Pelihiiren hankinta

laiskottelija

Onko kokemusta jostain näistä:

CM Storm Recon
CM Storm Inferno
Razer Abyssus Gaming Mouse
Razer Abyssus Mirror Special Edition Gaming Mouse

En tajua mitä eroo Razereiden välillä oikein on, toises näyttää olevan vaan kiillotettu pinta ja hintaa enemmän. Muuten arvostelut kehuvat noita malleja. Hinta vois olla 50 euron merkeissä, haluaisin kokeilla jotain muuta kuin ainaista Logitechia, Nois näyttäis olevan hyvin dpi:tä eikä turhan hifejä.

(Mutantti-)käteni on 19 cm pitkä keskisormen päästä rannelinjaan mitattuna ja hanskakoko on noin 10-11. Jotkut väittää et lyhyemmällä rotalla puutuu käsi ajan mittaan (olen mylös itse kokenut noin puolen päivän istumisella) eli pitempi olis parempi tai sitten pitäs hankkii rannetuellinen matto.

No jos nyt pitää historiaa avata, niin nykynen rotta on Logitechin laser-mobiili malli joka kesti vajaa 2 vuotta ja nyt oikeanpuoleinen nappi ei reagoi oikein kunnolla painalluksiin hinta tais olla 25-30 euroo.

Ehdotuksia kiitos.

10

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juupelisjuu1

      Älä satu noihin razerin paskoihin , vähän sama juttu ku applella ( coolia omistaa ) mutta ylihintainen paska loppupelissä. CM storm inferno on itelläki , muuta vikaa en oo havaannu muutaku että pinta on vähä kulunu.
      Mutta jos nyt ihan parhaita pelihiiriä etsit niin voin suositella vahvasti >>

      http://www.jimms.fi/tuote/910-003426
      http://www.jimms.fi/tuote/910-002279

      Monien pelaajien mielestä parhampia pelihiiriä , mukavasti painoa ja mukava käteen ( suht iso hiiri )

    • Ja vielä pikku lisäys mikä näistä paras
      1. Sharkoon Drakonia
      2. Logitech M705
      3. Logitech G300
      4. RAT3 Mad Catz
      5. Razer DeathAdder
      Muitakin voi suositella

    • Microsoft on laadukkain

      Itselläni on edelleenkin päivittäisessä käytössä vuonna 2000 ostettu 13 vuotta vanha Microsoft Intellimouse Explorer, tällainen:
      http://www.usbman.com/Reviews/MS Explorer Pro Review.htm

      Alunperin NT4-koneeseen hankittu siihen aikaan ihan uusin, kallein ja paras optinen hiiri, ja edelleenkin käytössä uusimmankin koneen hiirenä. Se on ergonominen, siinä on 2 peukalonappia, soveltuu hyvin peleihin ja ennenkaikkea se on kestävä, vastoin kuin jotkut logitechit jotka hajoavat jo parissa vuodessa. Yksi parhaita tietokonehankintoja mitä olen ikinä tehnyt.

      Hiireen kannattaa satsata paljon rahaa, enemmänkin kuin muutama kymppi, ergonomia on tärkeää ja kysessä on pitkäaikainen hankinta eikä mikään kertakäyttötuote.

    • tosihiiret
      • hmhmhmhmhm

        Hienot sivut olet tehnyt. :)

        Hiiri on makuasia. Kannattaa valita se, mikä omaan käteen istuu ja mikä itseä miellyttää toimivuudellaan.

        Itsellä Logitechin G400s. Tykkään kyllä, hyvä hiiri. Aiemmin oli MX518, sekin oli erinomainen hiiri. Siitä vain hajosi toinen nappi kun putosi lattialle.

        Hinta on ainut mikä pelihiirissä on parin viime vuoden aikana karannut aivan järjettömäksi. Tuo MX518 maksoi 28 €, 2010 muistaakseni.

        Nykyään ei tahdo 50 €:lla saada pelihiirtä . . .


      • Langatonparas
        hmhmhmhmhm kirjoitti:

        Hienot sivut olet tehnyt. :)

        Hiiri on makuasia. Kannattaa valita se, mikä omaan käteen istuu ja mikä itseä miellyttää toimivuudellaan.

        Itsellä Logitechin G400s. Tykkään kyllä, hyvä hiiri. Aiemmin oli MX518, sekin oli erinomainen hiiri. Siitä vain hajosi toinen nappi kun putosi lattialle.

        Hinta on ainut mikä pelihiirissä on parin viime vuoden aikana karannut aivan järjettömäksi. Tuo MX518 maksoi 28 €, 2010 muistaakseni.

        Nykyään ei tahdo 50 €:lla saada pelihiirtä . . .

        Paras hiiri pelaamiseen on aina langaton. Langalliset ovat epätarkkoja koska johto sotkee aina käyttöä..


      • fdsafdsa

        Langattomat ovat munattomille miehille ja äidin pikku prinsessoille.


    • hiiri_usasta

      Jos haluaa LAADUKKAAN pelihiiren laadukkailla kytkimillä, eikä abs-muovirojua, niin pelihiiri pitää tilata usasta. Ainakin tuolla on jo varastossa Duckyn uutta hiirtä:
      https://mechanicalkeyboards.com/shop/index.php?l=product_detail&p=1448

      Saahan nähdä milloin suomikauppiaat alkavat lopultakin havahtua ja ottaa valikoimiinsa kunnollisia hiiriä luokattoman muoviroskan sijasta.

    • Anonyymi

      itselläni on cm storm inferno pelihiiri ja haluaisin kysyä speksejä ja että onko hyvä vaiko pitääkö ostaa uusi

    • Anonyymi

      Mulla on SteelSeried Rival 600... Siihen kun saa painot kohdalleen niin siitä ei enää luovu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      31
      2899
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      508
      1857
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1830
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      17
      1444
    5. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      73
      1380
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1288
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      24
      1265
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      77
      1199
    9. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1038
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      99
      1025
    Aihe