Vihapuhetta?

Esim.1.Seurakunnan nuorisoporukka on kaupassa, ja yksi tyyppi saa "loistoidean"hän aikoo varastaa suklaalevyn, mutta muut huomaavan sen, ojentavat häntä,"älä tee sitä". Onko tämä tuomisemista,tai vihapuhetta?

Esim.2.Seurakunnan pappi hurjastelee autolla vaarallisesti, ja sitten yksi seurakuntalainen ottaa puheeksi tämän seikan, että ajaa vähän rauhalisesti.
Onkä tämä vihapuhetta Papin kohtaan, varmaan ei ole!

2.Tim.4:1-5. Minä vannotan sinua Jumalan ja Kristuksen Jeesuksen edessä, joka on tuomitseva eläviä ja kuolleita, sekä hänen ilmestymisensä että hänen valtakuntansa kautta:
2 saarnaa sanaa, astu esiin sopivalla ja sopimattomalla ajalla, nuhtele, varoita, kehoita, kaikella pitkämielisyydellä ja opetuksella.
3 Sillä aika tulee, jolloin he eivät kärsi tervettä oppia, vaan omien himojensa mukaan korvasyyhyynsä haalivat itselleen opettajia
4 ja kääntävät korvansa pois totuudesta ja kääntyvät taruihin.
5 Mutta ole sinä raitis kaikessa, kärsi vaivaa, tee evankelistan työ, toimita virkasi täydellisesti.


Juuda.1:4. 4 Sillä teidän keskuuteenne on pujahtanut eräitä ihmisiä, joiden jo aikoja sitten on kirjoitettu tulevan tähän tuomioon, jumalattomia, jotka kääntävät meidän Jumalamme armon irstaudeksi ja kieltävät meidän ainoan valtiaamme ja Herramme, Jeesuksen Kristuksen.

Tämä on Jumalansanaa, eli varoitusta ja kehoitusta, ja mihin se tähtää, että synti, joka niin halltsee monia, ja annetaan hallitta, laiteitaisiin pois, ja tehtäisi paranus Jumalan voimalla. JUMALA ei vihaa ihmistä, mutta syntiä vihaa, ja se maksoi Jumalle Hänen Poikansa ristille.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Martinan uusi poikakaveri

        Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
        Kotimaiset julkkisjuorut
        178
        2136
      2. Rakastan sinua

        Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli
        Ikävä
        56
        1457
      3. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

        Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
        Maailman menoa
        212
        1309
      4. Kun viimeksi tapasit kaivattusi

        Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi
        Ikävä
        56
        1172
      5. Laita mulle viesti!!

        Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
        Ikävä
        80
        1150
      6. Vanhemmalle naiselle

        alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
        Ikävä
        39
        1079
      7. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

        Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
        Ikävä
        68
        996
      8. Jos lähestyisin

        näyttäisitkö ovea vai vihreää valoa?
        Ikävä
        64
        988
      9. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

        No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
        Maailman menoa
        125
        984
      10. Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!

        Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy
        Luterilaisuus
        223
        925
      Aihe