Veli Kalima

veikka18

Sain aikoinan lahjaksi veli Kaliman maalaaman taulun "Saariston tyttö". Nyt alkanut kiinnostamaan ko. taiteilija, mutta mitään ihmeellisempää tietoa en ole löytänyt. Saisikohan täältä hieman infoa taiteilijasta? =)

2

3645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Qlevi

      Mulla on Veli Kaliman taulu "Madonna" vuodelta 60.
      Tietääkö joku minkä arvoisia nämä Kalimat ovat....en kyllä myy,mutta olisin muuten kiinnostunut saamani "perintötaulun" arvosta.

    • No juu... postikortteja keräillessä tullut tämä Kaliman nimi esiin, kun ensisijaisiin kohteisiini kuuluvat hengelliset kortit ja ostin hiljattain pari Kaliman korttia... paljon ei tietoa löytynyt netin kautta, jotain sentään.

      Veli Kalima (1894-1968) oli aikanaan kohtalaisen tunnettukin taidemaalari. Öljyväritöiden lisäksi hän teki useita aiheeltaan isänmaallisia (IKL) ja uskonnollisia postikortteja ja korttisarjoja sekä toimi kirjankuvittajana. Hänen puolisonsa Taimi Kalima maalasi maisema-akvarelleja.

      Vali Kaliman "paremmista" töistä on pyydetty muutama sata euroa mutta pääasiallinen hinta näyttää olevan 50-150 e. Töitä on ollut muun muassa Hagelstamilla ja Bukowskilla.

      Bukowskilla Kaliman öljyväritöistä on saatu 40-180 e:

      http://www.bukowskismarket.com/bukipedia/15119-veli-kalima?locale=fi

      Huuto.net:issä oli hiljattain yksi Kaliman työ lähtöhintana 50 e mutta ei saanut huutoja.

      Minulla on muutama vanha ja vanhahko tietosanakirjasarja joista varmaan löytyisi tietoa, kun ehtisi tarkistamaan, ja ehkä joistain Suomen taiteen historiaa käsittelevistä. Tsekkaan jossain vaiheessa ja laitan tänne(kin) sitten tietoa...

      Kaksi Kaliman korttia kokoelmistani:

      http://kotisivukone.fi/files/kultaomena.kotisivukone.com/.album/1409679182063_1_large.jpg

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      157
      5970
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      114
      5555
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      46
      5247
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      3255
    5. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      55
      2789
    6. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      25
      2601
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      43
      2290
    8. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      23
      2090
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      13
      1900
    10. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      15
      1821
    Aihe