Ajattelin pyrkiä lukion jälkeen fysiikan aineen opettajaksi. Kaverini väitti että tällöin olisi saatava laudatur jostain aineesta. En usko saavani sitä, koska hermoilen koetilanteissa, mikä vaikuttaa koesuoritukseen. Katselin netistä, eikä laudaturia mielestäni vaadita. Kumpi meistä on oikeassa? En haluaisi unelma urani kaatuvan koepaniikkiin, sillä ka fysiikassa on 10 toisen lukiovuoden jälkeen.
Opettajan yo-tutkinnon arvosanat
4
377
Vastaukset
- Opiskelija itsekin
Kaverisi ei puhu totta. Jotta pääsisit fysiikan aineenopettajaksi on sinulla oltava opettajan pedagogiset opinnot ja korkeakoulututkinto fysiikasta. Ei ylioppilastodistuksella ole mitään suurempaa merkitystä opettajaksi hakiessa. Tietysti onhan se parempi, että arvosana on laudattur kuin jokin alhaisempi.
Kun olet suorittanut lukion ja ylioppilaskokeet haet opiskelemaan yliopistoon fysiikkaa. Tällöin menet pakosti opettajan pedagogisiin pääsykokeisiin (tarkista jostain oppaasta missä ne järjestetään ja milloin sekä mitä niihin kuuluu). Jos olet menestynyt hyvin ylioppilaskokeissa ei sinun tarvitse osallistua muihin kokeisiin, mutta jos suoravalinnan edellytykset eivät täyty (tarkista myös oppaista) joudut pääsykokeisiin, jotka vastaavat fysiikan ylioppilaskokeita.
Huomio, että fysiikan lisäksi joudut opiskelemaan jotakin sivuaineena. (opettajan pedagogisten opintojen lisäksi). Yleisesti ja käytännössä pakosti joudut valitsemaan matematiikan sivuaineeksesi. Muita valintoja ovat yleensä kemia tai tietojenkäsittelytiede. Kun lopulta olet opiskellut yliopistossa ensiksi luonnontieteiden kandiksi ( tavoite 3 vuotta) ja seuraavaksi filosofian maisteriksi (tavoite 2 vuotta) olet pätevä opettajaksi.
Ei kannata hermoilla noista kokeista. Jos on opiskellut kunnolla tunneilla ja tehnyt kotitehtävät menestyy kyllä hyvin muissakin kokeissa. Jos kärsit suuresti koepaniikista tai yleisesti hermostuneisuudesta kannattaa keskustella asiasta vaikka koulusi terveydenhoitajan kanssa hän neuvoo kyllä miten menetellä.
terv. fysiikan opiskelija Joensuusta - vanhaope
Kaverisi narraa tai on erehtynyt. Oikeasti ei tarvita yhtäkään laudaturia. Mutta ei kerrota tätä muille. Annetaan vaan kaverisi ja muiden uskoa, että joka opettajan yo-todistuksessa on ainakin yksi laudatur tai yleensä monta.
- opisk.
Hmm...yliopistoarvosanoja (perusopinnot, aineopinnot, syventävät opinnot) kutsutaan (tai ainakin joskus kutsuttiin) myös nimillä approbatur (perusop.), cum laude (aineop.) ja laudatur (syventävät). Esim. lukiossa opetettavasta aineesta opettajalla on yleisesti ottaen oltava laudatur eli suoritettuna syventävät opinnot. Voisiko olla kyse tästä? Lukion laudatur on tosiaan eri asia.
- faktahommanykyään
kiva että pyrit fysiikkaa lukemaan, mutta kannattaa tiedostaa se fakta, että nykyään valmistuu liikaa matemaattisten aineiden opettajia ja töitä ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861829Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171141Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.991135Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79992Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot153862- 92856
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51764Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs54761Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv54701- 53694