Tervehdys! Tälläinen nuori miehenalku olisi mahdollisesti muuttamassa opiskelemaan Raumalle AMK:iin ja sen myötä sielä vierähtäisi muutama vuosi. Opiskelusta ja asumisesta heräsi seuraavia kysymyksiä:
- Millainen paikka Rauma on asua ja mitkä alueet siellä ovat "hyviä"?
- Millaista on opiskella Samkissa (opetus, kanssaopiskelijat..)?
- Onko kämpän saaminen Raumalta niin vaikeaa kuin sanotaan?
Heränneisiin kysymyksiin toivoisin asiallisia vastauksia ja muiltakin Raumalle muuttavilta mietteet ja murheet ovat tervetulleita
SAMK: Opiskelu ja asuminen Raumalla
12
2213
Vastaukset
- rauma aika huono
-Asuinpaikkana ihan ok, melko turvallinen kaupungi jossa ei joudu nuorison tappamaksi
-SAMK:n sos. ja terv. koulutus on aivan surkeaa.
-Kämppää on tosi vaikea saada. - kyllä vain
Asuinpaikkana ok. Kaikki asuinalueet on jo aikalailla siivottu eli keskinkertaisia alueita kaikki.
Kämpän löytää helpoiten kun jätät ilmoituksen paikalliseen lehteen..ei ole vaikeeta - tullin kautta tullut
Rauma on yllättävän kallis paikka asua. Ulkomaalaisia on runsaasti (telakka, Olkiluoto) ja tästäkin syystä vuokrataso on korkea pikkukaupungiksi.
Suosittelen kaupungin keskustaa asuinpaikaksi. Umpihullu häirikkö voi sattua seinänaapuriksi kaupunginosasta riippumatta. Kaikki hullut eivät asu Lajon lähiössä tai Sinisaaressa.
Rauma on ihan siedettävä pikkukaupunki. Vaikeuksia saa jos niitä etsii, mutta jos omat elämäntavat ovat siistit niin elämä voi olla suht siistiä. - varovaisuus tarpeen
mankiviili pistää sinut kylmäksi jos vittuilet.
- nuorikessu
Kiitoksia vastauksista! Ihan hyvältä kuulostaa siihen verrattuna mitä oon aikasemmin kuullut. Kai tonne tulee lähettyä jos ei täältä mansesta opiskelupaikkaa irtoa.
- entinen raumalainen
asuin itse raumalla pari vuotta ja tykkäsi paikasta erittäin paljon. Asuin samppusissa ja lopuksi muutin keskustaan, jossa asunnot hieman kalliimpia mutta alueena parempi. Koulut, baarit ja vanha kaupunki erittäin lähellä.
Vuokra-asuntojen hinta on mielestäni aivan älytön tällä hetkellä varsinkin keskustassa.
Mutta aloittajalle vaan voin sanoa että mielestäni hyvän kaupungin valitsit :) - tois puol jokke
Raumalla on maailman mukavimmat ihmiset. Kaikki uudet kasvot otetan iloiten vastaan.
- tuleva opiskelija .
minäkin muuttamassa! nyt mietityttää miten sen asunnon okein saa ...
- älä odota suuria
Jotkut raumalaiset tosin ovat hiukan tynnyrissä kasvaneen oloisia.
- KLP's
Rauma on ihan kiva kaupunki. Aika pieni, söpö, porukka jotenkin "sisäänpäin lämpiävää", mutta hyvin sitä silti on tullut pärjättyä Raumalla viim. 3 v.
Opiskelen SAMK:issa Raumalla. Opetuksen taso on mielestäni hyvää ja laadukasta. Toki pari opettajaa löytyy, joiden ammattitaidosta voitaisiin olla useaa mieltä, mutta eikös niin ole vähän joka paikassa..
Rauma kaupunkina ihan viehättävä, varsinkin kevät-syksy välisenä aikana. Opiskelijoille on aina viikolla bileitä ja hyvää menoa on kyllä luvassa, jos sitä kaipaa. Kauppoja on ihan riittävästi, joten kaiken saa hankittua hyvin.
Asuinalueet kaikki ihan jees kunnossa kai nykyään, mutta toki aina on niitä tyyppejä jotka sanovat että Sampaanala, Lajo ja Sinisaari ovat kerrostaloasukeille huonointa aluetta. Noh, niin tai näin, niin siellä on vuokratkin sitten kuitenkin järkevämmät mitä ihan ytimessä.. Riippuu siis, mitä tahtoo. Itse asun Sampaanalassa, toki välillä jotain levottomuutta (viikonloppuisin) on ilmennyt, kun alueella aika paljon pienituloisia & nuoria, mutta sainpa ainakin hyväkuntoisen yksiön 296€/kk vuokralla! Se on itsestä kiinni, että mitä hakee.. Minä tahdoin edullisen vuokran - minua ei kiinnostanut "hyvä alue".
Kämpän löytäminen yleisesti ottaen on hankalaa. Tai ei ehkä sitten, jos on valmis pulittamaan 500€/kk yksiöstä.... Eli siis hinta-taso on todellakin korkea. Mulla kävi tuuri, kun kyseessä on kaupungin vuokra-asunto.. Kysyppä siis Rauman kaupungilta vapaana olevista asunnoista.
Tsemppiä tulevaan! Avoimin mielin vain hyppäät kelkkaan.- KLP's
Niin ja vuokra-asuntoa Raumalla haetaan ihan näin:
- Jokakoti.fi / Etuovi.fi
- Paikallislehtiin ilmoitukset, että etsii asuntoa (ehkä paras tapa). Lehdet: Raumalainen, Länsi-Suomen Sanomat, Uusi Rauma.
- Katso netistä mitä kiinteistöjen/vuokra-asuntojen välitysfirmoja on Raumalla, soita ja kysy heiltä.
- Rauman kaupungin asunnot
- Raumlane SAMKist
Jos o muuttamas Raumal iha vaik opiskelemaha ni aivan ensmäseks kannatta laitta kaupungil vuokra-asuntohakemus. Ite sain kaupungilt 40m2 yksiön 382e kuussa täst Pyynpääst, 1km keskustaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2257007Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää451295Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271102- 75911
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal49875Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a62867Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.95832Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38801Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14776- 43743