti sairaan.
En yllättynyt kallion sijoituksesta, helsingin ja suomen pahimpia narkkialueita.
Ei yllätä ei, pahalta näyttää tilastot ja katukuva...
Onko vaikutusta, veikkaan, että on ja näkyy, vaikutusta vai ei, mutta kelpaa vain sijoittajille ja kaupungin asunnonhankinnalle.
00530 ja 00500 eli kallio, väkivalta ja ryöstötilastojen kärjessä ja eniten vuokralaisia ja asuntoloita helsingissä, eikä Hildan valehteluilla miksikään muutu.
Entä sitten, pysy poissa Kalliossa, ei sinua tänne kaivata. Täällä asunnot menevät hyvin kaupaksi ja asukkaat viihtyvät. Halutessani voisin myydä ison yksiöni ja sillä rahalla saisin ison kaksion lähiöstä mutta ei kiinnosta lähiöelämä.