Valinnanvaikeus avustajaa etsiessä

vamNainen

Olen aina inhonnut henkilökohtaisen avustajan valitsemista. Syy ei ole se, etten pitäisi uusien ihmisten tapaamisesta, vaan se, kun hyviä ja vielä parempia ehdokkaita on niin paljon. Aina kun olen joutunut vaihtamaan avustajaa (99% johtunut siitä, että avustaja on muuttanut toiselle paikkakunnalle, jäänyt vauvalomalle tms, aina olen yhtä lukuunottamatta kaikkien kanssa tullut juttuun paremmin kuin hyvin). Nyt vakiavustajani on jäämässä kuuden viikon lomalle ja sijaisenvalintarumba alkaa, voi jeeh!

Miten te muut olette selvinneet avustajan / sijaisen hakemisesta ja valinnasta? Millä kysymyksillä selvitätte, onko työnhakija se jota etsitte? Kertokaahan omia kokemuksianne, olisi kiva saada jonkunlaista keskustelua aikaan tästä aiheesta.

Sitäkin ihmettelen kovasti, miksi tosi monet entiset ja nykyiset yliopisto-opiskelijat hakevat avustajan pienipalkkaista rankkaa työtä? Eiköhän tuolla taustalla saisi jo vähän muutakin työtä? Tämä epäilyttää minua kovasti.....

1

274

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • työtä arvostava

      Yliopisto-opiskelijoilla, kuten muillakaan, ei nykyisin ole paljoa mitään tarjolla, kun enemmän sanotaan irti väkeä, kuin uusia työpaikkoja syntyy, joten työttömiä on paljon, ja se on nyt Sinunkin onnesi, että valinnanvaraa on!
      Kuulin äskettäin erään äidin ilolla kertovan, miten hänen poikansa tykkää vanhuspariskunnan avustajantyöstään: "Jokainen päivä on juhlapäivä!" Näin oli poika äidille työstään todennut! Voiko sitä enää parempaa suositusta mistään työstä saada?

      Kai se ne parhaat valintakriteerit on: mukava, avulias, huomiointikykyinen, rehellinen, työhön tarttuva, taidollinen (ajokortti, ruoanlaitto, ... mitä tarvitsetkaan), koulutettu (jos avustamisessa tarvitsee asiantuntemusta esim. pistoksia, lääkkeiden jakoa, tms).

      Paras kai vain jututtaa tarpeeksi, kysellä, kuunnella ja huomioida. Moni itseään tyrkyttävä ja räväkkä ei välttämättä ole se paras, eikä moni hiljainen hyssykkä. Varmasti vaikea valita, mutta kyllä Sinä saat hyvän avustajan, koska ehdokkaita on enemmän kuin yksi!!! Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2122
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      5
      1775
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      233
      1260
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      940
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      87
      935
    6. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      20
      842
    7. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      111
      751
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      38
      698
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      696
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      679
    Aihe