collie on erittäin herkkärotu jolle ei kannata karjua ja muutenkin kaltoin kohdella vaan ne ymmärtävät/tottelevat aivan normaalia puheääntä"collie muistaa pitkään henkilön joka on kaltoin kohdellut sitä"
colliet
7
284
Vastaukset
- Ihana Collieni
Asiaa!! Collie on hieno ja älykäs koira. Se tarvitsee fiksun omistajan. Huutajat ja vähä-älyiset pitäisi karsia pennunosto jonosta jo heti alkujaan pois!
- Ihana collieni
Näin on, meidän collie on saanut olla pennusta asti hyvässä kodissa, ei olla huudettu koskaan. Nyt on niin ihana teinityttö, tottelevainen ja viisas, puhettakin ymmärtää. Se on meijän perheen kuopus
- 10+17
Ja kun Collie kasvatetaan pumpulissa ,varotaan kovia ääniä ja varotaan koskemasta koiraan vahingossa liian kovaa syntyy arka koira .
Collie ei ole sen herkempi kuin muutkaan . Koskaan en ole omiani sen kummemmin varonut ja tottelevaisia ja pelottomia koiria niistä on kasvanut .Collie koulutetaan niinkuin muutkin koirat .- 17+9
Arkuus tulee pitkälti geeneissä. Rohkeasta pennusta et saa arkaa juuri millään, ja syntyjään arasta et saa rohkeaa vaikka päällään seisoisit. Ovat erilaisia "koiramaailman temperamenttityyppejä".
Arkuus ehkä periytyy siksi niin voimakkaasti, että se on susimainen tai villieläimen luontainen käytöstyyppi. Hyvähermoinen rohkeus on pikemminkin jalostuksen aikaansaannosta.
- 3+6
Mutta jos on arkuuteen taipuvainen koira jota varjellaan kovilta ääniltä ,uusilta tilanteilta ja omistaja on heti lässyttämässä korvaan jos koira pelkää niin siitä saa aika nopeasti pilattua koiran .
Kyllä aika moni joka painii collien arkuuden kanssa on ihan itse koiran pilannut . Ensimmäisen Collieni kohdalla sorruin tähän liialliseen pehmeyteen ja samaa virhettä en tee toistamiseen . - 3+11
Arka koira saa rohkeutta varmasta omistajasta. Kuinka monta koiraa pelkääkään esim ukkosta neuroottisesti lähinnä siitä syystä että omistaja on lässyttänyt sille "voi, kulta pieni mussukka ei mitään hätää..." ja niin poispäin. Jos koira osoittaa epävarmuutta/pelkoa, omistaja ei mene siihen mukaan vaan ottaa tilanteet tyynen rauhallisesti ja varmasti, jolloin koirakin sen tajuaa että ei ole mitään syytä hermoilla.
Ja kyllä, niinkuin edelläkin 3 6 maininnut, koiraa ei pidä varjella jännittäviltä/pelottavilta tilanteilta vaan mahdollisimman paljon erilaisia tilanteita, ääniä, paikkoja jne. joissa omistaja tukee koiraansa ja osoittaa omalla mallilla koiralle, ettei ole syytä pelätä. - Virpulainen
Totta, koiraa ei pida varjella pelolta vaan päin vastoin, viedä sitä paikkoihin joita se pelkää.
Meidän pentu pelkäs kovia ääniä ja aloimme käydä lenkillä rautatieasemalla, linja-autoasemalla, ison kaupungin keskustorilla, jääkiekkokaukalioden lähellä ja kaikkialla missä vain kuului ääniä.
Ja siitä tuli rohkea ja itsevarma collie josta pitivät sekä aikuiset että lapset.
Lisäksi se sai palveluskoira koulutuksen joten sen kanssa oli helppo liikua ja käydä kylässä.
Mahtava koira josta olisi hyssyttelemällä tullut arka ja ehkä aranvihainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131063
- 1141052
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21775- 54741
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32673ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42618Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175564Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9492