Haluan maalata röpelöisen katon makuuhuoneesta. Miten katto puhdistetaan ennen uutta maalausta, jotta maali varmasti pysyy katossa? Pesu ei tule kysymykseen, on niin rosoinen pinta.
sisäkaton maalaus
sminki
54893
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
kokeilla pyyhkiä likaiset kohdat rätillä. maalaushan kannattaa tehdä siihen suunnitellulla maalilla, on melko kalkkipitoista ja ikävää maalata, koska katosta murenee entistä pinnotetta
Jos se on tasoitekatto jota ei ole maalattu aikaisemmin, niin kannattaisi maalata pohjat alkydimaalilla esim. Tixomatta. Lateksilla maalatessa voi tasoite liueta siihen. Myöskään pyyhkimistä en suosittele vedellä.
vetonit ruiskukattoa ei missään nimessä saa mennä pyyhkimään kostealla sillä tasoite liukenee veteen.Paitsi jos se on maalattu
Ei voi pyyhkiä vedellä missään nimessä.
Saako koko moskan pois vedellä? Haluaisin sileän katon. Röpelö on jossakin kovassa levyssä kiinni.