Eli gumuksessa lomailleet,kysyisinkin mitkä huoneet olisivat hyviä(numerot),altaallepäin olisi ehkä toive,kannattaako haluta altaallepäin vai mihin ja niitä numeroita jos tiedätte.
Lähdössä olisi 2 aik. ja yksi nuori.
Eli sen kokoiseen huoneistoon numeroita,ekasta kerroksesta emme halua.
Onko hyvä tuo gumus ja onko lähistössä pieniä kauppoja,joista saisi aamupalatarvikkeet sekä tuoretta leipää,leivonnaista aamusta aikaisin?
Onko rannalle pitkä matka ja onko siinä kohtaa rannalla aurinkotuolit ja jos niin mikä rannan numero on?
Suositteletko vai mielummin jotain muuta?Paistaako aurinko altaalle koko pv.?
Lähdössä olisi 2 aik. ja yksi nuori.
Eli sen kokoiseen huoneistoon numeroita,ekasta kerroksesta emme halua.
Onko hyvä tuo gumus ja onko lähistössä pieniä kauppoja,joista saisi aamupalatarvikkeet sekä tuoretta leipää,leivonnaista aamusta aikaisin?
Onko rannalle pitkä matka ja onko siinä kohtaa rannalla aurinkotuolit ja jos niin mikä rannan numero on?
Suositteletko vai mielummin jotain muuta?Paistaako aurinko altaalle koko pv.?
Vastaukset 16
Vanhimmat
altaalle päin ei ole mitään näkemistä, ainoa että aurinko paistaa niihin vasta iltapäivällä. ehdottomasti merelle päin, avoin näköala rantaan joka on noin 250m päässä aurinkotuoleineen. parhaat perhehuoneet isolla kulmaparvekkeella 205, 305, 405... voi vaikka seurata kadun toisella puolen olevasta alanya-parkista mahtavia turkkilaisia häitä viikonloppuisin. kulman takana pieni market, josta löytyy kaikenlaista. alanyum- kauppakeskus 5min kävelyn päässä. vähän rauhallisemmasta menosta ja avarasta ympäristöstä pitäville suosittelen EHDOTTOMASTI. taksilla tai dolmuksella hurauttaa edullisesti ja nopeasti keskustan hulinaan. altaalle paistaa n. klo 10-17
ja muutaman sadan metrin päässä on Oban keskusta, jossa paljon liikkeitä ja ravintoloita. gumuksen aamupalakaan ei ole pöllömpi. kahvia, teetä, mehua, leipää, mysliä, munia, juustoja, leikkeleitä ym. ja on suht edullinen eikä tarvi kämpillä itse turata
Onko kenelläkään yhteystietoja,jotta saisi soitettua tai s.postilla vietitettyä huonetoivomusta??
90 242 514 29 69, ainakin viime syksynä
[email protected]
Olen ollut Gumuksessa kaksi kertaa elokuussa 2011 ja lokakuussa 2012. Nostin ylös matkakertomukseni, joissa kerroin Gumuksesta.
30 asteen helteillä mielestäni parhaat huoneet ovat ne, joihin ei aurinko paista eli numeroon 1 päättyvät huonenumerot. Vastapäätä parveketta on viereinen talo mutta ei liian lähellä. Vasemmalla näkyy Gumuksen uima-allasaluetta ja oikealla Gumuksen vieressä oleva uimala sekä kauempana vuoristo.
Ensimmäisellä kerralla olin huoneessa 204 eikä parvekkeella pystynyt olemaan kuin illalla, yöllä ja aamupäivällä. Plussana toki oli merinäköala.
Toisella kerralla olin huoneessa 201. Ensin ajattelin saaneeni hotellin huonoimman huoneen mutta en sitten loppujen lopuksi vaihtanut sitä vaikka vaihto olisi toisena päivänä onnistunut.
Allaskaapissa haisi home mutta se ei häirinnyt kuin silloin kun avasi allaskaapin.
gumus
Vielä huoneista numeroon 1 loppuvat olivat hotellin takana. Numerot 2 ja 3 olivat altaalle päin. Numero 4 meren puoleisella sivulla. 5 ja 6 talon kulmissa. Kummastakin laajat näköalat merelle ja vuorille sekä Oban suuntaan. Noista numeroon 5 päättyvistä huoneista lienee parhaat näköalat?
Huoneen 204 parvekkeella aurinko alkoi paistamaan kello 12 jälkeen. Elokuussa 2011 parvekkeella oli liian tukalaa, joten viihdyin paremmin uima-altaalla varjossa.
Gumuksen ympärillä on tyhjiä tontteja, joten merituuli pääsee mukavasti viilentämään oloa Gumuksen piha-alueilla. Illallinen tarjoiltiin pihanurmikolle asetetuille pöydille. Vilvoittava tuuli oli yksi syy, että elokuussa 2011 söin illalliset useimmin Gumuksessa. Ruoka oli minun mielestäni hyvää.
Gumus
Kiitos ystävällisistä vastauksista kaikille=)
Katolla kiva huone ja terassi...huone numero 504. Siellä saa olla rauhassa ja hienot näköalat.
504 huone onko siis ihan katolla ja minkä kokoinen tuo terassi on,onko pöytä ja tuolit(monelle?),mihin suuntaan näköalat on?
Kuvista kun kattoo niin 5kerrosta hotellissa ja sitten näkyy vilä ainakin u-altaallepäin katolla jotkut ikkunat,onko sielläkin huone?
Ja mikä kerros se sitten on?
AM sivuilta kun katsoo kuvia,niin altallepäin on ilmeisesti huoneet jotka loppuvat 2 3 numeroon,meneekö numerot siitä oikeallepäin eli merellepäin 4 jne.?Toivoisin huonetta johon parvekkeelle paistaa päivällä aurinko,jotta voisin tarvittaessa siitä ottaa aurinkoa,kun lapset nukkuvat,eli mikä olisi silloin hyvä?
Onko tosiaan 4 loppuisten huoneiden parvekkeet huomattavasti pienemmät kuin muut parvekkeet?
Merelle päin olevien huoneiden viimeinen numero on 4. Aurinko alkaa paistamaan kello 12 aikaan parvekkeelle. Parveke on pienempi kuin huoneiden joiden viimeinen numero on 5 tai 6.
Sinulle olisi ehkä paras huone, jonka viimeinen numero on 5. Sen parveke on kulmassa eli sieltä on näköala merelle ja vuorille. Aurinko paistaa melkein koko päivän parvekkeelle.
504:n terassi on todella iso, ehkä talon toiseksi isoin. Isoin terassi on 502:ssa. Terassille paistaa koko päivän aurinko. Näkymät rannalle, uimalaan...Rauhallinen huone, koska yläpuolella ei ole ketään ja harvoin yläkerrassa edes asuu muita. Huoneet on kattolipan yläpuolella. Suosittelen!!!! Me ollaan asuttu siellä viitenä- kuutena kesänä (myös 502:ssa)
Milloin olette menossa? Voin tarvittaessa auttaa huonevarauksessa :)
Hei!
Kumpi siis mielestäsi parempi 504 vai 502?
Ja ollaan lähdössä heinäkuun alussa..jos sulla sattuisi olemaan esim.kuvaa tuosta terassista,niin laita s.postiini [email protected]
504, koska 502 on Bossin huone ja sen saa vain hätätapauksissa :) Taidetaan olla samaan aikaan, lähdetään 1.7 ja ollaan kolme viikkoa. Me ei vaan ny tarvita sitä huonetta, koska ollaan kahdestaan liikkeellä :)
Laitan postia
Hey, oliko niin,että lapsiperheitä tulossa heti heinäkuun alussa gümükseen? Olen itse tulossa 3 v poikani kanssa ja olisi ihan kiva kun olisi leikkikavereita :)